Jēkabpils dambja rekonstrukcijai tikšot piešķirti 12,5 miljoni eiro

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP) apgalvo, ka valdības partijas vienojušās Daugavas dambja rekonstrukcijai Jēkabpilī piešķirt 12,5 miljonus eiro. Viņa pārstāvētā Latvijas Zaļā partija ir koalīcijas partnera Apvienotais saraksts sastāvdaļa.

«No valdības sadarbības padomes saņemts akcepts, ka tiks piešķirti 12,5 miljoni eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, lai nostiprinātu dambi ar betonu no iekšpuses. Šos darbus nepaspēsim paveikt vienā gadā, jo tur ir iepirkumi, sarunu procedūras, viss pārējais,» klāstīja Ragainis.

Jēkabpils novada galva prognozēja, ka

paies vismaz trīs mēneši, līdz varēs noslēgt līgumu par dambja rekonstrukcijas darbiem.

Nolikuma, specifikāciju un citu iepirkumu procedūras dokumentu sagatavošanai nepieciešama vismaz nedēļa, pēc tam atbilstoši Eiropas fondu noteikumiem ir vismaz 45 dienas iepirkumam. Tad notiek saņemto pieteikumu atvēršana un izvērtēšana, kas pie tik liela apjomiem varētu prasīt vairākas nedēļas, procedūru skaidroja Ragainis. Tāpat vēl esot jārēķinās ar iespējamu iepirkuma rezultātu apstrīdēšanu.

Ja ar iespējamiem iepirkuma dalībniekiem pirms tam tiek veikta sarunu procedūra, tad iepirkumu varot saīsināt līdz 20 dienām. Ir iespēja izsludināt projekta iepirkumu un tad, atbilstoši projektam, sludināt iepirkumu būvdarbiem, bet var sludināt iepirkumu uzreiz par projektēšanu un būvniecību. Būvei ir ļoti liels apjoms, bet tā nav sarežģīta, tāpēc Ragainis domā, ka iepirkums varētu uzreiz būt projektēšanai kopā ar būvniecību.

Domes priekšsēdētājs lēsa, ka kritiskāk bojātajās dambja vietās 50%–60% no būvniecības darbiem varētu pabeigt šovasar. Proti, darbus varētu veikt posmā, kas visvairāk cieta plūdos janvārī. Pārējo varētu paveikt nākamajā sezonā, bet iespēja veikt būvdarbus ir atkarīga no ūdens līmeņa svārstībām un laikapstākļiem, uzsvēra reģionālais politiķis.

Viesojoties Jēkabpilī 21.janvārī, Valsts prezidents Egils Levits izteicies, ka šajā situācijā būtu jāmaina tiesiskais regulējums,

«birokrātiskie šķēršļi jāliek malā un jādara viss iespējamais, lai darbi tiktu izdarīti».

Jau ziņots, ka janvāra vidū ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza otru augstāko rādītāju vēsturē un pat draudēja pārraut pilsētas aizsargdambi. Plūdos tas atsevišķās vietās tika izskalots, radās bažas par dambja noturību. Pilsētā applūda ielas, mājas, iedzīvotājiem nācās evakuēties. Jēkabpils novadā plūdos kopumā cieta ap 450 dzīvojamo māju.

Jēkabpils novada izpilddirektors Uldis Skreivers pēc tam pauda, ka Jēkabpilij vajadzīgs jauns aizsargdambis, bet tā izbūvēšana var prasīt ilgāku laiku. Nākamā palu sezona ir jāsagaida ar pārliecību, ka iedzīvotājiem un pilsētai nekas nedraud, izteicās izpilddirektors.

Kā ziņots, valdošās koalīcijas pārstāvji 27.februārī pēc tikšanās ar Ragaini ziņoja par krietni mazākas summas atvēlēšanu – proti, par vairāk nekā 2 miljonu eiro piešķiršanu Jēkabpilij plūdu seku likvidēšanai. Naudu paredzēts ņemt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai segtu līdz šim samaksātos rēķinus, tajā skaitā, par darbiem, kas pašlaik turpinās.

Premjers Krišjānis Kariņš (JV) gan atzina, ka tiks mēģināts piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, lai stiprinātu un daļēji pārbūvētu aizsargmehānismu plūdu riska mazināšanai, kam nepieciešami ap 12 miljoni eiro.

Lasiet arī: VIDEO | Jēkabpilī sācis lēni brukt pilsētu aizsargājošais dambis

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas