Karš Ukrainā: sīvas kaujas par Soledaru

Krievija veikusi spēcīgu uzbrukumu Ukrainas austrumu daļas pilsētai Soledarai, un ukraiņi atsituši Vāgnera grupas centienus ieņemt pilsētu, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Soledara atrodas vien nedaudz vairāk kā desmit kilometru attālumā no Bahmutas, kur ukraiņi ierakumu karā jau vairākus mēnešus cīnās ar okupantiem. Abas puses cietušas ievērojamus zaudējumus. Ukraiņi atsituši iepriekšējos krievu mēģinājumus ieņemt pilsētu, tomēr Vāgnera grupas algotņi ātri atgriežas ar jauniem spēkiem, izmanto jaunu taktiku un sūta ugunslīnijā arvien vairāk karavīru. Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara saziņas lietotnē Telegram ziņoja: «Ienaidnieks burtiski rāpjas pāri savu karavīru līķiem, izmanto smago artilēriju, MLRS sistēmas un mīnmetējus.»

Krievijas Aizsardzības ministrija preses konferencē pirmdienā, 9.janvārī, neminēja cīņas Soledarā vai Bahmutā. Tikšanās ar medijiem norisinājās dienu pēc tam, kad Krievija meloja par triecienu kopmītnēm, kurās it kā bija apmetušies Ukrainas karavīri.

Vāgnera grupa ir algotņu armija, kas pieder Krievijas oligarham Jevgēņijam Prigožinam. Tās iezīme ir nemotivēta vardarbība un īpaša nežēlība, un oktobrī grupējums vervēja karotājus Krievijas cietumos. Zināms, ka Prigožina algotņi ir aktīvi ne vien Ukrainā, bet arī Āfrikas valstīs un Serbijā. Grupējums mēnešiem cenšas ieņemt Bahmutu un Soledaru, ciešot milzīgus dzīvā spēka zaudējumus un cīņās gājis bojā arī liels skaits ukraiņu. Prigožins 7.janvārī paziņoja, ka Soledara ir nozīmīga, jo zem tās ir plaši tuneļi, kuros var uzturēties ne vien liels skaits personāla, bet arī iespējams novietot tankus un citu kara tehniku.

Ukrainas militārais eksperts un Ukrainas bruņoto spēku rezerves pulkvedis Olehs Ždanovs norādīja, ka kaujas Bahmutā un Soledarā šobrīd ir smagākās visas frontes līnijas garumā, un skarbajos laikapstākļos neviena puse nevirzās uz priekšu. «Ļoti daudzi prokrieviskie karotāji paliek kaujas laukā… Miruši vai ievainoti.

Viņi uzbrūk viļņveidīgi, un, kā likums, ievainotie paliek tur, kur krituši, mirstot vai nu no sala, jo ir ļoti auksts, vai no asins zuduma. Neviens nenāk viņiem palīgā, un neviens nesavāc mirušos no kaujas lauka,»

sacīja Ždanovs. Reuters nebija iespējas apstiprināt ziņojumus no kaujas lauka.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdienas, 9.janvāra, uzrunā sacīja, ka Bahmuta un Soledara turās, par spīti plašajiem postījumiem. Viņš atsaucās uz jauniem un vēl spēcīgākiem uzbrukumiem Soledarai, kur viss esot nolīdzināts līdz ar zemi, un uz ielām guļ krievu karavīru līķi. Prezidents piebilda, ka Ukrainas karavīru izturība un neatlaidība ir sagādājusi Ukrainai laiku un iespēju papildināt spēkus. Tiesa, viņš nepaskaidroja, ko ar to bija domājis.

Tikmēr Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs brīdinājis, ka Krievija gatavo karavīrus jaunam uzbrukumam Ukrainā un, iespējams, mēģinās sasniegt Kijivu. Zelenskis savukārt turpina sarunas ar rietumu partneriem, un aicina piešķirt Ukrainai papildus bruņojumu.

ASV, Vācija un Francija janvāra sākumā apņēmās nosūtīt uz Ukrainu bruņumašīnas, un Lielbritānija apsver domu nosūtīt uz Ukrainu tankus, bet Lielbritānijas Aizsardzības ministrija nav komentējusi šo jautājumu.

ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans (Jake Sullivan) norādījis, ka Irāna, iespējams, piedalās kara noziegumu veikšanā Ukrainā, piegādājot Krievijai lidrobotus. ASV ir piemērojušas sankcijas personām un uzņēmumiem, kas ražo un nodod Irānas lidrobotus Krievijai.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: Krievija melo par sasniegumiem kara laukā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas