Jaunas iespējas transplantācijai: Latvija iekļaujas “Scandiatransplant” tīklā

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) pievienošanās Ziemeļvalstu un Baltijas valstu orgānu apmaiņas platformai “Scandiatransplant” dos iespēju operatīvāk saņemt orgānus retos un steidzamos gadījumos, aģentūrai LETA skaidroja Nacionālā transplantācijas koordinācijas dienestā (NTKD).

NTKD nodarbojas ar transplantācijas “gaidīšanas saraksta” izveidi, orgānu donoru atklāšanu, popularizē transplantāciju sabiedrībā, veido donoru, recipientu un transplantēto pacientu reģistru.

Dienesta vadītāja Egija Lapiņa, viņas vietnieks klīniskajos jautājumos Aleksandrs Maļcevs un PSKUS Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas ārste Eva Šteina kopīgā atbildē aģentūrai LETA norāda, ka gaidāmā pievienošanās “Scandiatransplant” sniegs iespēju transplantācijas programmu ar mazu operāciju apjomu, piemēram, plaušu transplantāciju, kas Latvijā netiek veikta, vai transplantācijas programmas bērniem, īstenot citā dalībvalstī.

Jo steidzamāks vai kritiskāks ir pacienta veselības stāvoklis, jo prioritārāka būs transplantācija konkrētam pacientam. Prioritāras būs arī bērnu vajadzības. Tāpat platforma būs īpaši nozīmīga augsti imunizētiem pacientiem, kuriem ir tik pat kā neiespējami piemeklēt atbilstošu orgānu savā valstī, nodrošinot iespēju saderīgu orgānu saņemt no citas valsts, skaidro speciālisti.

Pievienošanās nozīmē ne tikai orgānu saņemšanu, bet arī iespēju labāk izmantot pieejamos donoru orgānus katrā dalībvalstī, uzsver speciālisti.

Esot “Scandiatransplant” grupā, primāri orgāni paliek donorvalstī, taču, ja kāda cita valsts ir paziņojusi, ka viņiem ir recipients kritiskā stāvoklī vai recipients ir bērns, un pēc visiem imunoloģiskiem kritērijiem ir saderība, tad prioritāri orgāns tiek nodots citas valsts transplantācijas brigādei.

PSKUS informēja, ka šāds princips tiek ievērots visas valstīs un tiek izvērtēts arī apjoms, lai notiktu godīga orgānu aprite starp transplantācijas centriem.

Kā skaidro slimnīcā, visiem potenciālajiem donora orgānu saņēmējiem tiek veikts anti-HLA antivielu skrīnings

un pēc tā pacienti tiek iedalīti divās grupās – sensibilizēti jeb ar anti-HLA antivielām un nesensibilizēti jeb bez anti-HLA antivielām.

Speciālisti atzīmē, ka Latvijā, iedzīvotāju imunoloģiskā dažādība ir ļoti ierobežota, tāpēc augsti sensibilizētiem pacientiem gandrīz nav iespējams atrast saderīgo orgānu. Tā kā platformas dalībvalstis aptver aptuveni 30 miljonu iedzīvotāju populāciju, pastāv lielāka varbūtība piemeklēt saderīgo orgānu augsti sensibilizētiem pacientiem.

Eksperti norāda, ka katra orgāna saderība tiks izvērtēta pēc imunoloģiskās sadarbības kritērijiem – asins grupas, katram cilvēkam piemītošajām specifiskajām antivielām, recipienta un donora izmēra, kā arī recipienta kopējā veselības stāvokļa vai vecuma.

Brīdī, kad slimnīcā tiktu konstatēts potenciālais orgānu donors, piemēram, pēc smadzeņu nāves konstatēšanas ārsts izvērtētu viņa veselības stāvokli, nosakot orgānu piemērotību un infekciju risku, informācija tiktu ievietota kopējā “Scandiatransplant” datu sistēmā.

Ja Latvija būtu šīs platformas dalībvalsts, tās pacienti būtu šajā kopējā sarakstā, un gadījumā, ja Latvijā nebūtu pieejams atbilstošs donors, pacients varētu saņemt orgānu no citas dalībvalsts.

Slimnīcā informēja, ka platformā darbojas arī orgāna atgriešanas sistēma. Tas nozīmē, ka, Latvijas recipientam saņemot orgānu no citās dalībvalstis steidzamos gadījumos, ir jānodrošina līdzvērtīga orgāna atgriešana šajā valstī un otrādi – jebkura dalībvalsts atgriež līdzvērtīgo orgānu, ja Latvijas orgāns aizceļo uz citu valsti. Šī sistēma nedarbojas tikai gadījumos, kad pašā valstī nav piemērota recipienta un orgāns tiek piedāvāts citai valstij.

Tāpat, kā atzīmē speciālisti, liela priekšrocība ir satiksme starp Latviju un dalībvalstīm. Lielākā daļa no orgāniem var tikt pārvietota ar komercreisu palīdzību, kas Latvijai ar citām dalībvalstīm ir labi attīstīti. Tādu orgānu kā sirds gadījumā, pārvietošanas laiks ir ļoti ierobežots, tāpēc šādos gadījumos sadarbība varētu notikt ar tuvumā esošajām valstīm – Igauniju un Somiju.

Līdztekus pievienošanās platformai dos iespēju Latvijas speciālistiem apgūt ar transplantācijas nodrošināšanu saistītās prasmes citās Skandināvijas valstīs, lai pielīdzinātos tiem kvalitātes standartiem šajā nozarē, kādi tiek nodrošināti Eiropas attīstītākajās valstīs, pauda PSKUS pārstāvji. Ilgtermiņā tas varētu palielināt arī vietējo transplantāciju skaitu Latvijā, ieviešot jaunākās metodes un vadlīnijas.

Vienlaikus platformā iesaistītās dalībvalstis kopīgi analizēs rezultātus, izvērtējot arī potenciālu uzlabojumiem un valstī veikto izmeklējumu kvalitāti.

Atbildot uz jautājumiem par potenciālām loģistikas problēmām, speciālisti norādīja, ka tie noteikti prasīs papildu risinājumus un papildu finanšu līdzekļus, tomēr jāsaprot, ka visā pasaulē prakse ir pierādījusi, ka valsts, darbojoties izolēti, nevar pilnvērtīgi nodrošināt nepieciešamo transplantāciju apjomu.

Jau vēstīts, ka PSKUS šobrīd ir noslēdzošajā posmā, lai pievienotos Ziemeļvalstu un Baltijas valstu orgānu apmaiņas platformai “Scandiatransplant”.

“Scandiatransplant” ir Ziemeļvalstu orgānu donoru apmaiņas tīkls, kas apvieno Dāniju, Islandi, Somiju, Norvēģiju, Zviedriju, Igauniju un drīzumā arī Latviju, nodrošinot operatīvu un caurspīdīgu donoru orgānu sadali starp valstīm.

Visas dalībvalstis nodrošina, ka tiek ievērots vienotais Apvienotās laboratorijas standarts, kas garantē precīzu audu saderības testēšanu, augstu transplantācijas drošību un optimālus rezultātus pacientiem, veicinot efektīvu un starptautiski atzītu orgānu sadales sistēmu.

“Scandiatransplant” pārstāvji šī gada februārī apmeklēja Stradiņa slimnīcu, lai klātienē iepazītos ar tās sagatavotību un atbilstību starptautiskajiem standartiem transplantācijas jomā.

Vizītes laikā secināts, ka pēc Apvienotās laboratorijas standarta akreditācijas iegūšanas PSKUS sākotnēji tiks iekļauta kā “Scandiatransplant” asociētais partneris.

Lasiet arī: Ģimenes ārstu prakses nesteidz pieņemt darbā valsts apmaksāto trešo palīgu
 
Seko mums arī FacebookDraugiem un X!
 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas