Karš Ukrainā: ASV apstiprina saziņu ar Kremli

ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans (Jake Sullivan) apstiprinājis, ka, par spīti karam Ukrainā, saziņas kanāli ar Kremli joprojām ir aktīvi, vēsta BBC.

Uzstājoties Ņujorkā, Salivans teica, ka saglabāt kontaktu ar Kremli ir ASV interesēs, tajā pašā laikā viņš uzsvēra, ka amatpersonas apzinās – ir jāsaglabā skaidrs skatījums uz Krievijas mērķiem.

Šis paziņojums nāk brīdī, kad Baltais nams ir atteicies noliegt informāciju, ka Salivana sarunu mērķis ir novērst kodoldraudu pastiprināšanos Ukrainā. The Wall Street Journal ziņoja, ka Salivans ir veicis slepenas pārrunas ar Krievijas Drošības padomes sekretāru Nikolaju Petruševu un Kremļa ārpolitikas padomnieku Juriju Ušakovu. Amatpersonas medijam pavēstīja, ka ir tikuši apspriesti veidi, kā izvairīties no kodolieroču izmantošanas Ukrainā, bet nav apspriesti iespējamie kara izbeigšanas scenāriji.

Salivans oktobrī norādīja, ka jebkādu kodolieroču izmantošanas Krievijai nestu katastrofālas sekas. Viņš ASV raidorganizācijai NBC pastāstīja, ka privātās sarunās ASV ir iezīmējusi iespējamās sekas kodolieroču lietošanai. ASV Nacionālās drošības padomes pārstāve Adriana Vatsone (Adrienne Watson) neapstiprināja šo informāciju, vien norādīja, ka klīst dažādas baumas, savukārt Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs apsūdzēja Rietumu medijus dažādu viltus ziņu izplatīšanā.

Baltā nama preses sekretāre Karīna Ženpjēra (Karin Jean-Pierre) pirmdien ziņoja, ka ASV patur sev tiesības vest sarunas ar Krieviju, raksta BBC.

Pagājušajā nedēļā ASV amatpersonas aicināja Kijivu izrādīt vēlmi veikt sarunas ar Krieviju un atteikties no idejas neizvērst miera sarunas, kamēr pie varas ir Vladimirs Putins. Salivans publiski ir teicis, ka Baidena administrācijai ir pienākums saukt pie atbildības vainīgos, un tā ir apņēmusies sadarboties ar starptautiskajiem partneriem, lai sodītu tos, kas paveikuši šaušalīgos un groteskos kara noziegumus Ukrainā: «Piektdien biju Kijivā, un man bija iespēja tikties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, viņa biroja vadītāju Andreju Jermaku un militārajiem līderiem, un uzzināt, cik daudz nāves un kādu postu ir nesusi Krievijas karadarbība Ukrainā.»

Pēdējos mēnešos ir augušas bažas, ka Krievija varētu izmantot kodolieročus, lai noturētu okupētos Ukrainas austrumu un dienvidu reģionus. Savukārt Ukraina ir pieņēmusi lēmumu nacionalizēt piecus stratēģiski svarīgus uzņēmumus. Daži no tiem – ieskaitot divus energouzņēmumus un dzinēju un transportlīdzekļu ražotājus – ir saistīti ar oligarhu Vjačeslavu Bohuslajevu, kurš ir arestēts par sadarbību ar Krieviju. Prezidents Zelenskis norādīja, ka šo uzņēmu pārņemšana palīdzēs militārajiem spēkiem, kuru galvenais uzdevums šobrīd ir atkarot Ukrainas austrumu un dienvidu reģionus.

Lasiet arī: Irāna atzinusi lidrobotu piegādāšanu Krievijai

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas