Vairāk nekā 200 personas Lietuvā pēdējo 18 mēnešu laikā atzītas par Brīvības aizstāvjiem pēc tam, kad šis statuss tika nostiprināts likumā, raksta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.
1991.gada janvārī Gedimins Jankus (Gediminas Jankus) bija starp tiem, kas sargāja Lietuvas parlamenta ēku, kas tobrīd bija Augstākās padomes mītne, lai nepieļautu padomju armijas iekļūšanu tajā. Atšķirībā no daudziem citiem, viņam notikumos bija arī formāla loma, viņš bija strēlnieku grupas vadītājs. Pēc vairāk nekā 30 gadiem viņš ir oficiāli atzīts par Brīvības aizstāvi. Viņam tas nozīmē morālu atzinību cilvēkiem, kas bija devuši zvērestu un līdz pēdējam saglabāja uzticību.
Pirms pusotra gada Lietuvas Seims pieņēma likumu, kas nosaka, kurš var tikt atzīts par Brīvības aizstāvi. Šajā kategorijā ietilpst tie, kas kalpoja Augstākās padomes aizsardzības grupā, Nacionālajā Aizsardzības departamentā, robežsardzē, Brīvprātīgo aizsargu grupā, policijā, kā arī bijušajā strēlnieku organizācijā. Tomēr svarīgākais ir tas, ka Brīvības aizstāvji ir personas, kas zvērēja uzticību Lietuvai laikā, kad tās liktenis bija tālu no skaidra. Tas bija laiks no 1990.gada 11.marta, kad Lietuva pasludināja neatkarību no Padomju Savienības, līdz 1991.gada 21.augustam, kad tās neatkarība tika starptautiski atzīta. Seima deputāts, likuma veidotājs Arvīds Počus (Arvydas Pocius) skaidroja, ka tas bija riskants laiks, un strādāt valsts instancēs bija bīstami.
Tomēr likuma definīcija radījusi jautājumus tiem, kuru tuvinieki cieta 1991.gada 13.janvārī.
Cilvēku simti, kas tika ievainoti vai gāja bojā šajā naktī, neatbilst Brīvības aizstāvju definīcijai, kas mulsina sabiedrību, jo 13.janvāris Lietuvā tiek oficiāli atzīmēts kā Brīvības aizstāvju diena. Roberts Povilaitis (Robertas Povilaitis), kura tēvs gāja bojā 13.janvārī, sacīja: «Ir savādi, ka mēs publiski atsaucamies uz cilvēkiem kā uz Brīvības aizstāvjiem, bet likums to apraksta citādi.»
Likuma autors Počus gan neredz, ka būtu pretruna, un norāda, ka tām personām, kas 13.janvārī tika ievainotas vai gāja bojā, piešķirts Neatkarības aizstāvja goda nosaukums. Pēc deputāta teiktā, atšķirība ir tajā, ka Neatkarības aizstāvjiem bija izvēle – palikt vai iet prom, savukārt Brīvības aizstāvjiem tādas nebija, jo viņus saistīja dotais zvērests. Brīvības aizstāvis Jankus norādīja, ka visi bija vienlīdz svarīgi, tikai lomas atšķīrās.
Kopā Brīvības aizstāvja goda nosaukumu jau saņēmušas 208 personas, bet trīs pieteikumi noraidīti.
Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1863310/defenders-of-freedom-or-independence-new-honours-confuse-relatives-of-lithuania-s-january-13-victims