Arvien skaļāk tiek runāts par smago situāciju Gazā, kuru pārņēmis bads, un Izraēlas Bruņotie spēki (IDF) paziņojuši par “taktisko pārtraukumu”, vēsta “Politico”.
Izraēlas armija 27.jūlijā paziņoja, ka uz laiku pārtrauks uzbrukumus Gazas joslā, un izveidos humānās palīdzības koridorus. Lēmums pieņemts, jo arvien skaļāk tiek izteikti iebildumi par Izraēlas rīcību Gazā, un izskanējušas apsūdzības, ka humānā krīze anklāvā ir tīši izraisīta, lai kaitētu tur vēl esošajiem palestīniešiem.
IDF paziņojuši, ka no desmitiem rītā līdz astoņiem vakarā apturēs operācijas vairākās anklāva vietās, un no sešiem rītā līdz vienpadsmitiem vakarā ļaus ievest pārtiku un medicīnas preces. “Taktiskais pārtraukums” gan būšot spēkā tikai zonās, kur nenotiek tieša karadarbība, un netika arī izklāstīts, kādas tieši militārās darbības tiks pārtrauktas.
Izraēla izjūt arvien spēcigāku starptautisko spiedienu palielināt humānas palīdzības kravu apjomu aplenktajam anklāvam. Palīdzības organizācijas apsūdzējušas Izraēlu to konvoju aizturēšanā, liekot gazas iedzīvotājiem paļauties uz Izraēlas kontrolētajās zonās esošajiem palīdzības izsniegšanas punktiem, kurus vada ASV atbalstītais Gazas Palīdzības fonds (GHF). Gazas amatpersonas un bijušie GHF darbinieki apsūdzējuši izraēliešu karavīrus uguns atklāšanā uz civiliedzīvotājiem un norādījuši, ka notiek iedzīvotāju slepkavības, kad iedzīvotāji ierodas pēc palīdzības.
Kopš karadarbības sākuma no bada miruši 127 cilvēki, to vidū 85 bērni.
Izraēla 27.jūlijā sāka palīdzības paku piegādi no gaisa, lai novērstu pārtikas trūkumu.
Krīzei Tuvajos Austrumos saasinoties, rietumvalstu līderi arvien kritiskāk izsakās par Izraēlas vadību, un distancējas no karadarbības Gazā. Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) pagājušajā nedēļā ziņoja par lēmumu atzīt Palestīnas valstiskumu, un tas novedis pie līdzīgiem paziņojumiem no Lielbritānijas, Vācijas un Itālijas. Norvēģija, Īrija un Spānija jau 2024.gadā atzina Palestīnas valstiskumu.
Izraēla un ASv 25.jūlijā pameta miera sarunas, norādot, ka grupējums “Hamas” nav ieinteresēts vienoties.
Lasiet arī: Francija atzīst Palestīnu; Eiropa arvien skarbāk vēršas pret Izraēlu