IZM rosina precizēt pirmreizējās valsts valodas pārbaudes Krievijas pilsoņiem kārtošanas termiņu

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina Imigrācijas likuma grozījumos precizēt pirmreizējās valsts valodas pārbaudes Krievijas pilsoņiem kārtošanas termiņu.

IZM grozījumiem Imigrācijas likumā, kas paredz valsts valodas zināšanu prasību piemērot vēl papildu dažiem tūkstošiem Krievijas pilsoņu, piedāvā noteikt “skaidru un nepārprotamu regulējumu” par valsts valodas prasmes pārbaudes atkārtotas reģistrācijas un kārtošanas termiņiem un veicamajām darbībām, jo līdzšinējā pieredze, nodrošinot pārbaudes Krievijas pilsoņiem pērn, liecinot, ka nepieciešams laiks datu apkopošanai par pārbaudes kārtotāju rezultātiem, pirms tie tiek nodoti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Priekšlikums paredz precizēt pirmreizējās pārbaudes kārtošanas termiņu, to mainot no 1.maija uz 15.aprīli. Tāpat tiek rosināts precizēt formulējumu par reģistrēšanos un pārbaudes kārtošanu, lai personai būtu skaidrs, ka līdz 31.jūlijam ir ne tikai noteikta pārbaudes kārtošana, bet līdz šim datumam pārbaude ir jākārto.

Tāpat IZM vērš uzmanību uz to, ka Valsts izglītības satura centra budžetā nav finanšu līdzekļu,

lai nodrošinātu papildu pārbaužu veikšanu. Finansējums nepieciešams pārbaužu procesa nodrošināšanas laikā nākamgad, un tas attiecīgi nepieciešams ieplānot 2025.gada budžetā.

Pamata grozījumi attiektos uz daļu Krievijas pilsoņu, kuriem līdz šim netika prasītas valsts valodas zināšanas. Šajā grupā ir vairāk nekā 3100 personu vecumā līdz 75 gadiem. Arī šie grozījumi varētu tikt virzīti ar līdzšinējo pieeju, ka valodas zināšanas tiek prasītas personām vecumā līdz 75 gadiem.

Minētās mazākās grupas vidū ir arī atvaļinātas Krievijas militārpersonas un viņu ģimenes locekļi.

Likumprojektā paredzēts noteikt, ka pastāvīgās uzturēšanās atļauja konkrētajai grupai Krievijas pilsoņu vienā gadījumā būs derīga līdz 2025.gada 15.maijam, ja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē līdz 2025.gada 30.aprīlim nebūs saņemti nepieciešamie dokumenti Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.

Otrā gadījumā pastāvīgās uzturēšanās atļauja būs derīga līdz 2025.gada 15.septembrim attiecībā uz personu, kurai ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai ir nepieciešams apliecinājums par valsts valodas apguvi, ja PMLP līdz 2025.gada 1.maijam būs saņemta informācija par to, ka šī persona līdz 2025.gada 1.maijam vismaz vienu reizi ir kārtojusi valsts valodas prasmes pārbaudi un šai personai būs noteikta atkārtota valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošana līdz 2025.gada 31.jūlijam, bet PMLP līdz 2025.gada 31.augustam nav saņemti nepieciešamie dokumenti ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.

Vienlaikus grozījums paredz atsevišķus nosacījumus attiecībā uz finanšu līdzekļu pietiekamības un uzturēšanās ilguma pierādīšanu. Tāpat grozījums neizslēdz iespēju šīs grupas Krievijas pilsoņiem rast citu uzturēšanās tiesību Latvijā saņemšanas pamatu.

Lasiet arī: BNN fokusā | Kā partijas sola izvest Latviju saulītē. Eiroparlamenta priekšvēlēšanu programmu apskats

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas