Izraēlā norisinās protesti; prezidents aicina atteikties no reformām

Izraēlas prezidents aicinājis atteikties no tiesu sistēmas reformām, un meklēt citus risinājumus, jo ielās izgājuši desmitiem tūkstoši protestētāju, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu (Benjamin Netanyahu) galēji labējās valdības plāns ieviest pamatīgas izmaiņas Izraēlas tiesu sistēmā ir izraisījis plašu nepamierinātību valstī un radījis trauksmi Izraēlas partneriem rietumos. Ja rosinātās izmaiņas apstiprinātu, tas nozīmētu lielāku valdība sietekmi tiesnešu izvēlē un ierobežotu Augstākās tiesas rīcībspēju apstrīdēt likumdošanu.

Pēc nedēļām ilgiem protestiem, kas izceļ dziļu plaisu Izraēlas sabiedrībā, prezidents Īzaks Hercogs (Isaac Herzog) uzstājoties televīzijā brīdināja par katastrofas tuvumu. Viņš sacīja, ka Izraēla sasniegusi punktu, no kura nav atpakaļceļa, un aicināja valdības koalīciju pārdomāt ieteiktos likuma labojumus, kurus pārliecinoši atbalsta nacionālistiskās un reliģiskās partijas. Prezidents sacīja: «Tas ir nepareizs, tas ir nevajadzīgi skarbs, tas sagrauj mūsu demokrātiskos pamatus. Tādēļ to jāaizvieto ar citu, nekavējoties vienojoties par pamatnostādnēm.»

Netanjahu tikmēr devies vizītē uz Romu, un pa ceļam uz lidostu viņam bija jāizvairās no protestētāju pūļiem, kas bloķēja ceļus. Pirms došanās prom premjerministrs vēl paspēja tikties ar ASV aizsardzības ministru Loidu Ostinu (Lloyd Austin),

kurš pauda Vašingtonas bažas par rosinātajām izmaiņām un uzsvēra, ka gan Izraēlas, gan ASV demokrātijas pamatā ir neatkarīga tiesu sistēma.

Hercoga un Ostina iejaukšanās izgaismo neierasti spēcīgo satraukumu, ko raisījuši plāni mainīt likumdošanu. Netanjahu, kurš ir iesaistīts tiesas procesā par korupciju, norādījis, ka izmaiņas nepieciešamas, lai ierobežotu tiesnešus, kas jaucas politisko lēmumu pieņemšanā. Kritiķi, kuru vidū ir arī bijušas militārpersonas, uzņēmēji un opozīcijas pārstāvji, norāda, ka izmaiņas iznīcinās demokrātijai nepieciešamo līdzsvaru un dos valdībai nekontrolētu spēku.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka lielākā daļa Izraēlas iedzīvotāju vēlas, lai izmaiņas tiktu iesaldētas vai pārstrādātas tā, ka apmierina sabiedrību. Desmitiem tūkstoši iedzīvotāju ir devušies protesta gājienos, un daži armijas rezervisti atteikušies ierasties uz mācībām.

Spriedzi robežas jautājumos palielinājis incidents, kura laikā bruņots palestīniešu grupējuma Hamas dalībnieks atklāja uguni Telavivas ielās, ievainojot trīs cilvēkus. Ostins saīsināja savu vizīti Izraēlā, un plānotās tikšanās tika pārceltas no Izraēlas Aizsardzības ministrijas Telavivā uz vietu netālu no Ben Guriona lidostas.

Lasiet arī: Gruzijā jau trešo dienu turpinās protesti

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas