Likvidētās ABLV Bank klientiem atgādina pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) atgādina likvidējamās ABLV Bank klientiem līdz 2023.gada 23.februārim pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai.

FKTK norāda, ka atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam (likums)tie ABLV Bank noguldītāji, kuriem ir tiesības saņemt garantēto atlīdzību, bet kuri līdz 2023.gada 23.februāra plkst.23.59 nepieteiksies tās saņemšanai, no 2023.gada 24.februāra zaudēs prasījuma tiesības pret Latvijas Noguldījumu garantiju fondu par garantētās atlīdzības izmaksu.

«Ņemot vērā minēto, aicinām visus noguldītājus, kuriem ir tiesības saņemt garantēto atlīdzību un kuri to vēl nav izdarījuši līdz šim, pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai līdz 2023.gada 23.februāra plkst.23.59,» uzsver FKTK.

Komisija vienlaikus piblist, ka aicinājums nav attiecināms uz noguldītājiem, kuriem nav tiesību saņemt garantēto atlīdzību vai kuriem ir spēkā ierobežojumi garantētās atlīdzības saņemšanai.

Garantēto atlīdzību izmaksu likvidējamās ABLV Bank noguldītājiem nodrošina banka Citadele.

Tiem noguldītājiem, kuriem atbilstoši likumam garantētās atlīdzības izmaksa ir atlikta, tā būs pieejama piecus gadus no brīža, kad izbeigušies apstākļi, kas bija par pamatu garantētās atlīdzības izmaksas atlikšanai.

Atbilstoši likumam no 2023.gada 24.februāra izbeigsies zvērinātu tiesu izpildītāju un nodokļu (nodevu) administrācijas noteiktie ierobežojumi garantētās atlīdzības izmaksai, kas bija uzlikti garantētajai atlīdzībai saistībā ar iespējamu naudas līdzekļu piedziņu.

Līdz ar to, šiem noguldītājiem no 2023.gada 24.februāra būs tiesības turpmākos piecus gadus pieteikties garantētās atlīdzības saņemšanai.

ABLV Bank pārstāvji informē, ka klientiem izmaksām nepieciešamo summu Noguldījumu garantiju fondā – 480 miljonus eiro – likvidējamā ABLV Bank no saviem līdzekļiem nodrošināja jau pirms izmaksu uzsākšanas 2018.gada 3.martā.

Līdz šim no šīs summas izmaksāti ap 94% jeb 452,5 miljoni eiro vairāk nekā 14 300 klientiem.

Neskatoties uz to, ka garantētai atlīdzībai var pieteikties jau vairāk nekā 4,5 gadus, vairāk nekā 8 000 klientu to vēl nav izdarījuši.

Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, ABLV Bank akcionāri ārkārtas sapulcē 2018.gada 26.februārī nolēma pašlikvidēties. Savukārt FKTK padome 2018.gada 12.jūnijā atļāva ABLV Bank sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu. 

ECB no 2018.gada 12.jūlija ir anulējusi ABLV Bank izsniegto licenci.

ABLV Bank problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (FinCEN) 2018.gada februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

FinCEN publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka bankas vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ABLV Bank apsūdzības ir noraidījusi, kā arī KNAB paziņojis, ka nav atradis pierādījumus bannkas vadības iesaistei kukuļdošanā, kā to savā ziņojumā bija apgalvojusi FinCEN.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas