KP atļāvusi Eesti Gaas iegādāties Gaso

Konkurences padome (KP) ir atļāvusi Igaunijas Eesti Gaas iegūt izšķirošu ietekmi pār AS Latvijas gāze piederošo dabasgāzes sadales sistēmas operatoru Latvijā AS Gaso, informē KP pārstāvji.

KP nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc atļāvusi darījuma īstenošanu.

Izvērtējot uzņēmumu sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies tirgus struktūra,

nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ietekmētajos tirgos Latvijā, tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

Eesti Gaas grupas uzņēmumi pārdod klientiem cauruļvadu dabasgāzi, saspiestu dabasgāzi (CNG), saspiestu biometānu (CBM) un sašķidrinātu dabasgāzi (LNG), kā arī pārvalda lielāko gāzes sadales tīklu Igaunijas teritorijā.

Eesti Gaas grupa nodarbojas arī ar gāzes vairumtirdzniecību starptautiskajā tirgū.

Vēl minētā uzņēmumu grupa nodarbojas ar saules enerģijas ražošanu un pārdošanu, kā arī ar elektroenerģijas mazumtirdzniecību.

Eesti Gaas meitasuzņēmums SIA Elenger pārdod dabasgāzi un elektroenerģiju mājsaimniecībām un korporatīvajiem klientiem Latvijā. Turklāt SIA Elenger un Igaunijas Elenger Marine korporatīvajiem klientiem piedāvā arī LNG risinājumus ārpus tīkla. Bez tam Latvijā darbojas arī citi Eesti Gaas grupas, proti, tās mātessabiedrības AS Infortar, uzņēmumi, kuru darbība ir saistīta ar elektroenerģijas ražošanu un citiem darbības veidiem.

Savukārt Gaso ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā, nodrošinot dabasgāzes piegādi no pārvades sistēmas līdz gala patērētājiem.

Gaso nodrošina sadales infrastruktūras attīstību, dabasgāzes pieslēgumu izbūvi, sistēmas ekspluatāciju un dabasgāzes uzskaiti, kā arī avārijas dienesta darbību.

Ņemot vērā, ka Gaso un Eesti Gaas meitasuzņēmums Elenger Latvija darbojas divos secīgos dabasgāzes piegādes un izplatīšanas procesa posmos, tirgi, kuros darbojas apvienošanās dalībnieki, ir vertikāli saistīti.

KP norāda, ka, vērtējot Eesti Gaas un Gaso vertikālo integrāciju, ir jāņem vērā uzņēmumu darbību ietekmējošie normatīvi,

piemēram, Enerģētikas likums un no tā izrietošie normatīvi, kas neparedz tiesības dabasgāzes tirgotājiem piedalīties faktiskā dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojumu sniegšanā jeb dabasgāzes piegādē.

Tāpat Enerģētikas likums paredz tikai atsevišķus gadījumus, kad sadales sistēmas operators ir tiesīgs piedalīties dabasgāzes tirdzniecībā – dabasgāzes iepirkumos no piegādātājiem vai dabasgāzes tirdzniecībā lietotājiem. Tādējādi atbilstoši spēkā esošajam regulējumam dabasgāzes tirgotāja un dabasgāzes sadales sistēmas operatora darbības jomas un funkcijas ir stingri nodalītas. Vienlaikus Enerģētikas likums nosaka, ka dabasgāzes sadales sistēmas operatoram jāveic atbilstoši pasākumi, lai nodrošinātu, ka personas, kuras atbild par dabasgāzes sadales sistēmas operatora vadību, varētu rīkoties neatkarīgi.

Tādējādi Eesti Gaas un Gaso apvienošanās darījumā iesaistīto uzņēmumu vertikālā integrācija faktiski nevar tikt īstenota – apvienošanās dalībnieki nevarēs gūt labumu no vertikālās integrācijas, skaidro KP.

Jau ziņots, ka Latvijas gāze aprīļa vidū parakstīja galīgo vienošanos par Gaso pārdošanu Eesti Gaas.

Aprīļa beigās Eesti Gaas paziņoja, ka vērsusies ar iesniegumu arī Ministru kabinetā par atļauju no Latvijas gāzes iegādāties Gaso, jo Gaso ir nacionālajai drošībai nozīmīga komercsabiedrība.

Latvijas gāze šogad sāka Gaso pārdošanas procesu, jo atbilstoši spēkā esošajam regulējumam Gaso nevar pārvaldīt Krievijas vai Baltkrievijas akcionāri,

taču Latvijas gāzei ir Krievijas valsti pārstāvoši akcionāri.

Gaso ieņēmumi pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 52,46 miljoni eiro, kas ir par 11,3% mazāk nekā 2021.gadā, kā arī uzņēmums cieta zaudējumus 1,751 miljona eiro apmērā pretēji peļņai gadu iepriekš.

Gaso ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. Gaso izveidota 2017.gada nogalē, nodalot Latvijas gāzes sadales sistēmas darbību un izpildot Eiropas Savienības un valsts prasības par dabasgāzes sadales sistēmas neatkarības nodrošināšanu.

Uzņēmuma pamatkapitāls ir 39,9 miljoni eiro, liecina Firmas.lv informācija.

Gaso vienīgais akcionārs ir Latvijas gāze. Savukārt Latvijas gāzes lielākie akcionāri ir Krievijas Gazprom (34%), fonds Marguerite Gas II.S.a.r.l. (28,97%), Vācijas kompānija Uniper Ruhrgas International GmbH (18,26%) un SIA Itera Latvija (16%).

Vienlaikus Eesti Gaas vienīgais akcionārs ir Igaunijas investīciju kompānija Infortar, kura pieder Igaunijas uzņēmējiem Ainam Hanšmitam, Ennam Pantam un Kalevam Jervelillam.

Infortar darbojas piecās valstīs, un uzņēmuma galvenās darbības jomas ir enerģētika, kravu pārvadājumi un nekustamais īpašums. Infortar bilances apjoms sasniedz 1,1 miljardu eiro. Infortar koncernā ietilpst kopumā 47 uzņēmumi, tostarp Infortar pieder 41% Tallink Grupp, 100% Eesti Gaas, kā arī daudzveidīgs nekustamo īpašumu portfelis.

Lasiet arī: Veselības nozares budžets arī pēc papildu finansējuma piešķiršanas neatbildīs PVO ieteikumiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas