Tiesību aizsardzības organizācijas trešdien, 11.decembrī, asi kritizēja FIFA pēc tam, kad pasaules futbola vadošā organizācija oficiāli piešķīra 2034.gada Pasaules kausu vīriešiem organizēt Saūda Arābijai, kas ir nozīmīga daļa no Saūda Arābijas centieniem attīstīties sporta un izklaides jomā, lai uzlabotu tās reputāciju pasaulē, ziņo “Reuters”.
“FIFA neapdomīgais lēmums… apdraudēs daudzu cilvēku dzīvības,” 21 organizācijas izplatītajā paziņojumā norādīja “Amnesty International” Darba tiesību un sporta nodaļas vadītājs Stīvs Kokburns (Steve Cockburn).
To vidū bija Saūda Arābijas diasporas cilvēktiesību organizācijas, migrantu darba ņēmēju grupas, starptautiskās arodbiedrības, fanu pārstāvji un pasaules cilvēktiesību organizācijas.
“FIFA zina, ka strādnieki tiks izmantoti un pat mirs, ja Saūda Arābijā netiks veiktas fundamentālas reformas, un tomēr tā ir nolēmusi rīkoties,” tika piebilsts paziņojumā.
Saūda Arābija ir veikusi lielus ieguldījumus sportā, parakstot līgumus ar tādām zvaigznēm kā Krištianu Ronaldu un Neimāru, lai uzlabotu savu futbola līgu, iegādājusies Anglijas Premjerlīgas klubu “Newcastle United” un nodibinājusi “LIV Golf” turneju. Tā arī ir organizējusi WTA tenisa finālturnīru un ieguldījusi līdzekļus tādos sporta veidos kā bokss, īstenojot “Vīziju 2030”, lai pārveidotu Saūda Arābiju par tūrisma centru.
FIFA Saūda Arābijas piedāvājumam piešķīra augstu tehnisko vērtējumu, ko “Amnesty” nosauca par “pārsteidzošu” cilvēktiesību stāvokļa valstī slēpšanu.
Saūda Arābijā ir aizliegtas arodbiedrības un nav noteikta minimālā alga viesstrādniekiem. Valstī tiek izmantota “kafala” sistēma, kas piesaista darba ņēmējus vienam darba devējam un liedz viņiem aizbraukt bez piekrišanas. Tiesību aizsardzības grupas apgalvo, ka šī sistēma padara darba ņēmējus neaizsargātus pret ļaunprātīgu izmantošanu.
Saūda Arābija noliedz apsūdzības cilvēktiesību pārkāpumos un apgalvo, ka ar saviem likumiem aizsargā valsts drošību.
Saūda Arābijas Pasaules kausa izcīņas pieteikuma vadītājs sacīja, ka valsts ir ieviesusi pasākumus darba ņēmēju tiesību aizsardzībai, kas ir daļa no tās “Vīzijas 2030”. To vidū ir atļauja darba ņēmējiem mainīt darba devēju un jauna apdrošināšanas politika, lai nodrošinātu, ka darba ņēmējiem tiek samaksāts, ja uzņēmums bankrotē.
2022.gadā Saūda Arābijā bija 13,4 miljoni viesstrādnieku, kas veidoja 42% iedzīvotāju.
Uzņēmējdarbības un cilvēktiesību resursu centrs (BHRRC) norādīja, ka viens no stadioniem, kas tiek būvēts turnīra vajadzībām, ir saistīts ar iespējamu darbinieku ļaunprātīgu izmantošanu, proti, 10 stundu darbu maiņās lielā karstumā.
“FIFA, tās sponsoriem un starptautiskajiem uzņēmumiem… ir juridiska un ētiska atbildība ievērot cilvēktiesības,” teica BHRRC izpilddirektors Fils Blūmers (Phil Bloomer).
FIFA saskārās ar līdzīgu kritiku par 2022.gada Pasaules kausa izcīņas piešķiršanu Katarai, kur tiesību aizsardzības grupas norādīja uz tādām problēmām kā neizmaksātas algas un darba ierobežojumi.
Saūda Arābijas sporta ministrs sacīja, ka no Kataras pieredzes viņi guvuši vērtīgas mācības un ieskatu, kā uzlabot savu Pasaules kausa izcīņas rīkošanu.
“Es domāju, ka pretrunas radīsies jebkurā pasākumā, un mēs daudz ko esam mācījušies no viņu pieredzes,” viņš sacīja.
FIFA trešdien arī apstiprināja, ka 2030.gada Pasaules kauss notiks Spānijā, Portugālē un Marokā.
Lasiet arī: Turpmāk vairs nenoteiks nosacītu brīvības atņemšanas sodu