Lietuva taupīšanas režīmā: tumšākas ielas, ierobežota elektroauto uzlāde

Lietuvas pilsētas un ciemi meklē veidus, kā ietaupīt elektroenerģiju – kādā ir tumši parki un laukumi, citviet ierobežo elektroauto uzlādes laiku, raksta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Klaipēdā sākusies taupīšanas otrā kārta – daudzu veloceliņu apgaismojums būs izslēgts no pusnakts līdz pieciem rītā. Pilsētas parkos un Smiltīnē tiks izslēgta katra otrā laterna, un apgaismojums kopumā tiks izslēgts mazliet agrāk un ieslēgts mazliet vēlāk. Tādējādi Klaipēdas pašvaldība cer ietaupīt aptuveni 4000 eiro mēnesī. Pilsētas mērs Vītauts Grubļausks (Vytautas Grubliauskas) sacīja, ka vēl nav pieņemti stingrākie taupības pasākumi, bet izvēlēts vidusceļš. Grubļausks gan norādīja, ka šie nav pēdējie taupības pasākumi.

Klaipēdas elektrības izmaksas par apgaismojumu un elektroauto uzlādes stacijām šogad tiek lēstas ap diviem miljoniem eiro, un ar šībrīža elektrības cenām, nākamgad rēķins varētu būt divtik liels. Apmēram piektdaļa no šīs summas attiecas uz elektroauto uzlādes stacijām.

«Līdz šim uzlāde stāvvietās bija atļauta līdz četrām stundām, bet, sākot ar decembri, elektroauto publiskajās uzlādes stacijās varēs lādēt ne ilgāk kā stundu. Esam apņēmušies saglabāt bezmaksas uzlādi līdz 1.maijam, bet pēc tam par to būs jāspriež,»

sacīja Klaipēdas pašvaldības administrācijas direktors Gintars Neniškis (Gintaras Neniškis).

Pašvaldība arī plāno taupīt elektrību, pirmdienās un piektdienās strādājot attālināti.

Savukārt Kauņa par energotaupības pasākumiem domā jau no 2017.gada, kad tur sāka pāriet uz energoefektīvām spuldzēm. Arī kapsētās pa nakti netiek slēgts apgaismojums, un baznīcu fasādes neizgaismo.

Kauņas pašvaldības pārstāvis Gedemins Barčausks (Gedeminas Barčauskas) pastāstīja: «Apgaismojums ir modernizēts, lai mēs varētu samazināt tā spilgtumu pēc pulksten 22.00.

Šoferiem atšķirība nav tik jūtama, bet ievērojami samazinās enerģijas patēriņš. Mēs arī izslēdzam gaismas pie tiem gājēju celiņiem, kas ir pietiekami izgaismoti ar ielu laternām.

Cik man zināms, esam izslēguši gandrīz 2000 spuldžu.»

Viļņā taupības režīms ir spēkā no jūnija, un pilsētas mērķis ir ietaupīt miljonu eiro. Pilsētas vicemērs Valds Benkunsks (Valdas Benkunskas) norādīja: «Apgaismojuma intensitāte ir samazinata par 20%, kas rada apmēram 80 000 eiro ietaupījumu mēnesī. Atsevišķos rotaļlaukumos, sporta laukumos un publiskās vietās gaisma deg par stundu īsāku laiku.»

Lietuvas pilsētas cenšas pāriet uz energoefektīvu ielu apgaismojumu, un aicina pašvaldības iestādes taupīt elektroenerģiju. Lai gan ir iedzīvotāji, kas sūdzas par tumšām ielām, ametpersonas norāda, ka noziedzības līmenis un satiksmes negadījumu skaits nav palielinājies.

Lasiet arī: Lietuvas pilsētas gatavojas Ziemassvētkiem: Mazāk gaismiņu, vairāk tūristu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas