Lietuvas lielveikali pakāpeniski izņēmuši Krievijas un Baltkrievijas preces no tirdzniecības

Pēc Krievijas iebrukuma un uzsāktā pilna apmēra kara Ukrainā šī gada februārī Lietuvas lielveikali pārtrauca tirgot Krievijā un Baltkrievijā ražotās preces. Kā norāda Lietuvas sabiedriskais medijs LRT, lielāko daļu produktu veikalniekiem nav bijis grūti aizstāt ar citiem, protams, ar dažiem izņēmumiem.

Joprojām dažos Lietuvas veikalos var atrast Krievijas vai Baltkrievijas preces, taču mazumtirgotāji apgalvo, ka tas ir tāpēc, ka tiek izpārdoti vecie krājumi, savukārt no iepriekš minētājām divām agresorvalstīm jaunas preces netiek pasūtītas.

Lietuviešu komiķis un sociālo mediju personība Oļegs Šurajevs (Oleg Šurajev) savā Facebook kontā publicēja fotogrāfiju, kurā redzama pārdošanā izlikta tējkanna Krievijas iepakojumā vienā no Viļņas lielveikaliem.

 

IKi veikalu tīkla preses pārstāve apgalvoja, ka šī prece nekavējoties tika izņemta no veikala plauktiem.

«Tā nebija regulārā prece, kas nozīmē, ka tā tika pārdota aptuveni mēnesi. Šī prece ir ražota Ķīnā, bet ar Krievijas iepakojumu, jo tā bija paredzēta galvenokārt Krievijas tirgum,» sacīja Iki komunikācijas vadītāja Vaida Budriene (Vaida Budrienė).

Lielveikalu tīkls jau šī gada pavasarī no tirdzniecības izņēma krievu un baltkrievu preces –galvenokārt stipros alkoholiskos dzērienus, kuru aizstāšana problēmas nesagādāja.

Lai atrastu aizvietotāju Krievijas cepamajai sodai, bija nepieciešams ilgāks laiks.

«Šobrīd mēs vairāk piedāvājam ukraiņu preces, piemēram, saldumus,» LRT sacīja Budriene.

Savukārt veikalu tīkla Aibe pārstāvis stāsta, ka aizstāt Krievijas vai Baltkrievijas produkciju neesot bijis viegls uzdevums, taču paveicās, ka izdevās ātri atrast jaunus piegādātājus.

«Mēs meklējām piegādātājus, mums pat paveicās atrast piegādātāju tādam deficīta produktam kā dzeramā soda. Tagad to pērkam no Itālijas, bet sāli – no Polijas,» stāsta Aibes tirdzniecības departamenta direktore Žīdre Baskutīte (Žydrė Baskutytė).

Dažos gadījumos lielveikali arī atsākuši pārdot produktus, ko ražojuši Krievijai piederoši uzņēmumi, kuri ir mainījuši īpašniekus. Viens no piemēriem ir Gruzijas minerālūdens Borjomi. Tā īpašnieks, Krievijas Alfa-Grupp, atteicās no Borjomi rūpnīcas akciju kontrolpaketes, pēc kā Gruzijas minerālūdens atgriezās Aibe veikalu plauktos, stāsta Baskutīte.

Kā norāda ISM Vadības un ekonomikas universitātes asociētā profesore Lineta Ramoniene (Lineta Ramonienė),

Krievijas un Baltkrievijas preču īpatsvars veikalos, jau pirms kara Ukrainā, Lietuvas lielveikalu piedāvājumā bija neliels. Izņemot sāli.

«Ja paskatās uz Krievijas un Baltkrievijas preču īpatsvaru lielveikalos, tad tas bija neliels. Var pieņemt, ka lietuvieši dod priekšroku rietumu produktiem vai Lietuvas izcelsmes precēm, īpaši, ja runa ir par pārtiku,» uzskata Ramoniene.

Kā vēsta LRT, Lietuvas lielveikalu ķēžu pārstāvji norādījuši, ka nav plānots atgriezt veikalu plauktos Krievijas vai Baltkrievijas preces.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1807655/lithuanian-supermarkets-phased-out-russian-and-belarusian-goods

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas