Latvijā pērn par katru vīrieša nopelnīto eiro sieviete saņēmusi vien 83 centus

Sievietēm vidējā bruto darba samaksa stundā 2022.gadā Latvijā bija par 17,1% mazāka nekā vīriešiem, vēsta Centrālajā statistikas pārvaldē, atsaucoties uz informatīvo apskatu “Dzimumu līdztiesība”.

CSP dati liecina, ka par katru eiro, ko 2022.gadā Latvijā nopelnīja vīrietis, sieviete saņēma 83 centus.

2022.gadā vismazākā atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu bija jauniešiem jeb iedzīvotājiem vecumā līdz 25 gadiem (11,1%) un senioriem jeb iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem (11%).

Latvijā nepilnu darbalaiku strādājošu sieviešu atalgojums ir par 12,4% mazāks nekā vīriešiem, savukārt starp pilnu darbalaiku strādājošajiem atšķirība bija 20%.

CSP norāda, ka atšķirība sieviešu un vīriešu atalgojumā veido arī nevienlīdzību saņemto pensiju apmēros, proti, 2022.gadā vīriešiem izmaksātās vecuma pensijas apmērs bija par 11,3% lielāks nekā sievietēm. Vīriešiem izmaksātās vecuma pensijas apmērs pērn bija vidēji 481,96 eiro mēnesī, bet sievietēm – 433,22 eiro mēnesī.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmē, ka darba samaksas un saņemto pensiju apmēru nevienlīdzības dēļ sievietes biežāk nekā vīrieši tiek pakļautas nabadzības riskam. Pēc iedzīvotāju aptaujas datiem par ienākumiem un dzīves apstākļiem, 2021.gadā nabadzības riskam bija pakļauti 25,2% sieviešu un 19,4% vīriešu.

Pēc CSP paustā, šo atšķirību rada arī tas, ka starp senioriem vecumā no 65 gadiem ir būtiski vairāk sieviešu nekā vīriešu. Sievietes dzīvo ilgāk un ir vairāk atkarīgas no piešķirtās vecuma pensijas, kas ir mazāka par vīriešiem piešķirtajām vecuma pensijām. Tāpēc, sasniedzot 65 gadu vecumu, nabadzības riskam pakļauto sieviešu īpatsvars ir būtiski lielāks (45,6%) nekā vīriešu (30,2%). Savukārt starp pārējām vecuma grupām nabadzības riskam pakļauto sieviešu un vīriešu īpatsvars būtiski neatšķiras.

Lasiet arī: Viedoklis: Pašvaldībām šis būs izdzīvošanas laiks

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas