Latvijā 67% uzņēmumu šobrīd saskaras ar maksājumu kavējumiem, liecina atvērto datu platformas Okredo augustā veiktā uzņēmēju aptauja.
Savukārt katrs trešais respondents atklāja, ka pēdējā laikā nav saskāries ar rēķinu nemaksāšanu vai to apmaksas kavējumi.
Tikmēr Lietuvā, īstenotās Okredo uzņēmēju aptaujas dati rāda, ka ar rēķinu nemaksāšanu vai kavējumiem pēdējā laikā nav saskārušies 35% uzņēmumi.
42% to Latvijas uzņēmumu, kas saskaras ar rēķinu nemaksāšanu vai to apmaksas kavējumiem, atzīst, ka
klienti kā biežākos iemeslus min tieši pašreizējās ģeopolitiskās un ekonomiskās situācijas ietekmi.
Uzņēmēji Latvijā par svarīgākajiem faktoriem, kas liecina par cita uzņēmuma uzticamību, uzskata nodokļu parādu esamību vai neesamību (49%), kredītvēsturi (43%), finanšu rādītājus (40%), uzņēmējdarbības saites – ar kādiem citiem uzņēmumiem vai biznesa partneriem saistīti konkrētā uzņēmuma īpašnieki un valdes locekļi (29%), kredītreitingu (23%), kā arī darbinieku skaita izmaiņas (16%).
Pieaugot ekonomiskajiem riskiem, arvien vairāk uzņēmumu izmanto dažādus atvērto datu resursus jeb publiski pieejamus datus par citiem uzņēmumiem, lai izvērtētu potenciālo un esošo sadarbības partneru riskus, informē Okredo vadītaja Gerda Jurkoniene.
Publiski pieejamos datus par citiem uzņēmumiem savā ikdienā izmanto 77% Latvijas uzņēmumu.
Kā informē Jurkoniene, Latvijā katrs ceturtais uzņēmējs atzīst, ka klientu un partneru risku vērtēšanu neveic vispār, un 23% uzņēmumu savā darbībā neizmanto atvērtos datus.
«Tas var būt potenciāli bīstami pašam uzņēmumam, jo partneru biznesa stāvoklis var strauji mainīties,» uzsver Jurkoniene, piebilstot, ka šobrīd būtu rūpīgāk jāvērtē partneru finansiālais stāvoklis, un attiecīgi jāpielāgo sadarbības nosacījumi.