Latvijas gāze deviņos mēnešos strādājusi ar 24,924 miljonu eiro zaudējumiem

AS “Latvijas gāze” (LG) koncerna neto apgrozījums šogad pirmajos deviņos mēnešos bija 120,544 miljoni eiro, kas ir par 78% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, bet zaudējumi sasniedza 24,924 miljonus eiro, pretstatā peļņai pērn, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai “Nasdaq Riga”.

Kompānijas vadības ziņojumā norādīts, ka spriedze un nenoteiktība dabasgāzes tirgos 2023.gada deviņos mēnešos ir būtiski mazinājusies, salīdzinot ar 2022.gadu. Eiropas dabasgāzes krātuvēs, tostarp Latvijā, ir augsts krājumu līmenis, kā arī dabasgāzes cenas ir ievērojami zemākas.

Neskatoties uz to, dabasgāzes patēriņš joprojām ir zems – saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes publiskotajiem datiem Latvijā patērētās dabasgāzes apmērs šogad deviņos mēnešos samazinājies par 6,9% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu. Patēriņa kritums novērots arī citviet Eiropā, ko galvenokārt ietekmējot zemā aktivitāte rūpniecības sektorā.

Papildus tam, ceturtais ceturksnis dabasgāzes tirgos iesākās ar būtiskiem izaicinājumiem – militārais konflikts starp Izraēlu un Palestīnu,

kā arī “Balticconnector” cauruļvada bojājumi ir radījuši nepastāvību dabasgāzes tirgos pasaulē, kas ietekmē gan dabasgāzes piegādes, gan cenas, skaidro LG.

Neskatoties uz visiem iepriekš minētajiem izaicinājumiem, LG 2023.gada vasarā veikusi visus nepieciešamos darbus, lai klientiem radītu papildu drošību un stabilitāti, tostarp Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) ir iesūknēts viss nepieciešamais dabasgāzes krājumu apjoms, lai ndrošināru nepārtrauktu gāzes apgādi, tostarp 2023./2024.gada apkures sezonā.

Vadības ziņojumā teikts, ka pēc mājsaimniecību tirgus atvēršanas šā gada maijā, LG ir saglabājusi vairāk nekā 90% mājsaimniecību klientu portfeļa, salīdzinot ar klientu skaitu šī gada sākumā.

Uz uzņēmuma saimniecisko darbību ietekmi joprojām atstājot Ministru kabineta noteikumi “Par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā”, kas publiskajam tirgotājam uzlika par pienākumu uzturēt krājumus Inčukalna PGK 1150 gigavatstundu (GWh) apjomā saistīto lietotāju apgādei laika periodā no 2022.gada 10.augusta līdz 2023.gada 30.aprīlim.

Šo noteikumu dēļ LG bilancē uz 30.aprīli bija 236 GWh dabasgāzes, kas bija rezervētas tikai mājsaimniecību apgādei, un nevarēja tikt pārdota tālāk citiem klientiem par tirgus līmenim atbilstošām cenām, neskatoties uz saistīto lietotāju gāzes apgādes vajadzībām nepieciešamā apjoma faktisko samazinājumu par 20% gan 2022., gan 2023.gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo trīs gadu vidējo patēriņu.

Jau ziņots, ka LG apgrozījums 2022.gadā bija 702,604 miljoni eiro, kas ir par 32,5% vairāk nekā 2021.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga vairākkārt un sasniedza 40,824 miljonus eiro.

LG lielākie akcionāri ir Krievijas “Gazprom” (34%), LG menedžmenta locekļiem Aigaram Kalvītim, Elitai Dreimanei un Egīlam Lapsalim piederošā SIA “Energy Investments” (28,97%), Vācijas kompānija “Uniper Ruhrgas International GmbH” (18,26%) un SIA “Itera Latvija (16%).

Lasiet arī: Iztērēts vairāk nekā 1 300 000 eiro: Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par lidmašīnu nomu Kariņa vajadzībām

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas