Ierosina ētikas kodeksa pārkāpuma lietu par Kiršteina izteikumiem Saeimas debatēs

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien, 28.decembrī, lēma ierosināt Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpuma lietu par Nacionālās apvienības (NA) deputāta Aleksandra Kiršteina izteikumiem 15.decembra parlamenta sēdē, piedaloties debatēs par Civilās savienības likuma izskatīšanas turpināšanu.

Iesniegumu par NA politiķa rīcības izvērtēšanu iesniedza parlamenta frakcijas Progresīvie pārstāvji. Kiršteins debatēs runāja par valodas lietojuma mainīšanos, iekļaujot vārdus «nēģeri», «pederasti» un «žīdi». Progresīvo ieskatā deputāta runa bijusi aizskaroša, lietojot apvainojošus un ar Saeimas cieņu nesavienojamus vārdus.

Lieta pēc būtības tiks izskatīta komisijas sēdē 11.janvārī. Piedalīties tajā tikšot aicināti iesnieguma iesniedzēji – frakcijas Progresīvie pārstāvji, kā arī Kiršteins.

Lai arī pastāv viedoklis, ka vārds «nēģeris» ir neitrāls, šī vārda neitralitāte atkarīga no tā, kā šo vārdu lieto, argumentē Progresīvo frakcijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens. Viņaprāt, lietojot vārdu «nēģeris» kopā ar vārdiem ar negatīvu emocionālo un stilistisko nokrāsu – «pederasti» un «žīdi» –, Kiršteins arī vārdam «nēģeris» piešķir negatīvo emocionālo un stilistisko nokrāsu.

Savukārt vārds «pederasts» mūsdienu komunikācijā nepārprotami ir vārds, kas pauž riebumu un nicinājumu, atzīmēja Briškens. Politiķis norādīja, ka viena no šī vārda nozīmēm ir «vīrietis, kam ir dzimumsakari ar zēniem» jeb pedofils, un pedofilija ir krimināli sodāma darbība.

Progresīvo pārstāvis norādīja: Kiršteins, izsakoties, ka noteikta cilvēku grupa – cilvēki ar homoseksuālu orientāciju – ir pedofili, pauda nepamatotu un aizskarošu viedokli bez jebkādas faktiskās bāzes.

Kopš vārda «žīds» semantiku pilnībā izmainīja Nacistiskās Vācijas okupācijas posms Otrā pasaules kara laikā, 50 gadus tas ir bijis negatīvi «ietonēts» un mūsdienās ir ar nievājošu pieskaņu un ebreju kopienu aizskarošs, iesniegumā norādīja Briškens.

Politiķis pauda, ka, ja izteikumi, kuri satur naida runu, ir publiski, rodas liela iespējamība, ka personas teikto sadzirdēs citas personas, un daļa to uztvers kā pamudinājumu naida demonstrēšanai pret noteiktām grupām.

Progresīvo ieskatā, Kiršteins ar savu rīcību ir pārkāpis Saeimas deputātu ētikas kodeksa 7.punktu, kurš nosaka, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus. Tāpat esot pārkāpts kodeksa 16.punkts, kurš paredz, ka deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli un 18.punkts, kurš nosaka, ka deputāts izkopj savu runas un valsts valodas prasmi.

Lasiet arī: Briškens sola panākt Civilās savienības likuma pieņemšanu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas