Elektrības cena nokritusies līdz zemākajam līmenim septiņu gadu laikā

Šogad Latvijā vērojams straujš elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas samazinājums. Martā cena Nord Pool biržas Lartvijas cenu zonā sasniegusi vēsturiski zemāko slieksni, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgus dati.

Martā elektronerģijas cena bijusi 24,02 Eur/MWh, kamēr februārī tā bija par 4,03 Eur/MWh dārgāka. Tik zems cenas līmenis Latvijā, kopš Nord Pool biržas darbības uzsākšanas – 2013.gada –, ir vērojams pirmo reizi.

Apkopojot tirgus datus, SPRK konstatējusi – pērn elektroenerģijas cena bijusi augstāka, sasniedzot 40,07 Eur/MWh. Pateicoties elektroenerģijas cenas lejupslīdei, izmaksas mainīgas cenas rēķinos šogad salīdzinājumā ar 2019.gada martu, ir par 40% jeb par 16,05 Eur/MWh mazākas.

Lasiet arī: Naftas cenas kritušās līdz zemākajam līmenim 18 gadu laikā

«Iepriekš jau vairākkārt esam konstatējuši – elektroenerģijas lietotāji, kuri izvēlējušies mainīgas cenas līgumus, visbiežāk ir ieguvēji. Šobrīd izmaksu samazināšanās mainīgas cenas rēķinos atspoguļojas īpaši izteikti. Tādēļ šis ir piemērots laiks, kad lietotājiem izvērtēt iespēju mainīt esošo tirdzniecības pakalpojumu. Ja lietotājs līdz šim nav veicis aktīvu izvēli elektroenerģijas tirgū un joprojām saņem elektrību universālā pakalpojuma ietvaros, tad pakalpojuma vai tirgotāja maiņa var tikt veikta jebkurā brīdī bez jebkādām soda sankcijām,» atzīmē SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Elektroenerģijas cenas straujo kritumu sekmējuši labvēlīgie laikapstākļi – siltā ziema, vējainais laiks un pieaugušās ūdens rezerves elektroenerģijas ražošanai, norāda SPRK.

Tāpat pasaules tirgos samazinājušās dabasgāzes un CO2 emisijas kvotu cenas, kas ļāva saražot elektroenerģiju lētāk arī ar fosilo kurināmo.

SPRK atgādina – mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus tā ir iespēja ietaupīt gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas