Bijušais Mančestras “City” futbolists, kādreizējais valdošās partijas “Gruzijas sapnis” deputāts un rūdītais Rietumu kritizētāju Mihails Kavelašvili sestdien, 14.decembrī, tika ievēlēts par prezidentu, kad valstī 17 dienas notiek pret valdību vērsti protesti, kas sākās pēc tam, kad valdošā partija “Gruzijas sapnis” apturēja Gruzijas pievienošanās procesu Eiropas Savienībā (ES) līdz 2028.gadam, ziņo BBC un “Reuters”.
Lieli protestētāju pūļi sestdienas rītā jau no agra rīta pirms balsojuma pulcējās pie parlamenta. Daži uz ielas ārpusē spēlēja futbolu un vicināja sarkanās kartītes pie parlamenta ēkas, tādējādi izsmejot Kavalašvili sporta karjeru.
Gruzijas prezidentus izvēlas vēlētāju kolēģija, kurā ietilpst parlamenta deputāti un pašvaldību pārstāvji. No 225 klātesošajiem pārstāvjiem 224 balsoja par Kavelašvili, kurš bija vienīgais izvirzītais kandidāts. Kopš oktobrī notikušajām vēlēšanām visas opozīcijas partijas ir boikotējušas parlamenta darbu.
Kavelašvili, bijušajam profesionālajam futbolistam, ir izteikti pret Rietumiem vērsti, bieži vien konspiratīvi noskaņoti uzskati. Šogad publiskās runās viņš ir vairākkārt apgalvojis, ka Rietumu izlūkdienesti cenšas panākt, lai Gruzija iesaistītos karā ar Krieviju, kas Gruzijā valdīja 200 gadus līdz 1991.gadam.
Kavelašvili ir pret Rietumiem vērstās partijas “Tautas spēks” līderis un likuma par “ārvalstu aģentiem” līdzautors.
Protestētājs Vezi Kohodze šo balsojumu raksturoja kā “nodevību” pret, viņaprāt, gruzīnu vēlmi integrēties Rietumos.
“Šodienas vēlēšanas apliecina skaidru sistēmas vēlmi atgriezt Gruziju pie tās padomju saknēm,” viņš sacīja.
Kopš 28.novembra katru vakaru galveno prospektu pie parlamenta piepilda ES karogiem rotāti protestētāji, protestējot pret “Gruzijas sapņa” paziņojumu, ka līdz 2028.gadam tiek atliktas sarunas par pievienošanos ES.
Aizejošā prezidente Salome Zurabišvili ir sevi pozicionējusi kā protesta kustības līderi un ir paziņojusi, ka viņa paliks prezidenta amatā arī pēc pilnvaru termiņa beigām.
Neilgi pirms balsojuma Zurabišvili savā ierakstā vietnē “X” paziņoja, ka viņas pēcteča ievēlēšana ir “izsmiekls demokrātijai”.
Opozīcijas partijas ir paziņojušas, ka turpinās uzskatīt Zurabišvili par leģitīmu prezidenti pat pēc tam, kad 29.decembrī tiks inaugurēts Kavelašvili.
Pēc balsošanas notikušajā brīfingā premjerministrs Iraklijs Kobahidze apsveica Kavalašvili un nosauca aizejošo prezidenti par ārvalstu spēku “aģenti”.
Gruzija gadu desmitiem tika uzskatīta par vienu no prorietumnieciskākajām un demokrātiskākajām Padomju Savienības pēctecēm, taču šogad attiecības ar Rietumiem ir pasliktinājušās, “Gruzijas sapnim” pieņemot likumus par ārvalstu aģentiem un LGBT tiesībām.
Rietumvalstis ir cēlušas trauksmi par Gruzijas acīmredzamo ārpolitikas pavērsienu un autoritārisma maiņu, ES draudot ar sankcijām un ASV jau īstenojot vīzu ierobežojumus saistībā ar protestu apspiešanu, kuras laikā ir arestēti simtiem cilvēku.
Saskaņā ar “Transparency International” datiem pēdējo divu nedēļu laikā protestos visā Gruzijā ir aizturēti vairāk nekā 460 cilvēki. Organizācija norāda, ka vairāk nekā 300 no viņiem, tostarp desmitiem Gruzijas plašsaziņas līdzekļu pārstāvju, ir tikuši pakļauti nežēlīgai attieksmei vai spīdzināti.
Lasiet arī: Protesti Gruzijā kļūst vardarbīgi: tauta neatslābst pret valdības lēmumu
Lasiet arī: Gruzijas valdošā partija prezidenta amatam izvirza bijušo futbolistu Kavelašvili