Nekā personīga: Latvijā varētu uzņemt “Netflix” kino projektu, kas ministrijas rīcības dēļ ir apdraudēts

Finanšu ministrijas (FM) vēlme mainīt nosacījumus ārvalstu kino uzņemšanas atbalsta sistēmai Latvijā apdraud jau uzsāktus projektus un var novest līdz sistēmas sabrukumam, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Ārvalstu kino ražotājiem, kas izvēlas filmas un seriālus uzņemt Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ir radīta īpaša atbalsta programma, ko patlaban uzrauga Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). 

Eiropā daudzās valstīs ir radītas īpašas atbalsta programmas, kas filmu veidotājiem jau pēc filmēšanas beigām ļauj atgūt daļu no iztērētās naudas.

Latvijā patlaban eksistējošā sistēma paredz, ka LIAA gada sākumā vēršas FM un Ministru kabinetā, lai valsts budžetā rezervētu konkrētu summu, ko starptautisko kino projektu filmētājiem atmaksās, kad viņi darbu būs pabeiguši un naudu Latvijā iztērējuši. Valsts ieguvums vienmēr esot lielāks, proti, valsts budžets ieņem vairāk, nekā tiek iztērēts atbalsta maksājumos.

Decembrī LIAA izskatījusi un atbalstījusi septiņus jaunus Latvijā filmējamu ārvalstu filmu projektus. Tos iesniedz vietējie kino producenti, kas atraduši un uz Latviju pierunājuši braukt strādāt ārvalstu kolēģus.

Šī gada prognoze bijusi, ka kompensācija būs ap trīs miljoniem eiro, bet kino veidotāji valsts budžetā iemaksās vairāk nekā četrus miljonus eiro. Turklāt kopējais naudas apjoms, ko šī gada laikā uz Latviju varētu atvest un šeit iztērēt kino ļaudis aplēsts ap 16 miljoniem eiro, vēsta “Nekā personīga”.

Taču FM vēloties mainīt kārtību, nosakot, kurus nodokļus kompensēs un kurus nē. Līdz šim atmaksāja gan pievienotās vērtības nodokli (PVN), gan iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), bet FM iecerētās izmaiņas paredz kompensēt tikai PVN.

LIAA vadītāja Iveta Strupkāja raidījumam skaidroja, ka pretendenti, piesakoties programmai, ir rēķinājušies ar esošajiem nosacījumiem, bet izmaiņas paredz pilnīgi citu atbalsta apmēru.

Kino producents Andrejs Ēķis uzsver, ka valsts pēkšņi sāka mainīt spēles noteikumus, ko jau ir apstiprinājusi. Turklāt ārzemju partneri jau sākuši tērēt naudu, tostarp arī Latvijā, kur veic izpēti. 

“Viņi zina, ka Latvijā var filmēt, ka te viņus neapkrāps, ka te viss būs kārtībā. Un tad, kad ir jau izsludināts konkurss, kad ir jau noslēgti līgumi, pēkšņi valsts pasaka, ka nē, ka mēs tagad mazlietiņ citādāk skaitīsim,” raidījumam pauda Ēķis.

Strupkāja brīdināja, ka šāda nosacījumu maiņa jau projektu realizācijas stadijā var arī radīt tiesvedības.

Neskaidrību dēļ jau četrus mēnešus nepieciešamais līdzfinansējums ārvalstu filmu ražošanai Latvijā joprojām nav apstiprināts.

Latvijas producenti saka, ka negrib piedzīvot situāciju, kas šobrīd norisinās Rumānijā. Šī valsts iesaistīta vairākās tiesvedībās ar starptautiskiem kino ražotājiem par solītām, bet neizmaksātām kopensācijām aptuveni 50 miljonu eiro apmērā. Starp apkrāptajiem arī esot pasaules līmeņa straumēšanas platforma “Netflix”. Kas starp citu šogad bija plānojusi uzņemt projektu arī Latvijā. Tāda līmeņa sadarbība būtu pirmo reizi mūsu valsts vēsturē.

“Arī personīgi tiekoties ar “Netflix” viņi šo savu Rumānijas pieredzi, kur tā, ja var vienkārši izteikties, tika uzmesti, atgādina un viņi arī ļoti satraucās kaut kur varētu atkārtoties kāds līdzīgs scenārijs.Un es domāju, ka “Netflix” par šādām lietām runā ļoti skaļi un Latvijas vārds tad arī izskanēs gana plaši. Un, lai nu kuram bet nu “Netflix” ir diezgan lielas iespējas būt redzamam un dzirdamam,” skaidro Strupkāja.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) “Nekā personīga” apgalvoja, ka par problēmu uzzina no raidījuma, tikmēr kultūras ministre Agnese Logina (P) teica, neoficiāli problēmu jau ir pārrunājuši ar finanšu ministru. 

Pirmdien, 15.aprīlī par to paredzēta saruna valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē. 

“Tas tiešām ir starpnozaru jautājums, un mēs nedrīkstam pieļaut, ka šī labā sistēma, šīs labās iestrādes vienkārši pazūd, jo tas ir jautājums par uzticību valstij,” raidījumam atzina Logina.

Lasiet arī: Kultūras ministrei nākas “pasvīst”. Kaimiņš raidījumā “Suņu būda V2.0” iztaujā Agnesi Loginu

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas