Lietuvas ministre: draudi spridzināt ir koordinēts reģionāls kiberuzbrukums

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė) otrdien, 17.oktobrī, paziņoja, ka e-pastā sūtīto spridzekļu draudu vēstuļu nemitīgā plūsma ir reģionāla mēroga kiberuzbrukums, un piebilda, ka Lietuva, Latvija un Igaunija apspriedīs koordinētu reakciju.

“Tas ir mēģinājums radīt zināmu paniku, savā ziņā destabilizēt situāciju un radīt papildu slogu iestādēm, īpaši likumsargiem,” preses konferencē Viļņa sacīja Bilotaite.

“Mēs varam droši apgalvot, ka šis ir reģionālā mērogā organizēts kiberuzbrukums, jo uzbrukums notiek ne tikai mūsu valstij, bet arī mūsu kaimiņvalstīm,” teica ministre, informējot, ka otrdien apspriedīs situāciju ar saviem Latvijas un Igaunijas kolēģiem.

Pēc Bilotaites teiktā, Lietuvas Kriminālpolicija ir veikusi draudu novērtējumu un secinājusi, ka draudu e-pasta vēstules “ir nepatiesas un reālu draudu nav”. Ministre arī sacīja, ka tiek veikta pirmstiesas izmeklēšana.

“Pieprasījumi ir nosūtīti arī uzņēmumam Google, un jau ir saņemtas pagaidu atbildes. Šobrīd informācija tiek izvērtēta un analizēta; tā būs ļoti svarīga. Sadarbība ar mūsu ārvalstu tiesībaizsardzības partneriem turpinās,” viņa sacīja.

Policijas ģenerālkomisārs Renats Požēla (Renatas Požėla) paziņoja, ka eksperti ir izsekojuši 15 Gmail adreses, no kurām tika sūtīti draudi.

“Ir noskaidrots, ka e-pasta vēstuļu sūtītāji aktīvi piedalās krieviski runājošu prokrieviski noskaņotu grupējumu izveidotajos Telegram kanālos un

tur rosina [izplatīt] e-pasta vēstules ar draudiem

uzspridzināt izglītības iestādes,” viņš teica. Policijas priekšnieks nosauca šos Telegram kanālus – tie ir Pribaltijskij, Riga Gamer un Pribaltijskij Front. Požēla sacīja, ka Lietuvas policija sadarbojas ar Latvijas un Polijas kolēģiem un apmainās ar aktuālo informāciju.

Pēc Bilotaites teiktā, reaģējot uz viltus spridzināšanas draudiem, Lietuvas tiesībaizsardzības iestādes un to partneri arī izstrādā filtrēšanas un bloķēšanas rīkus.

Jau ziņots, ka pēdējā laikā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pa elektronisko pastu saņemti tūkstošiem viltus draudu par skolās, bērnudārzos un citos sabiedriskos objektos it kā novietotiem spridzekļiem.

Lasiet arī: Spridzināt draudēts arī Latvijas tiesām

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas