Japāna paziņojusi, ka novadīs jūrā vairāk nekā miljonu tonnu dzesēšanas ūdens no 2011.gadā iznīcinātā Fukušimas atomreaktora, vēsta britu raidorganizācija BBC.
Pēc dzesēšanas ūdens attīrīšanas lielākās daļas radioaktīvo elementu aktivitāte atbilst valsts noteiktajiem standartiem. Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) norādījusi, ka plānotā rīcība ir droša, bet Japānas kaimiņvalstis izteikušas bažas.
Fukušimas avārija bija lielākā atomkatastrofa kopš Černobiļas atomreaktora sprādziena. Japāņu AES darbības izbeigšana ir procesā, bet tas var aizņemt līdz četrām desmitgadēm. Japānas ministru kabineta galvenais sekretārs Hirokazu Matsuno (Hirokazu Matsuno) sacīja, ka ūdens novadīšana jūrā varētu notikt pavasarī vai vasarā, bet vispirms tiek gaidīts visatverošs ziņojums no IAEA. Fukušimas AES katru dienu veidojas apmēram 100 piesārņota ūdens kubikmetri, kas ir gruntsūdens, jūras ūdens un dzesēšanas ūdens kombinācija. Tas tiek filtrēts un uzglabāts cisternās.
Šobrīd teritorijā tiek glabāti apmēram 1,3 miljoni kubikmetru piesārņota ūdens, un sāk pietrūkt vietas.
Ūdens ir attīrīts no lielākās daļas radioaktīvo izotopu, tomēr tritija līmenis joprojām pārsniedz valsts standartus, norādījis AES operators Tepco. Eksperti ziņo,ka ūdeni ir ļoti sarežģīti attīrīt no tritija, bet cilvēkiem tas ir kaitīgs tikai ļoti lielās devās. Kaimiņvalstis un Japānas zvejnieki tomēr iebilst pret ūdens novadīšanu jūrā. Klusā okeāna valstu forums kritizējis Japānu par informācijas necaurspīdīgumu, un norādījis, ka Klusā okeāna piekrastes ļaudīm okeāns ir ārkārtīgi būtiska to dzīves daļa. Foruma ģenerālsekretārs Henrijs Puna (Henry Puna) sacīja: «Japāna lauž solījumu, pie kura tās līderi nonāca 2021.gada samitā. Tika teikts, ka mums būs pieeja visiem neatkarīgajiem, pierādāmajiem zinātniskajiem pētījumiem, pirms notiks ūdens izlaišana. Diemžēl Japāna nesadarbojas.»
2011.gadā ziemeļaustrumu Japānu satricināja deviņas magnitūdas stipra zemestrīce, kas izraisīja milzīgu cunami vilni. Tas satrieca Fukušimas AES, apludināja trīs reaktorus un izraisīja nopietnu katastrofu. Varas iestādes izveidoja slēgto zonu, kas, izplūstot radiācijai, tika paplašināta, un lika vairāk nekā 150 tūkstošiem cilvēku pamest katastrofas apkārtni. Slēgtā zona joprojām ir spēkā.