Lietuviešiem ļoti noraidoša attieksme pret Krieviju

Lietuvieši augstu vērtē Poliju, Ukrainu un rietumvalstis, savukārt viedoklis par Krieviju un Baltkrieviju paliek arvien negatīvāks, liecina Lietuvas medija LRT sadarbībā ar Baltijos Tyrimai veiktā aptauja.

Aptauja parādīja, ka 90% lietuviešu augstu vērtē Poliju, kam seko Vācija (82%), Ukraina, Lielbritānija, ASV un Francija (81%). 2022.gada februārī, pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, lietuviešiem bija pozitīvs viedoklis par Poliju, kam sekoja Francija (83%), Vācija (81%), Ukraina (80%) un Lielbritānija (78%) un ASV (71%).

Tika noskaidrots, ka 90% lietuviešu negatīvi vērtē Krieviju, 75% ir noraidoša attieksme pret Blatkrieviju, un 57% uzskata, ka Ķīna nav vērtējama pozitīvi. 2022.gada sākumā pret Krieviju negatīvi noskaņoti bija 83% lietuviešu.

Lietuvas Militārās akadēmijas politiskais analītiķis Justins Jozaitis (Justinas Juozaitis) norādīja, ka tik daudzi iedzīvotāji augstu vērtē Poliju, jo tā tiek uzskatīta par būtisku partneri drošības jautājumos.

«Polija ir īpaši būtisks partneris Lietuvai un tās nacionālajai drošībai. Kādēļ cilvēkiem patīk Polija? Varbūt cilvēcisko saišu dēļ, vai arī tāpēc, ka tiek novērtēta Polijas attieksme pret Krieviju,”

sacīja Jozaitis.

Viļņas Universitātes politoloģijas profesore Dovile Jakņūnaite (Dovilė Jakniūnaitė) komentēja, ka Krievijas agresija Ukrainā ir mainījusi Lietuvas politiķu un sabiedrības attieksmi pret Poliju. Viņa teica: «Iepriekš bija dzirdama Polijai veltīta kritika par tiesiskumu, bet pašreizējā koalīcija, īpaši valdošā partija, ļoti cenšas diskusijās ar Eiropas Komisiju neuzsvērt Polijas problēmas.»

Kā norāda profesore, Ukraina cieņu izpelnījusies par varonīgo cīņu ar Krieviju, kura arī Lietuvā tiek uzskatīta par draudu. Arvien vairāk lietuviešu sniedz labu novērtējumu ASV, jo tās sniedz spēcīgu militāro un finansiālo atbalstu Ukrainai.

Saskaņā ar politikas ekspertu teikto, Krievijas un Baltkrievijas negatīvais novērtējums nav pārsteidzošs, ņemot vērā, ka abas valstis ir agresori.

Aptauja tika veikta laikā no 17.novembra līdz 2.decembrim.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1856830/survey-shows-lithuanians-have-abysmal-opinion-of-russia-favour-poland-and-germany

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas