Kariņš pieprasa izvērtēt iespējas koriģēt AT un ST tarifu projektus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir ar rezolūciju uzdevis Ekonomikas ministrijai (EM) sadarbībā ar Finanšu ministriju (FM) kā kapitāldaļu turētājām vērtēt iespējas koriģēt uzņēmumu Augstsprieguma tīkls (AT) un Sadales tīkls (ST) sagatavotos pakalpojumu tarifu projektus.

Premjers uzsver, ka elektroenerģijas izmaksām ir būtiska ietekme uz tautsaimniecības izaugsmi, tādēļ viņš uzdevis ministrijām sagatavot un iesniegt izskatīšanai valdībā ziņojumu par iespējām tarifu pieauguma projektus koriģēt. Rezolūcijā teikts, ka sagatavotais informatīvais ziņojums ministrijām jāiesniedz izskatīšanai 20.decembra valdības sēdē.

Tāpat Ministru prezidents rezolūcijā uzdod izskatīt iespēju ar akcionāra lēmumu atteikties no negūto ieņēmumu atgūšanas par laika periodu no 2020. līdz 2022.gadam, kā arī iespējas fiksēt elektroenerģijas cenu, kas ir daļa no uzņēmumu darbības izmaksām, noteiktā līmenī. Minētajā izvērtējumā jāņem vērā, lai iespējamā tarifu korekcija nodrošina sistēmas operatoru spēju efektīvi turpināt elektroapgādes tiešo pienākumu izpildi.

Jau tika ziņots, ka elektroenerģijas sadales sistēmas operators Sadales tīkls plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%. Konkrētas tarifa izmaiņas būs atkarīgas no pieslēguma veida un patēriņa apmēra. Tostarp mājsaimniecībām ar apmēram 100 kilovatstundu patēriņu mēnesī tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, pēc kompānijā vēstītā, būs 6–8 eiro apmērā. Būtiski lielāks tarifa pieaugums plānots, piemēram, pieslēgumiem ar trim fāzēm.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons skaidroja, ka Sadales tīkla izmaksas pieaugušas par 183 miljoniem eiro – primāri pārvades tarifa un elektroenerģijas cenas pieauguma dēļ. Uzņēmums vairs nespējot izmaksu pieaugumu akumulēt un pirmo pusgadu ir noslēdzis ar zaudējumiem.

Augstsprieguma tīkla elektroenerģijas pārvades tarifi varētu augt 4,3 līdz 4,9 reizes.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā norāda, ka Augstsprieguma tīkla tarifu projektā tā saredz pozīcijas, kurās iespējams samazinājums, kas varētu novest pie mazāka kopējā tarifa pieauguma.

Augstsprieguma tīkls ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas pieder valstij. Tā obligācijas kotē Nasdaq Riga parāda vērtspapīru sarakstā. Augstsprieguma tīkls ir vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS Conexus Baltic Grid lielākais līdzīpašnieks (68,46% akciju).

Sadales tīkls ir valstij piederošajā Latvenergo koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā.

Lasiet arī: Enerģētikas eksperts: Sadales tīkla tarifa palielinājums ietekmēs Latvijas virzību uz enerģētisko neatkarību

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas