Nedēļa Lietuvā: Aizliedz bezmaksas plastmasas maisiņus. Seims apstiprina budžetu

Iekšlietu ministrija paziņojusi par Ukraiņu dziedātājas Svitlanas Lobodas iekļaušanu nevēlamo personu sarakstā, savukārt Satiksmes ministrija atklāj plānus par Viļņas–Varšavas dzelceļa līniju.

Ignitis Renewables plāno ieguldīt 300 miljonus eiro Lietuvas vēja parka projektā

Ignitis Renewables ir daļa no Lietuvas valsts energouzņēmuma Ignitis Grupė, un piektdien, 25.novembrī, paziņoja, ka ir iegādājies kādu vietējo uzņēmumu, kas attīsta 218 megavatu vēja enerģijas parku. Parku paredzēts veidot valsts ziemeļrietumos, Plunģes rajonā. Kopējie ieguldījumi, ieskaitot zemes atpirkšanas un būvniecības izmaksas, tiek lēsti ap 300 miljoniem eiro. Iegādātā uzņēmuma nosaukums netika izpausts, bet Lietuvas mediji ziņo, ka tas ir Latvijas un Vācijas kopuzņēmums Plunges Vejo Energija (Plunge Wind Energy).

Decembrī atklās Viļņas–Varšavas līniju

LTG Link, Lietuvas Dzelceļa (Lietuvos Geležinkeliai) pasažieru pārvadāšanas uzņēmums, informēja, ka 11.decembrī atklās regulāros vilcienu reisus starp Viļņu un Varšavu. Lietuvas satiksmes ministra vietniece Loreta Maskaļoviene (Loreta Maskaliovienė) cer, ka šis maršruts kalpos kā Rail Baltica ievads. Līnija tiks apkalpota sadarbībā ar Polijas uzņēmumu PKP Intercity, un plānots, ka starptautiskais maršruts katru dienu nogādās pasažierus uz Varšavu un Polijas otru lielāko pilsētu Krakovu.

Ceļš no Viļņas līdz Varšavai ar pārsēšanos Mockavā aizņems apmēram deviņas stundas.

Lietuvas prezidents aicina ES dot triecienu Krievijas enerģētikas sektoram

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aicināja Eiropas Komisiju izvērtēt sankciju ietekmi uz Krieviju, sakot, ka tās faktiski neietekmē enerģētikas sektoru. Kopīgā preses konferencē ar Rumānijas prezidentu Klausu Johannisu (Klaus Iohannis) paziņoja, ka Eiropas Savienībai ir jāpastiprina spiediens uz Krieviju, kura turpina izvērst karu Ukrainā.

Lietuvu neapmierina ES ierosinātie gāzes cenu griesti

Gitans Nausēda 24.novembrī norādīja, ka Lietuva nav apmierināta ar Eiropas Savienības rosinātajiem cenu griestiem dabasgāzes vairumtirdzniecībai. Eiropas Savienība ieteikusi cenu griestu gāzei 275 eiro par megavatsundu.

Lietuvā aizliedz bezmaksas plastmasas maisiņus

Saskaņā ar Seima 24.novembra lēmumu, no 2023.gada jūlija pircējiem būs jāmaksā arī par mazajiem plastmasas maisiņiem. Izņēmums būs vien maisiņi, kuros iesaiņoti zivju un gaļas produkti. Tirgotāji, kuri nepildīs nosacījumus, saņems brīdinājumu vai sodu. Grozījumi likumā pieņemti ar 89 balsīm par.

Četri deputāti balsoja pret, un 13 atturējās. Amatpersonas norāda, ka mērķis ir likt cilvēkiem apdomāt, vai tiešām maisiņš ir nepieciešams un vai nav pieejamas labākas alternatīvas.

Viens no grozījumu rosinātājiem ir liberālās Brīvības partijas deputāts Kaspars Adomaitis (Kasparas Adomaitis), kurš pastāstīja, ka Lietuva 2020.gadā bija Eiropas valsts ar augstāko plastmasas maisiņu patēriņu uz cilvēku. Katrs lietuvietis gada laikā izlietoja 249 maisiņus.

Ukraiņu dziedātāja Svitlana Loboda nonāk nevēlamo personu sarakstā

Krievijā populārā ukraiņu dziedātāja Svitlana Loboda, kura plānoja sniegt koncertus lielākajās Lietuvas pilsētās, tiks iekļauta nevēlamo personu sarakstā. Tā 23.novembrī ziņoja Lietuvas Ārlietu ministrija.

Dziedātāja, kas ir Ukrainas pilsone, šobrīd dzīvo Latvijā, tādējādi atšķirībā no Krievijas izpildītājiem, nav pakļauta aizliegumam ieceļot Lietuvā.

Loboda ir viena no pēdējo gadu populārākajām popmūziķēm Krievijā, un bija plānojusi koncertus Paņevēžā, Šauļos, Klaipēdā un Viļņā. Lietuvas sabiedriskais medijs LRT norādījis, ka Loboda turpināja aktīvu koncertēšanu Krievijā pēc Krimas aneksijas 2014.gadā.

Krievijas atzīšana par terorismu atbalstošu valsti: Jakeļūns atturas, Uspaskičs nebalso

Eiropas Parlaments 23.novembrī pasludināja Krieviju par terorismu atbalstošu valsti. Lietuvas pārstāvis Viktors Uspaskičs (Viktor Uspaskich) nebalsoja, savukārt Stasis Jakeļūns (Stasys Jakeliūnas) atturējās. Pārējie deviņi Lietuvas pārstāvji Eiropas Parlamentā atbalstīja lēmumu. Vēlāk Jakeļūns savā Facebook kontā rakstīja, ka Vladimirs Putins un Kremļa politiķi ir teroristi un kara noziedznieki, tomēr viņš neatbalsta visu Krievijas pilsoņu saukšanu par terorisma atbalstītājiem.

Lietuvā ziņo par 292 Covid-19 gadījumiem, vīruss izraisījis divas nāves

23.novembrī Lietuvā konstatēti 292 Covid-19 gadījumi un saslimšana izraisījusi divu cilvēku nāvi. No šiem gadījumiem, 216 saslimušie ar vīrusu slimo pirmo reizi, 70 – otro, un seši cilvēki ar koronavīrusu saslimuši trešo reizi. SLimnīcā ārstējās 88 pacienti, no tiem septiņi intensīvās terapijas nodaļā. 14 dienu saslimšanas kumulatīvais rādītājs bija 113,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Vairāk nekā 1,2 miljoni Lietuvas iedzīvotāju vismaz vienreiz ir slimojuši ar Covid-19.

Lietuva saņems vēl 50 taktiskos transportlīdzekļus

Tuvākajā laikā Lietuvai tiks piegādātas vēl 50 JVLT bruņumašīnas, 23.novembrī informēja Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas). Pēc viņa teiktā, tās būs aprīkotas ar attālinātās vadības sistēmām (CROWS), kas ļaus 12,7 mm automātiskos ieročus darbināt, atrodoties iekšā bruņumašīnā.

Lietuva plāno kopējo JVLT skaitu palielināt līdz 500 transportlīdzekļiem.

Sākotnēji ar ASV 2019.gadā bija parakstīts līgums par 200 bruņumašīnu piegādi, bet vēlāk tika izdarīti labojumus un skaits palielināts līdz 500. Kopējās bruņumašīnu izmaksas būs ap 334 miljoniem eiro, no kā 5% segs ASV palīdzības fonds.

Seims apstiprina 2023.gada budžetu

Lietuvas Seims pēc vairākas stundas garām debatēm 22.novembrī apstiprināja valsts budžetu 2023.gadam. Par balsoja 73 deputāti, pret bija 43, un seši atturējās. Opozīcija kritizēja budžetu, norādot, ka energoresursu cenas kompensācija tiks piemērota, neņemot vērā ienākumus un patēriņu. Tāpat opozīcija paziņoja, ka pensiju un neapliekamā minimuma pieaugums ir nepietiekams. Budžeta deficīts tiek prognozēts 4,9% apmērā no IKP. Plānotās PVN nodokļu atlaides samazinās budzēta ienākumus par 60 miljoniem eiro.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas