Nedēļa Lietuvā | Konkurences padome soda nekustamo īpašumu tirgotājus. Lietuvas banka savāc 307 tūkstošus eiro Ukrainai

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičus), speciāli BNN.

Lietuvā gada pēdējā nedēļa atnesa dažādus jaunumus kādam priecīgas ziņas, citiem ne tik patīkamus jaunumus, un līdztekus domām par armijas divīzijas izveidi, pārmaiņas skārušas arī kādu Klaipēdas skolu.

Lietuvā ziņo par 471 Covid-19 gadījumu, viens mirušais

Lietuvā šonedēļ reģistrēts 471 Covid-19 gadījums un viens vīrusa izraisīts nāves gadījums. No jaunatklātajiem gadījumiem, 340 slimniekiem vīruss konstatēts pirmo reizi, 120 – otro reizi un 11 ar Covid-19 saslimuši trešo reizi. Slimnīcās, tostarp intensīvās terapijas nodaļās, šobrīd atrodas 155 slimnieki. 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs ir pakāpies uz 174,2 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, tomēr jauno vīrusa gadījumu skaits dienā joprojām ir daudz zemāks, nekā februārī, kad saslimstība sasniedza augstāko punktu.

Lietuvai partiju reitinga augšgalā

Saskaņā ar Baltijos Tyrimai 30.decembrī publicēto aptauju, opozīcijas partija Lietuvai nonākusi partiju reitinga virsotnē, no tās nostumjot iepriekšējo līderi, Lietuvas Sociāldemokrātisko partiju. 12,5% no balstiesīgajiem iedzīvotājiem sacīja, ka būtu gatavi balsot par bijušā premjerministra Sauļus Skverneļa (Saulius Skvernelis) vadīto partiju, ja parlamenta vēlēšanas būtu jau šajā svētdienā. Oktobrī šādu lēmumu būtu bijuši gatavi izdarīt 11,6% vēlētāju. Otrajā vietā ir Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija ar 10,7% vēlētāju atbalstu, kas ir par diviem procentiem mazāk nekā oktobrī. Valdošā partija Tēvzemes savienība – Kristīgie demokrāti, ko vada Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis), ir trešajā vietā ar 8,1% vēlētāju atbalstu, kas ir kritums no 11,3%.

Konkurences uzraudzības padome soda nekustamo īpašumu tirgotājus

Lietuvas Konkurences padome 29.decembrī paziņoja, ka ir sodījusi Lietuvas nekustamo īpašumu aģentūru asociāciju (LNTAA) un 39 tās biedrus ar naudas sodiem 969 tūkstošu eiro apmērā. Sods piemērots par savstarpēju vienošanos neatdot klientus un brokerus citām āgentūrām. Šāda vienošanās ierobežo konkurenci un pārkāpj Konkurences likumu, kā arī ir pretrunā Eiropas Savienības likumdošanai. LNTAA jāmaksā 4500 eiro liels sods, savukārt lielākais sodanaudas apmērs piemērots trīs uzņēmumiem: Ober-Haus Nekilnojamas Turtas (450,600 eiro), Inreal (124,700 eiro), un Capital Realty (69,900 eiro).

Likums par izlūkošanas ombudu atbilst Satversmei

Lietuvas Satversmes tiesa 29.decembrī lēma, ka parlamenta izveidotā izlūkošanas ombuda institūcija nepārkāpj Satversmi, jo likumdevējiem ir tiesības veidot neatkarīgas uzraudzības institūcijas. Saskaņā ar tiesas lēmumu, izlūkošanas un pretizlūkošanas iestāžu darbības ir nepieciešams uzraudzīt, un ņemot vērā to darbības konfidenciālo raksturu, parlamentam ir tiesības piešķirt tām neatkarīgus uzraugus. Lēmumā tiesa arī norādīja, ka ir nepieļaujami, ja izlūkošanas un pretizlūkošanas darbības netiek neatkarīgi uzraudzītas.

Valdība noraida ierosinājumu atvieglot gāzes un elektrības tarifus reliģiskajām organizācijām

Lietuvas valdība 29.decembrī noraidīja dažu deputātu iesniegto priekšlikumu noteikt reliģiskajām organizācijām tādu pašu tarifu kā mājsaimniecībām. Labojumi likumdošanā ļautu piemērot reliģiskajām organizācijam un apvienībām tādus pašus elektroenerģijas iegādes tarifu atvieglojumus kā mājsaimniecībām, un iniciatīvas virzītāji norādījuši, ka tas ļautu samazināt šo organizāciju tēriņus par elektrību. Tomēr Enerģētikas ministrija norāda, ka rosinātie labojumi ir pārāk plaši un nekonkrēti, un reliģisko organizāciju vajadzības nav skaidri definētas.

Lietuvas banka savāc 307 tūkstošus eiro Ukrainai

Lietuvas banka 28.decembrī paziņoja, ka no īpašās sudraba desmit eiro monētas pārdošanas ir izdevies iegūt 307 tūkstošu eiro, kas tiks ziedoti Ukrainai. Kolekcijas monēta veltīta kara plosītās valsts cīņai par tās brīvību. Banka informēja, ka pārdota 4391 monēta no kopā izkaltājām 5000 monētām. Kopējā monētas cena bija 96,8 eir, no kuriem 70 novirzīti ziedojumam Ukrainai. Līdzekļi pārskaitīti Ukrainas valsts bankai. Monētas dizainu veidoja ukraiņu māksliniece Svitlana Matvjejenko (Svitlana Matvieienko), un monētās aversā redzami stilizēti Lietuvas un Ukrainas ģerboņi.

Klaipēda pārdēvēs krievvalodīgo skolu

Klaipēdas dome 27.decembrī lēma, ka turpmāk Maksima Gorkija proģimnāziju sauks par Ostas pilsētas (Uostamiesčio) proģimnāziju. Šo lēmumu ietekmējusi ģeopolitiskā situācija, ko rada Krievijas iebrukums Ukrainā. Skola 1945.gadā tika nodēvēta krievu rakstnieka vārdā, taču oktobrī 70% no skolēniem, viņu vecākiem un skolotājiem norādīja, ka vēlas, lai mācību iestādi pārdēvē citā vārdā.

Ignalinas AES plāno attīrīt industriālo atkritumu izgāztuvi

Lietuvas nu jau slēgtās Ignalinas AES amatpersonas 27.decembrī paziņoja, ka gatavojas AES industriālo atkritumu izgāztuves attīrīšanai, kas būs daļa no kodolobjekta ekspluatācijas pārtraukšanas procesa. Tajā gandrīz 30 gadu laikā uzkrāti teju 31 tūkstotis kubikmetru atkritumu. Eksperti šobrīd izstrādā projektu, kas ļaus pārveidot industriālo atkritumu izgāztuvi par parastu izgāztuvi. Starp 1985. un 2015.gadu Ignalinas AES izgāztuvē nonāca būvgruži, iepakojumi, nolietotas iekārtas un bioloģiski noārdāmie atkritumi. Projekta finansējumu nodrošina Norvēģijas finanšu instruments.

Lietuva pamatīgi apsver armijas divīzijas izveidi

Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas) 27.decembrī paziņoja par plāniem izveidot armijas divīziju, un piebilda, ka šo ideju pavada divīzijas līmeņa ieroču, piemērma, HIMARS sistēmu, iegāde. Armijas divīziju parasti veido vairākas brigādes un 10 līdz 15 tūkstoši karavīru. Šobrīd Lietuvas bruņotajos spēkos ir 11 500 profesionālā dienesta karavīru, gandrīz 3500 obligātā dienesta karavīru un aptuveni 5400 brīvprātīgo.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas