Meklējot iespējas ietaupīt, divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju cenšas minimāli izmantot dažādas elektroierīces

Šī rudens energokrīzē, divas trešdaļas pētījumu centra Norstat Latvija aptaujāto cilvēku atklājuši, ka cenšas minimāli izmantot dažādas elektroierīces un apsver arī citus taupības pasākumus, informē AS BigBank pārstāve Laura Jēgere.

Vairākums iedzīvotāju bija informēti par ziemā gaidāmo komunālo maksājumu paaugstināšanu, tādēļ laikus sāka veikt izmaksu mazināšanas pasākumus. Apkures rēķinu mazināšanai vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju jeb 56% pastiprināti taupa siltumu, 11% nolēmuši nosiltināt mājokli, savukārt 7% izšķīrušies par labu efektīvas apkures sistēmas uzstādīšanai. Vienlaikus vēl 8% nolēmuši mainīt dzīvesvietu – pārcelties uz lauku īpašumu, jaunāku, energoefektīvāku mājokli vai mazāku dzīvokli.

Savukārt attiecībā uz elektrības rēķinu samazināšanu 62% Latvijas iedzīvotāju mājoklī uzstādījuši ekonomiskas LED lampas un izvēlējušies energoefektīvas elektroierīces.

Vienlaikus 64% šoruden sākuši retāk izmantot elektroierīces un atbildīgāk apgaismo mājokli. Tas ietver gan gaismu izslēgšanu telpās, kurās tobrīd neatrodas iemītnieki, gan vājāku apgaismojumu uzturēšanās zonās.

12% aptaujāto cenšas tērēt elektrību tad, kad tās cena biržā ir viszemākā. To galvenokārt dara īpašumos ar atbilstošu, biržas cenām piesaistītu elektrības tarifu. Vēl 5% mājoklī uzstādījuši viedos sensorus, kas atslēdz neizmantotās elektroierīces, bet 3% elektrību ražo savā mājsaimniecībā.

Kopumā cenu kāpums licis mainīt paradumus lielākajai daļa iedzīvotāju, jo īpašus taupības pasākumus nav ieviesis vien katrs desmitais cilvēks.

Norstat Latvija veiktajā aptaujā oktobra beigās tika aptaujāti 1 004 respondenti visā Latvijā.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas