ECB palielina bāzes procentlikmi līdz 4%

Eiropas Centrālā banka (ECB) ceturtdien nolēma paaugstināt galveno bāzes procentlikmi par 0,25 procentpunktiem līdz 4%.

Tāpat ECB padomes sēdē Frankfurtē arī nolemts palielināt noguldījumu iespējas uz nakti likmi līdz 3,5% un aizdevumu iespējas uz nakti likmi līdz 4,25%. Arī abas šīs likmes palielinātas ir par 0,25 procentpunktiem.

Procentlikmes ECB padome palielinājusi astoto sanāksmi pēc kārtas. [Iepriekšējā reize bija 4.maijā – BNN.] Jaunās likmes būs spēkā no 21.jūnija.

ECB prezidente Kristīne Lagarda preses konferencē pēc padomes sēdes uzsvēra, ka cīņa, lai mazinātu inflāciju, vēl nav galā –

tāpēc gaidāms, ka ECB turpinās paaugstināt procentlikmes.

“Ja nebūs būtisku izmaiņu, (..) nākamajā sanāksmē mēs turpināsim [likmju] palielināšanu. Tātad mēs nedomājam iepauzēt,” sacīja Lagarda.

Pēc sanāksmes publiskotajā paziņojumā ECB padome norāda, ka inflācija ir samazinājusies, bet paredzams, ka inflācija joprojām pārlieku ilgi saglabāsies pārāk augsta.

“Cenu pamatspiediena rādītāji joprojām ir spēcīgi, lai gan daži no tiem liecina par pirmajām samazināšanās pazīmēm,” konstatē padome. Tā uzsver, ka “vienlaikus notiek spēcīga padomes agrāko procentlikmju paaugstinājumu transmisija uz finansēšanas nosacījumiem, un pamazām tie sāk ietekmēt visu tautsaimniecību”.

“Aizņemšanās izmaksas krasi palielinājušās, un aizdevumu atlikuma kāpuma temps palēninās,” norāda padome.

“Stingrāki finansēšanas nosacījumi ir galvenais iemesls, kāpēc paredzams, ka inflācija turpinās sarukt, tuvojoties mērķim – jo gaidāms, ka tie arvien vairāk ierobežos pieprasījumu,” skaidro ECB vadība. “Padomes turpmākie lēmumi nodrošinās, ka galvenās ECB procentlikmes tiks noteiktas pietiekami ierobežojošā līmenī, lai savlaicīgi panāktu inflācijas atbilstību 2% vidējā termiņa mērķrādītājam, un tiks noturētas šajā līmenī tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams”.

Lasiet arī: Procentlikmes vēl kādu laiku “gruzdēs”

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas