Katra piektā sieviete Latvijā pēc laulībām savu uzvārdu nemaina

Latvijā 19% sieviešu pēc laulībām nemaina uzvārdu, informē Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP), atsaucoties uz apkopotajiem datiem par Latvijā noslēgtajām laulībām 18 gadu periodā – no 2004. līdz 2022.gadam.

Apkopotie dati liecina, ka Latvijā ik gadu noslēdz vairāk nekā 10 000 laulību, tostarp 2022.gadā Latvijā tika reģistrētas 11 848 laulības. 2023.gada sākumā Latvijā 49,1% pilngadīgo vīriešu un 41,2% sieviešu bija precēti.

CSP vēsta, ka jo vairāk sievietei ir gadu laulības slēgšanas brīdī, jo lielāka ir iespēja, ka pēc laulībām viņa uzvārdu nemainīs. No sievietēm, kuras ir vecumā no 20 līdz 29 gadiem, 10% izvēlas nemainīt uzvārdu, 40-49 gadu vecumā 31% patur līdzšinējo uzvārdu, 50-59 gadu vecuma grupā līdzšinējo uzvārdu patur 54% sieviešu, 60-69 gadu vecumā uzvārdu nemaina 78%, bet vecumā no 70 gadiem – 88% sieviešu.

Visbiežāk sieviete maina uzvārdu, ja vīrs ir vienaudzis vai vecāks, taču, ja vecāka ir sieva, palielinās varbūtība, ka sieviete uzvārdu nemainīs.

Uzvārda saglabāšanas varbūtība it īpaši palielinās, ja sieva ir vismaz par desmit gadiem vecāka par vīru – 35% sieviešu, kuras par vīru ir 10-14 gadus vecākas, nemaina uzvārdu. Taču visbiežāk sieviete saglabā līdzšinējo uzvārdu, ja vīrietis ir daudz jaunāks par viņu, proti, ja ir vairāk nekā 20 gadu starpība.

Dati arī liecina, ka visretāk uzvārdu pēc laulībām saglabā latvietes (15%) un rumānietes (13%), bet visbiežāk – uzbekietes (76%), jo, pēc CSP vēstītā, tradicionāli uzbekiem ir pieņemts, ka sieva pēc laulībām patur savu uzvārdu, bet bērniem tiek dots tēva uzvārds.

Arī vīra tautība ietekmē lēmumu mainīt vai nemainīt uzvārdu pēc laulībām, min statistikas pārvaldē, piebilstot, ka visbiežāk pēc laulībām sievietes saglabā savu uzvārdu, ja vīrs ir romu tautības (58%), bet visretāk, ja vīrs ir latvietis (15%). Ja laulības ir divu romu tautības personu starpā, tad iespēja, ka sieviete uzvārdu nemainīs, ir vēl augstāka (66%).

Tāpat dati liecina, jo vairāk sievietes nopelna, jo lielāka ir iespēja, ka pēc laulībām viņa saglabās līdzšinējo uzvārdu. Līdz vidējai mēneša neto darba samaksai 999 eiro mēnesī uzvārda saglabāšanas īpatsvars ir līdzīgs, taču sievietēm ar neto ienākumiem virs 1000 eiro mēnesī tas pieaug. Teju katra ceturtā jeb 27% sieviešu, kuru mēneša ienākumi pēc nodokļu nomaksas pārsniedz 1500 eiro, izvēlas paturēt savu uzvārdu, stājoties laulībā.

Vienlaikus dati arī liecina, ka ik gadu aptuveni 2% vīriešu pieņem laulātās uzvārdu un 0,5% vīriešu pievieno savam uzvārdam laulātās uzvārdu. Lai arī vīriešiem uzvārda mainīšana pēc laulībām nemainīgi ir samērā zema, ir novērojams, ka jaunāki vīrieši biežāk maina uzvārdu pēc laulībām vai saglabā savu un tam pievieno sievas uzvārdu.

Lasiet arī: Rinkēvičs: Ir jāatbalsta Ukrainu, citādi nākotnē jārēķinās ar lielākām problēmām

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas