“Hodorkovska medijs” atklājis saikni starp Krievijas armijas formu ražotāju un firmu Latvijā

TV3 raidījums Nekā personīga šo sižetu sāk ar atgādinājumu, ka Krievijas pilna apmēra karam Ukrainā tuvojas jau otrā ziema. Militārie eksperti brīdina, ka okupanti sākuši taupīt raķetes, lai tās – tāpat kā pirms gada – aukstajā laikā izmantotu Ukrainas energoapgādes infrastruktūras iznīcināšanai.

Tāpat, atgādina raidījums, jau 2022.gada ziemā okupantu armijā bija milzīgs armijas formu deficīts. Uz papīra tām vajadzēja būt saražotām, realitātē noliktavas bija tukšas. Kremļa opozicionāra Mihaila Hodorkovska medijs [YouTube kanāls – BNN] – Ходорковский LIVE – kopš kara sākuma ir padziļināti pētījis vienu armijas formu ražotāju, atklājot tā saikni ar kādu furnitūras ražotājfirmu Latvijā.

Tādi it kā sīkumi kā pogas, rāvējslēdzēji ir būtiskas sastāvdaļas arī karavīru formām. No Krievijas aizbēgušie žurnālisti izpētījuši, ka agresorvalsts armijas apģērbu izgatavotāji izmanto arī ražojumus, kas tapuši Latvijā. “Pārkāpjot visa veida robežas, rietumvalstis apgādā Krievijas armiju un netiek sankcionētas”, vēsta Kremļa opozicionāru pētījums.

Hodorkovska medijs kopš kara sākuma sekojis līdzi vairākiem ražotājiem, kas apgādā armiju. Starp tiem ir arī milzīgs tekstila un apģērbu holdings BTK-Group (БТК-Групп). Šis uzņēmums tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem militāro apģērbu ražotājiem Krievijā. Tā ražotnes atrodas desmit reģionos, arī Baltkrievijā un Dienvidosetijā.

Ar Putina parakstītu dekrētu 2010gadā holdings kļuva par centrālo piegādātāju bruņotajiem spēkiem. Informācija par to, cik lieli ir valsts pasūtījumi BTK-Group, ir noslepenota. Kompānija arī plaši nereklamē, ka šuj armijas formas. Ziņas par sadarbību ar Krievijas aizsardzības ministriju izdevies iegūt, tikai pētot vairākus šīs firmas un ministrijas tiesvedības dokumentus tiesās Maskavā, kas pierāda sadarbību. Zināms, ka šīs kompānijas formas nēsā arī armijas specvienības un “iekšējais karaspēks” Rosgvardija.

Nekā personīga/Ходорковский LIVE sižetā tiek demostrēts četrus gadus vecs uzņēmuma publicitātes video ar diktora tekstu: “Forumā Armija mēs demonstrējam mūsu kolekciju, kas paredzēta īpašiem mērķiem. Modeļi tika izstrādāti Aizsardzības ministrijas uzdevumā.”  Šobrīd BTK-Group slēp savu sadarbību ar spēka struktūrām.

Ходорковский LIVE žurnālists Iļja Davļačins:

“Iesākumā mēs pētījām līgumus, ko slēgusi BTK-Group. Mēs ilgāku laiku sekojām šai firmai, jo bija zināms, ka tā ģērbj Krievijas armiju, lai gan to rūpīgi slēpj. Ir iespējams ieiet BTK-Group interneta mājas lapā un redzēt, ka tur ir skolnieku forma, specapģērbi, oficiantu apģērbs. Bet tur nav teikts nekas par armijas formu, lai arī zinām, ka šī kompānija tās šuj.

Mēs sākām pētīt līgumus, ko šī kompānija slēdz ne tikai Krievijā, bet arī ārvalstīs. Un ar pārsteigumu atklājām, ka viena no firmām, kas patstāvīgi piegādā kaut kādas pogas, rāvējslēdzējus, dažādas detaļas, atrodas Rīgā. Turklāt pašā centrā. To sauc ARTA-F.”

Šī firma ir bāzēta Rīgā, Maskavas ielā. Rūpnīca atrodas Liepājā.

Akciju sabiedrība ARTA-F izgatavo izstrādājumus, kas nepieciešami apģērba ražošanai – sākot ar spiedpogām un beidzot ar rāvējslēdzējiem. Žurnālistiem zvanot uzņēmuma birojam, tiek atbildēts, ka neviens no viņu minētajiem ARTA-F vadītājiem – Vitālijs Andrejevs, Vladislavs Andrejevs, Svetlana Boruna vai Kristīne Andrejeva – tur “vispār nav”.

Internetā ir pieejamas datu bāzes, kurās iespējams izsekot loģistikas kravu ceļus. Tajās apkopotas ziņas par preču sūtītāju, saņēmēju, preces apraksts, sūtīšanas datums un arī kravas svars. Pēc šīs informācijas iespējams aplēst apjomu, cik no ARTA-F saražotā nonācis Krievijā. Ходорковский LIVE žurnālisti rēķina, ka kopš kara sākuma uz Krieviju nosūtīto firmas preču vērtība ir aptuveni 6 miljoni eiro. Lielākā daļa nonākusi holdingā BTK-Group.

