Latvijā 60% aptaujāto samazinājuši elektrības patēriņu

Lai mājsaimniecībā pazeminātu izmaksas par elektroenerģiju, 60% Latvijas iedzīvotāju aizvadītajā gadā kā vienu no risinājumiem ieviesa ikdienas elektrības patēriņa mazināšanu, liecina Luminor bankas veiktā aptauja.

Tā tika veikta 2022.gada decembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat Latvia, aptaujājot Latvijā 1008 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem. No aptaujas datiem secināts, ka gados jauni cilvēki mazāk domā par risinājumiem enerģijas samazināšanai.

Vairāk nekā katrs piektais aptaujātais atzīst, ka izmaksu samazināšanai nav darījis neko,

tāpat liela daļa neplāno ieviest enerģijas taupības risinājumus arī nākotnē vai nav par to līdz šim domājuši.

Ikdienas elektrības patēriņu mājsaimniecībā visbiežāk samazinājuši iedzīvotāji 60-74 gadu vecuma grupā (72%), bet mazāk – aptaujātie vecumā no 40 līdz 49 gadiem, kur šādu atbildi norāda puse respondentu. Tajā pašā laikā katrs piektais aptaujātais atzīst, ka viens no risinājumiem rēķinu mazināšanai ir mājsaimniecībā patērēt mazāk apkures, samazinot siltumu par dažiem grādiem. Visbiežāk šo atbildi norāda Rīgā un Pierīgā dzīvojošie.

«Pieaugot cenām, aizvien nozīmīgāks kļūst jautājums par mājokļa energoefektivitātes uzlabošanu, lai ietaupītu finanšu līdzekļus – novērojam, ka klienti interesējas par risinājumiem, kas ir ilgtspējīgi, ilgtermiņā izdevīgi un nereti šim mērķim ņem arī aizdevumu,» norāda komercbankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Katrs astotais aptaujātais norāda, ka elektroenerģijas izmaksu samazināšanai izvēlējies papildu energoefektivitātes risinājumu ieviešanu, un šādu atbildi atzīmē vairāk vīrieši nekā sievietes. Tikai 4% aptaujāto atzīst, ka jau aizvadītajā gadā vienojušies par risinājumiem savas daudzdzīvokļu mājas ietvaros, lai šoziem samazinātu izdevumus par elektroenerģiju.

Lai samazinātu izdevumus par enerģiju, vairāk nekā katrs piektais iedzīvotājs plāno nomainīt lampas un elektriskās ierīces uz enerģiju taupīgākām, savukārt katrs desmitais – investēt savas mājas apkures sistēmas renovācijā vai uzlabošanā.

Tajā pašā laikā aptuveni piektā daļa iedzīvotāju nav domājuši par risinājumiem enerģijas samazināšanai nākotnē, turklāt visbiežāk to norāda jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem (29%). Katrs septītais šajā vecuma grupā aptaujātais arī norāda, ka nedomā par to, ko varētu darīt, lai nākotnē samazinātu izdevumus par enerģiju, jo nepārzina iespējas vai nav pietiekami informācijas par enerģijas taupīšanas risinājumiem.

«Katrs astotais iedzīvotājs nav interesējies par iespējām samazināt enerģijas patēriņu mājoklī, jo ir pārliecināts, ka nākotnē spēs apmaksāt rēķinus. Vienlaikus katrs astotais arī domā, ka šādi risinājumi ir dārgi. Tomēr laikā, kad enerģijas cenas ir augstas, pat tādi vienkārši risinājumi kā elektrospuldžu nomaiņa pret taupīgākām var samazināt ikmēneša izdevumu slogu mājsaimniecībai,» atzīst kredītiestādes eksperts.

Lasiet arī: Novembrī par piektdaļu auga elektroenerģijas cena, pagājušā nedēļā – kritās par pusi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas