bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 23.11.2019 | Vārda dienas: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds
LatviaLatvija

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Edvīns Bērziņš

Aizdomu ēna par krāpniecību piecu miljonu apmērā. Karjeras līkloči ar Lemberga gādību. Slepens «miera izlīgums» pēc Ulda Auguļa (ZZS) ienākšanas Satiksmes ministrijā. Nelikumīgs monopola stāvoklis nozarē. Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa (LDz) šefa «nevainojamās» reputācijas?

Sūdzības, tiesvedības un pārkāpta ES direktīva

Edvīns Bērziņš par LDz priekšsēdētāju kļuva 2016.gada februāra beigās. Kā galveno apņemšanos un pirmo uzdevumu bija noteikts – nodrošināt pilnīgu uzņēmuma darbības atbilstību Eiropas direktīvas un Dzelzceļa likuma grozījumu noteikumiem. Tas attiecoties gan uz tarifa jautājumiem, gan infrastruktūras maksas veidošanas priekšlikumiem. Būtiska esot arī iekšzemes pārvadājumu kapacitātes pārskatīšana un palielināšana, ieceļot Bērziņu amatā komentēja viena no Nominācijas komitejas loceklēm Džineta Innusa.

Tomēr Bērziņa uzdevums gadu garumā ir «iesprūdis». Tirgus atvēršana brīvai konkurencei nav paveikta. Tā vietā ir aktīvas vairākas tiesvedības un Konkurences padomē uzsākta lieta par LDz un LDz Cargo iespējamu dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Divpadsmit gadus pēc dzelzceļa kravu pārvadājumu tirgus atvēršanu Eiropas Savienībā, Latvijā tas joprojām nav izdarīts, tādējādi pārkāpjot Eiropas Komisijas direktīvu.

Valsts dzelzceļa administrācijas direktors Juris Iesalnieks jau bija izteicis bažas un brīdinājumu, ka Latvijai šie nepaveiktie darbi var nest graujošas sekas no Eiropas Komisijas puses. Transporta nozarē strādājošajiem uzņēmējiem iebildumu pret LDz piekopto politiku ir daudz un dažādi, taču LDz šefs Bērziņš uz tiem nereaģējot.

Attiecībā uz Bērziņa iecelšanu amatā joprojām ir vairāki neatbildēti jautājumi. Pirmais un galvenais – kāpēc tik svarīga ar valsts drošības interesēm saistīta infrastruktūras uzņēmuma vadība tika uzticēta cilvēkam ar nopietnām reputācijas problēmām?

Atbildīgās amatpersonas nevarēja nezināt, ka bijušo Latvijas kuģniecības (LK) valdes locekli un Juridiskās daļas vadītāju Edvīnu Bērziņu līdz ar citām fiziskām un juridiskām personām vaino aptuveni piecu miljonu ASV dolāru izkrāpšanā no Libērijā reģistrētā LK meitasuzņēmuma Latmar Holdings Corporation. Londonas tiesa šajā lietā jau bija pieņēmusi Bērziņam nelabvēlīgu lēmumu, bet Jūrmalas tiesa, kurā lieta nonāca 2013.gadā, lēma, ka Bērziņam jāsamaksā Latmar 145 000 mārciņas par ārzemju tiesāšanās izdevumiem. Turklāt tiesāšanās noritēja par tipisku amata noziegumu. Kā izriet no lietas materiāliem, LK bija izmantojusi viltus konsultāciju līgumus ar «pastkastītes firmām», kuras realitātē nekādas konsultācijas netika sniegušas. Daļa naudas bija pārskaitīta jau pirms līguma noslēgšanas, turklāt vienu no LK «konsultantēm» – Media Focus, pārstāvēja starptautiskā mērogā bēdīgi slavenā ar naudas atmazgāšanas shēmām saistītā Lana Zamba. Maz ticams, ka Edvīns Bērziņš, kurš  kontrolēja visus līgumus, nezināja, ka iesaistās krāpnieciskā afērā. Tāpat maz ticams, ka to nezināja cilvēki, kuri virzīja viņu apstiprināšanai LDz šefa amatā. Tādēļ aktualizējas jautājums – kam tas bija izdevīgi?

Aivara Lemberga ēna

Minētā krāpšanas skandāla laikā LK vēl kontrolēja tā saucamā «Lemberga nometne». Un viena no Latmar krāpšanas skandālā iesaistītajām «pastkastītes firmām» – Austrijas uzņēmums Arindal Beteiligungsverwaltungs GMBH, uz kuru tika pārskaitīti pieci maksājumi, katrs 960 000 dolāru apmērā, 100% piederēja Jakobam Hiršbekam, kurš Latmar prasībā nodēvēts par Ventspils mēra Aivara Lemberga ģimenes trastu pilnvaroto. Veidojas interesanta ķēdīte – no Lemberga kontrolētās LK teju pieci miljoni krāpnieciskas shēmas rezultātā tiek pārskaitīti uz Lemberga pilnvarotai personai piederošu pastkastītes firmu, bet roku uz darījuma pulsa tur cilvēks, kurš vēlāk ar tā paša Lemberga ietekmē esošās un ZZS kontrolētās Satiksmes ministrijas svētību kļūst par Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētāju. Taču šī nav vienīgā interesantā sakritība.

Iepriekšējo LDz valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni aizturēja 2015.gada augustā. Tolaik satiksmes ministrs bija Anrijs Matīss. Par LDz vadītāja pienākumu izpildītāju kļuva Aivars Strakša, un aizkulisēs nešaubījās, ka viņš kļūs par nākamo LDz vadītāju. Taču 2016.gada februārī par satiksmes ministru kļuva Uldis Augulis, un situācija mainījās. Ministrija nonāca pilnīgā ZZS kontrolē, neoficiāla informācija vēstīja, ka lielā mērā tur toni nosaka Aivara Lemberga intereses, un jau februāra beigās LDz vadītāja amatā tika iecelts  Edvīns Bērziņš. Praktiski tajā pašā laikā ar slepenu vienošanos tika noslēgts izlīgums arī Latmar krāpniecības skandālā.

Nodokļu krāpšanās reputācijai netraucē

Auguļa ministrēšanas laikā par LDz loģistika vadītāju kļuva ar Aivaru Lembergu saistītais Verners Lūsis, kuru Polijas varas iestādes vaino vairāk kā 48 miljonos lielā PVN nodokļu izkrāpšanas shēmā. Ar Lembergu Lūsis saistīts vismaz no 2005.gada, kad kļuva par valdes locekli tolaik vēl Lemberga kontrolē esošajā AS Ventbunkers. Zināms, ka abi tajā pašā gadā Kopenhāgenā pārsprieduši arī ne pārāk likumīgas ar biznesu saistītas ietekmes sviras, un šī Satversmes aizsardzības biroja Dānijas partnerdienesta ierakstītā saruna pievienota A.Lemberga krimināllietai.

Ar Lūša vārdu saistās arī LDz īpatnējā uzņēmuma labas reputācijas izpratne. Pēc aizturēšanas Lietuvā, Lūsis atkāpās no LDz loģistika vadītāja amata, motivējot, ka šādu lēmumu pieņēmis koncerna reputācijas dēļ. Taču praktiski uzreiz pēc tam Lūsis ar LDz šefa Bērziņa gādību tika iekārtots LDz meitasfirmā LDz Cargo ar 3 500 eiro lielu mēneša atalgojumu. Iniciatīva ielikt Lūsi par LDz loģistika valdes priekšsēdētāju savulaik nākusi no Edvīna Bērziņa puses, un arī uz Lūša palikšanu LDz Cargo uzstājis tieši viņš. Nākas secināt, ka LDz valdes priekšsēdētāju Lūša reputācijas problēmas un to kaitējums koncernam nesatrauca.

Miljons šur, miljons tur…

Vēl viena nepārprotama LDz saistība ar Ventspili ir uzņēmuma grandiozie reklamēšanas un sponsorēšanas līgumi, kurus nebija iespējams noslēgt bez Edvīna Bērziņa akcepta. Informāciju par reklāmas līgumiem LDz dēvē par komercnoslēpumu, un pilna informācija par tiem nav pieejama. Arī šie reklāmas līgumi bija viens no iemesliem, kuru dēļ satiksmes ministrs Tālis Linkaits izteica neuzticību LDz valdei. Ministrs secināja, ka daudzi reklāmas un mārketinga līgumi nav saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību.

Parādījusies arī informācija, ka LDz notikušas koruptīvas darbības ar LDz Cargo piederošo dzelzceļa vagonu nomu, kas, iespējams, veikta, izkrāpjot līdzekļus.

Ar saimniecisko darbību saistīta tā arī neuzceltā prettrokšņu aizsargsiena Šķirotavas stacijā, kuru LDz pirms sešiem gadiem nolēma būvēt bez konkursa izsludināšanas. Uzņēmums firmai Composite Constructions aizskaitīja pusmiljona eiro avansu, firma naudu pārskaitīja divām Honkongā reģistrētām firmām, un viss. Sienas nav, naudas arī, bet Eiropas līdzfinansējumu LDz nācās atdot atpakaļ. Darījums notika, kad Edvīns Bērziņš vēl sēdēja valdes locekļa krēslā, un LDz stūrēja Uģis Magonis. Taču kāpēc gan LDz bija vajadzīgi četri gadi, lai pēc Composite Constructions maksātnespējas pasludināšanas sāktu interesēties par iespējām atgūt naudu? Pa to laiku pusmiljons jau sen ir aizceļojis nezināmā virzienā, un iespēju to atgūt nav.  Viena no versijām ir, ka LDz pēc tika ilga laika uzsāka cīņu par kreditora statusu vien tādēļ, lai neiestātos attiecīgo amatpersonu atbildība. Parādījusies arī informācija, ka LDz notikušas koruptīvas darbības ar LDz Cargo piederošo dzelzceļa vagonu nomu, kas, iespējams, veikta, izkrāpjot līdzekļus.

Lemberga kontrolēto medija uzbrukums

Kā redzams, iemeslu izteikt neuzticību LDz valdei satiksmes ministram bijis pietiekami, taču viņa sākotnēji dedzīgā rīcība iespējamās korupcijas un shēmošanas apkarošanai ir noplakusi. Nav izslēgts, ka tas saistīts ar masīvo pret viņu vērsto kampaņu Aivara Lemberga kontrolētajos medijos. Tādi laikraksti kā Neatkarīgā Rīta Avīze un Ventas Balss, kuru viedoklis parasti sakrīt ar Lemberga viedokli, Latvijas dzelzceļa aizdomīgos darījumus un rīkošanos pretēji lielas ar transporta nozari saistītas uzņēmēju daļas interesēm neatspoguļo, toties aizrautīgi «sit» Lemberga lielāko oponentu dr. Rudolfu Meroni, cenšoties viņam «piešūt» vai visus iespējamos grēkus. Taču Ventspils ostā strādājošo ar tranzītu saistīto uzņēmumu gremdēšana ar LDz rokām vienlaikus nozīmē arī pašas Ventspils gremdēšanu. Jo tieši šie uzņēmumi ar saviem nodokļiem ienes lielu daļu naudas pilsētas budžetā. Piemēram, AS Baltijas ekspresis 2018.gadā bija lielākais iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs uz vienu nodarbināto Ventspils pilsētā. Diemžēl izskatās, ka LDz un tā meitasuzņēmums LDz Cargo dara visu, lai šī uzņēmuma konkurētspēju mazinātu. Tā vien šķiet, ka šis valsts uzņēmums, kurš caur savu meitasuzņēmumu nodarbojas ar kravas pārvadājumiem (infrastruktūras pārvaldītājam tas ir aizliegts) nevar pārdzīvot, ka LDz Cargo tirgus daļa no 70% samazinājusies līdz 66%, bet Baltijas ekspresim palielinājusies no 14% līdz 22%. Iespējams, tas arī ir viens no iemesliem pašlaik vērojamai histērijai.


Pievienot komentāru

Kariņš neatbalsta budžeta deficīta palielināšanu un kritizē Viņķeles darbu

Kariņš neatbalsta priekšlikumu palielināt budžeta deficītu un aicina veselības ministri Ilzi Viņķeli pievērsties savam pamata uzdevumam, proti, sakārtot veselības aprūpes sistēmu, nevis prasīt naudu uz budžeta deficīta rēķina.

Eesti Energia atstādina SIA Enefit vadītāju, jo vairs neuzticas

Igaunijas energokoncerns Eesti Energia ir atstādinājis no amata Latvijas meitasuzņēmuma SIA Enefit ilggadējo vadītāju Jāni Betheru.

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mežacūkām Aizputes un Stoļerovas pagastos

Mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēris šogad kopumā konstatēts 369 mežacūkām 68 novadu 172 pagastos.

Pārbaudēs apstiprina: Bērnu masveida saslimšanu Smiltenē izraisīja norovīruss

Smiltenes vidusskolā bērnu masveida saslimšanu izraisīja norovīrusa izplatība, liecina Slimību profilakses un kontroles centra saņemtie laboratoriskās pārbaudes rezultāti.

BIS izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%

Būvniecības informācijas sistēmā izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%, sasniedzot 97 886.

Stratēģiskajā padomē atbalsta darba samaksas palielinājuma sadales veidu ārstniecības personām

Veselības nozares Stratēģiskās padomes sēdē paustas atbalsts VM redzējumam par nākamā gada budžetā paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadales veidu ārstniecības personu zemāko mēnešalgu palielinājumam.

Bordāns: Ģenerālprokurora amata pretendentu atlases kārtībai būtiski jāatšķiras no līdzšinējās

Jānis Bordāns rosina nākamā ģenerālprokurora amata kandidāta izvēli uzticēt Tieslietu padomes izveidotai pretendentu vērtēšanas komisijai, atsakoties no esošās kārtības, kad piemērotāko kandidātu izvēlas Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Miers un Kariņš? Latvijas Universitāte Ministru prezidentam piedāvā mierizlīgumu

Tiesā patlaban aktuāla ir tikai lieta pēc Muižnieka kā fiziskas personas pieteikuma, apstrīdot viņam nelabvēlīgo valdības lēmumu. Atbilstoši Administratīvas apgabaltiesas sniegtajai informācijai, šajā lietā LU ir atbildētājas statusā.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā oktobrī samazinājies par 0,2%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 1,7%, bet eksportētajai produkcijai samazinājies par 1,9%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,4 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,3%.

Pusaudžiem jākustas! Pasaulē 80% pusaudžu ir mazkustīgi, secina PVO

Pasaules Veselības organizācija pētījumā secinājusi, ka globāli tikai katrs piektais pusaudzis ikdienā kustas pietiekami daudz, lai nepieļautu mazkustīga dzīvesveida kaitējumu veselībai.

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!