Lielu kritiku, nosodījumu un neizpratni izpelnījies sociālo tīklā Twitter ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) paustais par pensionēšanās vecuma celšanu.
Pirms Liedienām diskusijā par lielo izdienas pensiju slogu, Kariņš arī minēja, ka Latvijai neizbēgami būs jādomā par pensionēšanās vecuma celšanu. Pašlaik noteiktais pensionēšanas vecuma sliegsnis ir 65 gadi.
Premjers skaidroja, ka, “ja mēs to nedarām,” pastāv risks, ka “mūsu bērni nevarēs mūs uzturēt tad, kad tagad strādājošie aizies pensijā”.
Lai gan Kariņš nenorādīja konkrēti, kāds varētu būt jaunais pensionēšanās vecums, viņa izteikumi publiskajā telpā izpelnījās visai asu un nievājošu kritiku.
Tagadējā labklājības ministre Evika Siliņa (JV) Twitter paudusi, ka Labklājības ministrijai (LM) pagaidām nav plānā celt pensionēšanās vecumu, pēc 65 gadu sliekšņa sasniegšanas 2025. gadā.
Nav šodien mums jauna pensiju vecuma palielināšanas plāna. Vēl ejam uz jau pasen pielemto 65 gadu pensionēšanās vecumu. To sasniegsim 2025.gadā. https://t.co/xHMrs8ceAl
— EVIKA 🇱🇻🇺🇦 (@EvikaSilina) April 6, 2023
Arī vairāki bijušie labklājības ministri veltījuši Kariņa priekšlikumam asus vārdus. Bijušā labklājības ministra Vladimira Makarova (Apvienība Tēvzemei un Brīvībai / LNNK) ieskatā premjera paustais ir “dzīšanās pakaļ pēc lētā migrantu darbaspēka.
Makarovs pašreizējo valdību aicina “mainīt varas attieksmi” un “maksāt cilvēkiem cienīgas algas, lai viņi nevēletos braukt prom no Latvijas”.
Tikai kā cīņu pēc lēta migrantu darbaspēka var dēvēt pašreizējo ažiotāžu par pensiju vecuma paaugstināšanu. Jāmaksā cilvēka cienīgas algas Latvijas iedzīvotājiem, jāveic pārmaiņas, lai aizbraukušie vēlētos atgriezties. Mainiet varas attieksmi.
— Vladimirs Makarovs (@vmakarovs) April 12, 2023
Savukārt Gatis Eglītis (Konservatīvie), kas vēl salīdzinoši nesen pildīja labklājības ministra pienākumus, uzsver, ka ”Latvijā cilvēki nedzīvo tik ilgi, lai valdība varētu atļauties celt pensionēšanās vecumu”.
Pie 🇱🇻relatīvi zemās dzīvildzes (ES salīdzinājumā) un vājā sabiedrības veselības stāvokļa, nevar būt runa par tālāku pensionēšanās vecuma celšanu, lai ko nerādītu “ekselis”.
Plānotie 65 gadi 2025.g. jau ir daudz.https://t.co/8chxPUDYFX
— Gatis Eglītis (@EglitisGatis) April 6, 2023
Ar Eglīti vienisprātis ir arī Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis, kas bijušā labklājības ministra teikto apstiprina ar infografiku par paredzamo mūža ilgumu 65 gadu vecumā.
Paredzamais mūža ilgums 65 gadu vecumā ES valstīs 🇪🇺 pic.twitter.com/RirXqLHyW2
— Jānis Hermanis (@J_Hermanis) April 11, 2023
Tikmēr Latvijas Bankas ekonomists Gundars Dāvidsons atgādina, ka Kariņš vairāk ir runājis par izdienas pensiju vecumu nevis par pensionēšanās vecumu kopumā.
Šī ir apzināta dezinformācija? Pamatā Kariņš runāja par izdienas pensijām, bet pieminēja arī pensijas vecumu, jā. Te izdienas pensijas (kas LV tiešām ir absurds) vispār netiek pieminētas. https://t.co/ckmJKQjGgk
— Gundars Davidsons (@gdavidsons) April 7, 2023
Politologs Jānis Ikstēns pauž neizpratni, norādot, ka no “Kariņa puses nav īpaši prātīgi runāt par pensijas vecuma celšanu laikā, kad Francijā cilvēki šī paša iemesla pēc rīko masveida protestus”.
Es tomēr nesaprotu premjera domu, sākot cilāt pensijas vecuma palielināšanu Latvijā laikā, kad Francija vārās šī paša iemesla dēļ.
— Jānis Ikstens (@JanisIkstens) April 7, 2023
Savukārt kādreizējā labklājības un veselības ministre Ilze Viņķele Kariņa teiktajā saskata “vēlmi novērst uzmanību no nopietnākām problēmām”. Tāpat Viņķele uzsver, ka valdībai būtu jādomā, kā risināt daudz aktuālākas problēmas, piemēram, veselības aprūpes finansējums.
Kā cilvēks, kas likumā ir dabūjis lēmumu par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, ar pilnu atbildību saku, ka Kariņa pēkšņā atklāsme ir dūmu aizsegs un mēģinājums manipulatīvi novērst uzmanību no problēmām, kas ir aktuālākas un viņa tiešā atbildība. Piem., veselības finansējums.
— Ilze Viņķele (@Vinkele) April 6, 2023
Tam piekrīt arī ārste Linda Reitzle un piebilst, ka šāda priekšlikuma realizācija tikai pasliktinās jau tā “bēdīgo stāvokli veselības aprūpes sistēmā”.
Lasiet arī: Kariņš: Pensijas vecuma celšana ir neizbēgama