No tā, protams, nevar izdarīt tiešus secinājumus, ka tas viss izmantots okupantu armijas formu ražošanā. Tomēr apjomi ir ievērojami. Tā, piemēram, ir redzams, ka 2022.gada beigās mēneša ietvaros sūtītas vairākas kravas ar rāvējslēdzējiem un pogām. Apjomīgākās no kravām pat pārsniedz vienu tonnu.

Turpina Iļja Davļačins:

“Pusotra gada laikā kopš kara sākuma muitas dokumentos mēs saskaitījām iepirkumu kā minimums 6 miljonu dolāru apmērā. Gigantisks cipars. Iedomājaties – pogas, rāvējslēdzēji un 6 miljoni dolāru. Tā ir solīda summa. Ar BTK-Group viņi sadarbojas ilgi, bet tieši pēdējos gados sadarbība kļuva apjomīgāka. To iespējams secināt pēc ARTA-F ienākumiem. 2021.gadā viņiem peļņa bija gandrīz 181 tūkstotis eiro.

Kara gadā tā sasniedza gandrīz miljonu eiro.

Rīgas kompānijas peļņa pieauga faktiski sešas reizes.”

AS ARTA-F nedēļu neatbildēja uz Nekā personīga e-pastiem ar lūgumu skaidrot sadarbību ar Krievijas armijas formu ražotāju. Uzņēmumā sastaptie darbinieki no sarunas ar žurnālistiem izvairījās. Valdes priekšsēdētājs Vladislavs Andrejevs atrodoties atvaļinājumā. Sazvanītā ARTA-F loģistikas speciāliste sadarbību ar BTK-Group nosauca par viltus ziņām.

No plašākiem komentāriem par iespējamo Latvijas firmas sadarbību ar Krievijas armijas formu ražotāju atteicās gan Satversmes aizsardzības birojs, gan Valsts drošības dienests.

Centrālā statistikas pārvalde – pēc vasaras beigās piedzīvotās izgāšanās ar nekorektās statistikas publiskošanas par uzņēmumiem, kas turpinājuši tirgoties ar Krieviju arī pēc kara sākuma – padziļinātu informāciju par konkrētiem uzņēmumiem žurnālistiem nedod. Kā liecina pārvaldes apkopotie vispārīgie dati par, piemēram, rāvējslēdzēju eksportu no Latvijas, tad pirmajā vietā kā saņēmējs pārliecinoši ir Krievija.

Vēlreiz Iļja Davļačins:

“Daži cilvēki var pasmieties un teikt: kas tad tas ir – pogas, rāvējslēdzēji. Tās patiešām ir nesankcionētas preces. Bet iedomājieties. Zaldātāts uzvelk bikses, kurām nav rāvējslēdzēja vai pogu. Bikses viņam kritīs nost, un viņš uz fronti tādā formā neies.

Tāpēc mēs tomēr uzskatām, ka šīs piegādes ir ļoti svarīgas. Un tas, ka kompānija piegādā Krievijas firmai, kas nav sankcionēta, bet kam ir cieša saikne ar Aizsardzības ministriju, tas manuprāt ir ļoti svarīgs stāsts. Un man ir kompānijai ARTA-F daudz jautājumu. Es ļoti šaubos, ka viņi nezina, kam piegādā visas šīs preces.

Jūs [ARTA-F] ar BTK-Group sadarbojaties ļoti ilgus gadus, un ja jūs pat vienkārši “ieguglētu”, piecās sekundēs uzzinātu, kas tā par firmu. Tāpēc atrunas no sērijas, ka mēs nezinām, kam mēs piegādājam līdzīgas preces, es personīgi nepieņemu.”

Kopš kara sākuma Rietumi pret Krieviju ieviesa sankcijas. Aizliedza pārdot virkni tā saucamās divējādā pielietojuma preces, ko var izmantot arī militārajā rūpniecībā. Tomēr sankcijas Kremlis spējis apiet. Kā vēsta amerikāņu izdevumi, Krievijai kopš iebrukuma Ukrainā izdevies būtiski palielināt raķešu un artilērijas lādiņu ražošanu. Sastāvdaļas, tajā skaitā mikročipi un citas detaļas, izmantojot garākas starpnieku ķēdes, tomēr nonāk līdz rūpnīcām Krievijā. Miltārie apskatnieki brīdina, ka sankcijas nestrādā kā plānots.

Nekā personīga sižetā norāda – pēdējā uzņēmuma ARTA-F gada pārskatā ir minēts: “Reaģējot uz 2022.gada 24.februārī uzsakto bruņoto konfliktu Ukrainā, starptautiskā sabiedrība ir ieviesusi dažādas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, un daudzām šo valstu juridiskajām un fiziskajām personām. (…) Bet uzņēmums darbojas parastajā darba režīmā, un šobrīd nav paredzama būtiska ietekme uz uzņēmuma esošo un turpmāko darbību.”

Lasiet arī: LTV: Neskatoties uz sankcijām, Latvijas eksports uz Krieviju ir stabils

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas