Igaunijas īres tirgus atdziest: īrniekus atrast grūtāk

Igaunijas īres tirgus atdzišana sasniegusi arī Tallinu, un izīrētājiem jārēķinās ar ilgāku laiku jaunu iemītnieku atrašanai, savukārt cenas ir noslīdējušas zemāk, raksta Igaunijas medijs ERR News.

Visilgāk īrniekus jāmeklē luksusa klases dzīvokļiem, kas īres tirgū ienāca investīciju aktivitātes laikā. Kāds īres dzīvokļa īpašnieks, kurš meklē īrnieku vienistabas dzīvoklim vienā no Tallinas greznākajiem mikrorajoniem, šoruden piedzīvoja nepatīkamu pārsteigumu: lai gan vēl pavasarī īres tirgus bija aktīvs un dzīvokļus izķēra kā karstas bulciņas, tagad īrnieka meklēšana velkas mēnešiem, un nelīdz arī cenas pazemināšana.

«Tāda šobrīd ir situācija. Cilvēki labprātāk izvēlas lētāku dzīvokli ar mazākiem komunālajiem maksājumiem,» apstiprināja Uus Maa Real Estate tirgus analītiķis Risto Vahi (Risto Vähi).

Viņš teica, ka, no vienas puses, tas ir ziemas sezonālais iespaids, kas ir manāms katru gadu, bet ir arī skaidrs, ka kāpums ir beidzies, un cenas sāk kristies. Tirgū arī ienākuši daudzi dārgi īres dzīvokļi, un konkurence to starpā ir mežonīga.

Vahi piebilda: «Tie mēdz ilgi būt brīvi. Protams, ir arī dzīvokļi, kuru apkures sistēma neapmierina potenciālos īrniekus – tā var būt gan elektriskā vai gāzes apkure, vai malkas apkure.» Īrnieki neapšaubāmi dodot priekšroku dzīvokļiem ar centralizēto siltumapgādi, un neskatoties uz to, ka gāzes cenas krītas, cilvēki uzskata, ka centralizētā siltumapgāde ir paredzamāka.

Nekustamo īpašumu firmas Arco Vara vērtētājs un analītiķis Mikels Eliste (Mihkel Eliste) pastāstīja, ka tirgu var dalīt divās nosacītās daļās: dzīvokļi, kuru īres maksa ir zem 500 eiro, un dzīvokļi, kuru īres maksa pārsniedz 500 eiro, un tendences mazliet atšķiras. Viņš piezīmēja, ka kara bēgļiem no Ukrainas ir mazāks budžets, bet liela daļa no viņiem meklē īrējamus mājokļus, un viņi koncentrējas uz lētāko segmentu, kas Tallinas kontekstā nozīmē īres maksu zem 500 eiro mēnesī.

«Kopš augusta otrās puses īres maksa dārgākajā segmentā drīzāk ir samazinājusies. Parasti septembrī var novērot lēcienu dzīvokļu pieprasījumā, kas saistīts ar studiju un mācību gada sākumu; jo īpaši tas manāms Tartu. Šogad to neredzējām,» teica Eliste.

Saskaņā ar Vahi teikto, visvieglāk ir izīrēt standarta divu vai trīs istabu dzīvokļus dzīvojamajos mikrorajonos. Divistabu dzīvokļa cena ir 480 – 520 eiro, trīsistabu dzīvoklis izmaksās apmēram 550 – 600 eiro mēnesī. «Protams, piedāvājumi ir dažādi, bet tiem, kas prasa ievērojami augstāku cenu par dzīvokļiem paneļu ēkās, jārēķinās, ka īrnieku būs jāmeklē ilgāk un var nākties pazemināt cenu,» Vahi norādīja. Viņš piebilda, ka tiek izīrēti arī dzīvokļi jauno projektu ēkās, bet to cena ir augstāka, un cenu diapazons plašāks.

Luminor Igaunija 5.decembrī paziņoja, ka tie investori, kas ir izvēlējušies aizdevumu, lai iegādātos īpašumus, šobrīd ir sarežģītas izvēles priekšā. Plašais piedāvājums liek samazināt cenas, bet var gadīties, ka samazinot cenas, vairs neizdodas segt kredīta maksājumus.

Lasiet arī: Pašvaldības Igaunijā, lai ietaupītu naudu, samazina nebūtisku pakalpojumu apjomu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas