Horvātija pievienojas eirozonai un Šengenas zonai

Ieejot jaunā gadā, Horvātija ir spērusi uzreiz divus vēsturiskus soļus – tā tagad ir Šengenas zonas valsts, un pievienojusies valstīm, kurās izmanto Eiropas kopējo valūtu, vēsta aģentūra Reuters.

Breganas robežkontroles punktā, kas ved uz Horvātijas kaimiņvalsti Slovēniju, pusnaktī uz 1.janvāri tika novāktas zīmes, un pēdējo reizi tika pacelta barjera. Iepriekšējo zīmju vietā uzstādīts plakāts ar uzrakstu «brīva pārvietošanās», tā simbolizējot robežkontroles atcelšanu.

Horvātijas premjerministrs Andrejs Plenkovičs (Andrej Plenkovic) robežas atvēršanas ceremonijā sacīja: «Ja ir vēsturiski mirkļi, īpaši brīži, kam jārada lepnums un kuros mēs pieredzam svarīgu mērķu sasniegšanu, tad šis noteikti ir viens no tiem.» Viņam pievienojās Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen), kas norādīja, ka šī ir diena, kas jāsvin.

Fon der Leiena teica:

«Šodien Horvātija pievienojas gan Šengenas zonai, gan eirozonai, un tie ir izcili panākumi jaunākajai Eiropas Savienības dalībvalstij, turklāt sasniegti vienā dienā. Šī patiesi ir diena, par ko rakstīt vēstures grāmatās.»

Plenkovičs un fod der Leiena vēlāk devās uz Horvātijas galvaspilsētu Zagrebu, kur iegādājās kafiju, maksājot ar eiro.

Horvātija Eiropas Savienībai pievienojās 2013.gadā. Tā ir 27.valsts, kas pievienojas Šengenas zonai, kur atceltas iekšējās robežu pārbaudes, un 20.valsts, kas turpmāk lietos eiro. Finanšu ministrs Marko Primoračs (Marko Primorac) decembrī stāstīja likumdevējiem par eiro priekšrocībām, norādot, ka tiks stiprināta ekonomika, uzlabota vide investīcijām un Horvātija būs mazāk jutīga pret ārējiem triecieniem.

Lasiet arī: Atbalsta Rumānijas, Bulgārijas un Horvātijas pievienošanos Šengenas zonai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas