Otrajā sarunu raundā arī starp JV un AS iezīmējas pretrunas dažādos jautājumos

Jaunās vienotības (JV) un Apvienotā saraksta (AS) 12.oktobra sarunās iezīmēti jautājumi, kuros potenciālo sadarbības partneru pozīcijas sakrīt un kuros atšķiras, kā arī AS piedāvājos koalīcijas veidošanas un darāmo darbu sarunas tālāk virzīt trīs partiju – JV, AS un Nacionālās apvienības (NA) – starpā.

JV un AS secinājuši, ka abām partiju apvienībām ir kopīgs redzējums ārpolitikas jomā, ka Latvijai ir jāturpina atbalstīt Ukrainu līdz tās uzvarai, kā arī, ka ir jāturpina stingrs sankciju režīms pret Krieviju un Baltkrieviju kā kara pret Ukrainu izraisītājām, pastāstīja JV politiķis Krišjānis Kariņš.

Ekonomikā JV un AS ir līdzīgs uzskats, ka ir īpaši jāveicina tādu uzņēmēju darbība, kuri ražo un eksportē preces un pakalpojumus ar augstāku pievienoto vērtību. Tāpat puses ir vienisprātis, ka ir jāturpina pašreizējās valdības īstenotā mājokļu pieejamības veicināšana, padarot tos pieejamākus arī ārpus Rīgas jeb reģionos, atzīmēja Kariņš.

Tāpat partijas uzskata, ka nodokļu sistēmu īpaši krīzes laikā nedrīkst «raustīt» un ka vienīgi nepieciešams vienoties par uzlabojumiem šajā jomā, kas mazinātu ēnu ekonomiku, atzīmēja premjers.

Reizē šodienas sarunā arī konstatēti trīs jautājumi, kuros JV un AS atšķiras viedokļi.

JV neatbalsta AS redzējumu par potenciālām izmaiņām Satversmē saistībā ar izmaiņām vēlēšanu sistēmā, savukārt AS neatbalsta JV pozīciju, ka nepieciešamību pieņemt Civilās savienības likumprojektu un ratificēt Stambulas konvenciju, norādīja Kariņš.

Koalīcijas izveides sarunu mērķis ir izveidot spēcīgu valdību, kas nodrošinātu iedzīvotājiem drošību un ekonomikas izaugsmi, piebilda Kariņš.

Abas partijas uzskata, ka krīzes pārvaldība ir jāuzlabo, bet sarunā jūtami atšķīrušies uzskati, kas un pēc kādiem kritērijiem konstatē krīzi.

Kariņš diskusijā sapratis, ka tas, ko viņš definētu kā ikdienas valdības darbu, AS jau redzot kā lielu, ilgu, nepārtrauktu krīzi.

JV politiķis norādīja, ka gan attiecībā uz Progresīvajiem, ar kuriem tikšanās notika otrdien, 11.oktobrī, gan uz AS ir tēmas, kurā JV ar potenciālajiem partneriem ir līdzīgi uzskati, un ir arī jomas, kurās ir atšķirīgs redzējums. Līdzīgi kā ar Progresīvajiem, tā arī ar AS pārstāvjiem JV plānotas vēl atsevišķas sarunas par konkrētām tēmām, kurās piedalītos par attiecīgajiem jautājumiem atbildīgie pārstāvji.

«Ja sākotnējos «virsrakstos» ir līdzības, tad tomēr vienā, otrā tēmā ieejot drusku dziļāk, mēs redzam, ka vismaz sākotnēji ir atšķirīga uztvere, [līdz ar to, tas] prasīs laiku, lai nonāktu pie kopsaucēja,» šādu secinājumu pēc līdz šim notikušajām sarunām guvis premjers. Kariņš gan pārliecināts, ka nonākt pie kopsaucēja būs iespējams.

AS piedāvājis JV koalīcijas veidošanas un darāmo darbu sarunas tālāk virzīt trīs partiju – JV, AS un Nacionālās apvienības (NA) – starpā,

pēc JV un AS tikšanās sacīja AS politiķis Edvards Smiltēns.

Vaicāts par savu pausto vērtējumu par AS saistībā ar tajā pārstāvētajām trīs partijām, Kariņš norādīja, ka būtu labi dzirdēt viedokļus arī no AS 14.Saeimā ievēlētajiem deputātiem. Reizē Kariņš pārliecināts, ka arī šie viedokļi taps skaidrāki sarunu gaitā.

Kā norāda Kariņš, sarunās notikusi «pieskaršanās» JV priekšlikumam par jaunas ministrijas izveidošanu, uz kuru tiktu pārcelta atbildība par enerģētikas un vides aizsardzības jomām no Ekonomikas ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Reizē par šo priekšlikumu vēl paredzēts tālāk spriest, pauda politiķis.

Vaicāts par Progresīvo pārstāves Janas Simanovskas pausto nostāju Latvijas Televīzijas raidījumā Aizliegtais paņēmiens bērnu dzimuma identitātes, maiņas jautājumā, Kariņš norādīja, ka JV un Progresīvo viedokļi saistībā ar šiem izteikumiem jeb šajā jautājumā dalās. 

Savukārt vaicāts par valdības izveidošanas iespējamo termiņu, Kariņš norādīja, ka atbilstoši Satversmei Valsts prezidents Egils Levits nākamo premjera amata kandidātu varētu nosaukt ne agrāk kā 1.novembrī, kad uz pirmo sēdi jāsanāk 14.Saeimai.

Kā iepriekš ziņots, JV 12.oktobrī koalīcijas veidošanas sarunās tikās ar AS pārstāvjiem. Otrdien, 11.oktobrī, notika JV saruna ar “Progresīvajiem”, bet šodien, 13.oktobrī plānota tikšanās ar NA.

Pēc 14.Saeimas vēlēšanām koalīcijas veidošanas sarunās galvenais domstarpību jautājums ir par to, cik partneriem būtu jāietilpst jaunajā valdībā un koalīcijā.

Sarunu vadītāja JV uzskata, ka koalīcijā jābūt četriem politiskajiem spēkiem – JV, AS, NA un arī Progresīvajiem, turpretim AS un NA Progresīvos koalīcijā redzēt nevēlas.

JV jaunajā Saeimas sasaukumā ieguvusi 26 mandātus, AS – 15, NA – 12, bet Progresīvie – desmit, tātad ar Progresīvajiem koalīcijai parlamentā būtu 64 balsis, bet bez – 54.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas