Nedēļa Lietuvā | Seims apstiprina jaunu pārbaudījumu sistēmu skolēniem. Plāno jaunu augsto tehnoloģiju parku.

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičus), speciāli BNN.

Pirmssvētku nedēļa Lietuvā iezīmējas ar būtiskiem valdības lēmumiem, kas skar gan uzņēmējdarbību, gan izglītību. Tāpat parakstīti līgumi, lai Lietuvā paaugstinātu drošību un sekmētu attīstību.

Atļauj Lietuvā reģistrēt peldošo platformu

Seims 22.decembrī apstiprināja elastīgāku regulējumu, kas nosaka kuģu apkalpes sastāvu. Apstiprināti arī citi labojumi, kas bija būtiski, lai iekļautu Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināla peldošo uzglabāšanas un regazifikācijas platformu Independence Lietuvas jūrniecības reģistrā. Likumdevēji izmaiņas esošajā regulējumā izskatīja paātrinātā kartībā. Independence šobrīd ir reģistrēta Singapūrā.

Vācijas armijas brigādes izvietošana Lietuvā – politisks lēmums

Pēc tikšanās ar Bundesvēra ģenerālinspektoru Eberhardu Cornu (Eberhard Zorn) Lietuvas Bruņoto spēku komandieris Valdemārs Rupšis (Valdemaras Rupšys) 22.decembrī paziņoja, ka lēmums par Vācijas armijas brigādes izvietošanu Lietuvā ir politisks, bet sīkāk to nekomentēja. Viņa komentārs seko spraigām diskusijām par Viļņas–Berlīnes brigādes līgumu. Lietuva uzstāj, ka visam brigādes sastāvam jābūt uz vietas, kamēr Berlīne plāno pastāvīgi Lietuvā izvietot tikai brigādes komendējošo sastāvu.

Lietuva paraksta līgumu par Switchblade lidrobotu iegādi

Lietuvas Aizsardzības ministrija 22.decembrī paziņoja, ka Lietuva parakstījusi līgumu par Switchblade 600 kaujas lidrobotu iegādi no ASV.

Pirkumā iekļauts arī lidrobotu palaišanas un vadības aprīkojums, simulators personāla apmācīšanai un apkopes piederumi, un kopējā līguma summa ir apmēram 45 miljoni eiro.

Plānots, ka ASV drīzumā piegādās arī Switchblade 300, kas ir mazāki un vieglāki.

Seims apstiprina skolēnu pārbaudes darbu kārtību

Lietuvas deputāti 22.decembrī atbalstīja obligāto diagnosticējošo darbu ieviešanu 4. un 8.klasē, toties 6.klases skolēniem vairs nebūs šādu pārbaudījumu. Tāpat tiks noteikts sekmju līmenis, lai 10.klases skolēni varētu turpināt mācības ģimnāzijās. Plānots, ka pārbaudījumi 10.klases skolēniem stāsies spēkā sākot ar 2025.gadu. Šobrīd skolēni pilda diagnosticējošos darbus 4., 6. un 8.klasē, bet tie nav obligāti. Neskatoties uz to, 96% Lietuvas skolēnu ir pildījuši diagnosticējošos darbus.

Teltonika investēs 96 miljonus eiro jaunā tehnoloģiju parkā

Lietuvas augsto tehnoloģiju uzņēmumu grupa Teltonika investēs 96 miljonus eiro jauna tehnoloģiju parka izveidē Viļņā, tādējādi izveidoju ap 700 darbavietu. Ekonomikas un inovāciju ministrija 21.decembrī paziņoja, ka ar Teltonika Group parakstīts līgums, kas līdz 2029.gadam paredz Teltonika High-Tech Hill Stage II tehnoloģiju parka izveidi 14 hektāru platībā.

Viļņas sabiedriskā transporta šoferi beidz streikot

21.decembrī Viļnas sabiedriskā transporta šoferi pārtraukuši streiku, jo arodbiedrībai izdevies panākt vienošanos ar Viļņas sabiedriskā transporta aģentūru. Kolektīvā vienošanās parakstīta 22.decembrī un stāsies spēkā 1.janvārī. Šoferu streiks ilga pusotru nedēļu, un striekotāji pieprasīja labākus darba apstākļus un algas palielināšanu.

Valdība apstiprina lietuviešu skolas atvēršanu Suvalkos

Suvalkos, Polijā, tiks atvērta skola ar lietuviešu mācību valodu. Suvalkos ir ievērojams skaits lietuviešu, un 21.decembrī valdība apstiprināja rezolūciju, kas ļauj Izglītības un zinātnes ministrijai piešķirt līdzekļus Polijā esošais Bīskapa Antana Baranauska fonds varētu iegādāties ēku ar zemi, kas nepieciešama skolai, un veikt citus sagatavošanas darbus.

Plānots, ka sākumskolas 1.-3.klase Suvalkos varētu tikt atvērta jau nākamgad, un pēc tam skola tiks pakāpeniski paplašināta.

Ministrija norādīja, ka īpašums, kas piemērots bērnudārza, skolas un kultūras centra izveidei, jau ir atrasts un izmaksās 690 000 eiro. Līdzekļi, kas radušies pēc lietuviešu skolu slēgšanas Krievijā un Blatkrievijā, ir pietiekami, lai segtu šos izdevumus. Šobrīd Suvalkos dzīvo apmēram tūkstotis lietuviešu. 2020.gadā tur tika atvērts lietuviešu bērnudārzs, ko tagad apmeklē 25 bērni.

Lemj pagarināt lietuviešu izcelsmes ukraiņu pārvietošanas programmu

Krievijai turpinot izvērst agresi Ukrainā, Lietuva nolēmusi līdz 2023.gada 30.jūnijam pagarināt programmu, kas palīdz mainīt dzīvesvietu personām, kas dzīvo karadrabības zonās. Pēc kara sākuma februārī tika pieņemts lēmums palīdzēt pārcelties Lietuvas pilsoņiem, kas dzīvo Ukrainā, lietuviešu izcelsmes ukraiņiem, personām, kam ir pamats pieprasīt pilsonības atjaunošanu, kā arī viņu ģimenes locekļiem. Līdz decembra vidum pārcelšanās statuss apstiprināts 70 personām, desmit pieteikumi noraidīti, un vēl desmit ir izskatīšanā.

Lataks saglabās amatu Klaipēdas ostā

Klaipēdas ostas pārvaldes ģenerāldirektors Alģis Lataks (Algis Latakas) paziņojis, ka paliks amatā. 20.decembrī Lietuvas Transporta ministrija apstiprināja, ka Latakam būs šāda iespēja pēc tam, kad Klaipēdas osta kļūs par akciju sabiedrību. Ģenerāldirektors norādīja, ka viņam ir daudz projektu, kuri ostā jāpabeidz.

Avia Solutions Group pārceļ galveno mītni no Kipras uz Īriju

Lietuvas uzņēmējam Ģediminam Žiemelim (Gediminas Žiemelis) piederošais starptautiskais aviācijas uzņēmums Avia Solutions Group 19.decembrī paziņoja, ka tā galvenā mītne turpmāk atradīsies Īrijā. Uzņēmuma izpilddirektors Jons Janukens (Jonas Janukėnas) informēja, ka šāds lēmums pieņemts saistībā ar uzņēmuma attīstības plāniem, un Īrija vislabāk atbilst nākotnes nodomiem. Avia Solutions Group arī norādīja, ka tas Īrijā būs lielākais aviācijas uzņēmums uzreiz pēc Ryanair. Uzņēmuma ieņēmumi no 2022.gada janvāra līdz decembrim ir 1,34 miljardi eiro, ka ir divtik kā pērn šajā pašā periodā.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas