Krievija novēro energoinfrastruktūru Ziemeļjūrā

Krievija slepeni kartē Ziemeļjūrā esošos energoinfrastruktūru, tostarp arī gāzesvadus un vēja parkus, un, iespējams, gatavojas veikt sabotāžas aktus, vēsta Politico.

Nīderlandes izlūkošanas aģentūras AIVD un MIVD publiskojušas kopīgu ziņojumu, kurā brīdina, ka kritiski svarīga zemūdens infrastruktūra ir pakļauta sabotāžas riskam, un Krievija veic «aktivitātes, kas liecina par spiegošanu un darbībām, lai nodarītu bojājumus un veiktu sabotāžu».

MIVD vadītājs Jans Svillens (Jan Swillens) 20.februāra preses konferencē norādīja, ka Krievija ir ieinteresēta atrast veidus, kā sabojāt energoinfrastruktūru, un piebilda, ka pie jūrā esoša vēja parka konstatēts Krievijas kuģis. Svillens sacīja:

«Pēdējos mēnešus varējām vērot krievu darboņus, kas centās atklāt, kā Ziemeļjūrā darbojas energoinfrastruktūra.»

Ziņojumā teikts, ka riskam pakļauti arī zemūdens interneta kabeļi, un izlūkošanas dienesti brīdina: «Tāpat iespējami fiziski draudi citiem svarīgiem sektoriem, piemēram, ūdensapgādei un energoapgādei, kamēr vien šos uzbrukumus var veikt slepus.» Eiropas Savienības un NATO valstis kopš Nord Stream gāzesvada sabotāžas Baltijas jūrā 2022.gada septembrī ir pastiprinājušas kritiski svarīgās infrastruktūras aizsardzību. Lai gan nav atrasti vainīgie, rietumvalstis uzskata, ka atbildīga ir Krievija.

NATO ir paziņojusi par jaunas kritiski svarīgās zemūdens infrastruktūras koordinācijas grupas izveidi Briselē. Tās mērķis būs panākt, lai militārās un civilās infrastruktūras operatori cieši sadarbojas.

Lasiet arī: Nīderlande izraida Krievijas diplomātus

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas