Kremlis no ES uzņēmumiem nodokļos nopelnījis trīs miljardus eiro

Saskaņā ar pirmdien, 13.janvārī, publicēto divu nevalstisko organizāciju “B4Ukraine” un “Squeezing Putin” un Kijivas Ekonomikas augstskolas institūta (KSEI) ziņojumu “Krievijas kara Ukrainā atbalstītāji” Kremlis 2023.gadā no Eiropas Savienības (ES) uzņēmumiem, kas darbojās un daži no kuriem joprojām darbojas Krievijā, nodokļos nopelnījis aptuveni trīs miljardus eiro, ziņo “Politico”.

Ārvalstu uzņēmumi Krievijā ir nozīmīgs Kremļa kara kases papildinātājs, jo tie turpina pārdot nesankcionētas preces, piemēram, pārtikas produktus, tabaku un apģērbu.

Ieskaitot gan Ukrainu atbalstošu valstu uzņēmumus, gan tiešus Krievijas kara atbalstītājus, kopējā summa, ko nodokļos iekasējis Kremlis, līdz 2023.gadam ir 21,6 miljardi ASV dolāru (21,2 miljardi eiro).

Tabakas gigants “Philip Morris” ir lielākais ārvalstu pelnītājs Krievijā. KSEI aprēķināja, ka cigarešu “Marlboro” ražotājs 2023.gadā Krievijā guva ieņēmumus gandrīz septiņu miljardu ASV dolāru apmērā. Uzņēmums nodokļos samaksāja 208 miljonus eiro, kas ir par 144 miljoniem eiro vairāk nekā gadu iepriekš.

Lai gan lielākā daļa Rietumu uzņēmumu ir gatavi pamest vai jau ir pametuši šo valsti, vairāki simti uzņēmumu ir palikuši Krievijā pēc tam, kad Krievija 2022.gadā uzsāka karu Ukrainā. 2023.gada beigās no Krievijas tirgus izstājās “Lufthansa Technik” un “Carlsberg”.

No 1 600 pētnieku aplūkotajiem uzņēmumiem vairāk nekā 900 ir no G7 valstīm, kuras visas atbalsta Ukrainu politiski, finansiāli un militāri.

“930 G7 un ES uzņēmumi bija lielākie nodokļu maksātāji Krievijā, un 16 no 20 lielākajiem nodokļu maksātājiem nāca no šīm valstīm,” teikts ziņojumā.

Apskatot tikai ES, ziņojumā uzskaitīti ne mazāk kā 827 uzņēmumi. Kopā tie “nopelnīja 81,4 miljardus ASV dolāru (79 miljardus eiro), kas ir mazāk nekā 111,4 miljardi ASV dolāru 2022.gadā, bet to ieņēmumu nodokļu maksājumi saglabājās nemainīgi trīs miljardu ASV dolāru apmērā,” teikts ziņojumā.

Arī Francijas Muljezu ģimene joprojām ir lielā mērā saistīta ar Krieviju. Tās mazumtirdzniecības īpašumi “Leroy Merlin” un lielveikalu tīkls “Auchan” ir 3. un 7.vietā pēc ieņēmumiem Krievijā 2023.gadā. “Leroy Merlin” preses pārstāvis norādīja, ka 2023.gada beigās holdinga uzņēmums ADEO ir nodevis savas Krievijas filiāles īpašumtiesības vietējai vadībai.

Starp 20 lielākajiem pelnītājiem Krievijā ir arī tādi pārtikas konglomerāti kā “Nestlé”, “Mars” un “Pepsi”, kā arī Vācijas mazumtirgotāji “Metro” un “Globus”.

Ķīnas uzņēmumu vidū ir tādi autobūves nozares dalībnieki kā “Haval” un tā īpašnieks “Great Wall Motors”, kā arī “Chery”, “Volvo” īpašnieks “Geely”, “FAW” un “Changan”.

Šogad Krievijā uzņēmumu ienākuma nodoklis pieaugs no 20% līdz 25%, kas nozīmē, ka Rietumu uzņēmumu nodokļu maksājumi varētu vēl vairāk palielināties.

Lasiet arī: NATO vadītājs Rite iesaka finansēt militāros izdevumus no labklājības līdzekļiem

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas