Obligātas izglītības nodrošināšana ukraiņu bēgļu bērniem šogad varētu izmaksāt divus miljonus eiro

Lai nodrošinātu mācības visiem ukraiņu bēgļu bērniem, no septembra līdz decembrim būs nepieciešami kopā 2 356 507 eiro, bet 2025.gadā – 4 316 027 eiro, liecina likumprojekts, ko Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nodevusi saskaņošanai.

LETA jau rakstīja, ka IZM plāno noteikt obligātu prasību no nākamā mācību gada visiem Ukrainas bēgļu bērniem apgūt pirmsskolas izglītības vai vispārējās pamatizglītības programmu Latvijas izglītības iestādēs klātienē.

Prasība attieksies uz Ukrainas bēgļu bērniem, kuri sasnieguši obligātās izglītības vecumu. Pēc IZM aplēsēm, tie ir 1842 izglītojamie.

Līdz 31.augustam prasības nepiemēros attiecībā uz tiem obligātās izglītības vecumu sasniegušajiem bērniem, kuriem pagaidu aizsardzības statuss piešķirts līdz dienai, kad likumprojekts stāsies spēkā.

Ukrainas bēgļu bērniem būs jāuzsāk mācības Latvijas izglītības iestādēs trīs mēnešu laikā no pieteikšanās brīža pagaidu aizsardzības statusa saņemšanai.

Likumprojekts šogad neradīs papildu ietekmi uz valsts budžetu. To īstenos apstiprinātā pasākumu plāna atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā ietvaros, jo šī gada pirmajos trīs mēnešos vispārējās izglītības iestādēs uzņemts mazāk skolēnu nekā plānots.

2025.gadam būs papildus nepieciešami 7 823 158 eiro, 2026.gadam un turpmāk – 4 653 573 eiro. Jautājumu par papildus nepieciešamo finansējumu skatīs valdībā, sagatavojot un izskatot likumprojektu par vidējā termiņa budžeta ietvaru un par valsts budžetu kārtējam gadam.

Saskaņā ar civiliedzīvotāju datu analīzi, ko IZM veica sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, 2354 skolēniem nav norādīta Latvijā reģistrēta izglītības iestāde. No tiem 512 personas nepretendē uz izglītības apguvi, jo uzturēšanās atļauja ir anulēta, tiks anulēta tuvākajā laikā vai izsniegta citu iemeslu dēļ.

Pašlaik Ukrainas bēgļu bērni, atrodoties Latvijā, var izvēlēties atbilstošāko mācību veidu – mācības klātienē vai attālināti. Daudzi Ukrainas bērni izvēlas tālmācību, taču šāda pieeja nesniedz dokumentētu informāciju par to, vai bērni ir iekļauti Ukrainas izglītības sistēmā.

Lasiet arī: Rīga pretendēs uz Eiropas Zaļās galvaspilsētas titulu 2026.gadā

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas