Pabeigta izmeklēšana Bunkus slepkavības lietā; kriminālvajāšanu lūdz sākt pret četrām personām

Valsts policijas veiktā izmeklēšana maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā vainagojusies panākumiem un šī gada 24.novembrī tā nodota Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret četrām personām – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni, informē Valsts policija (VP).

Izmeklēšanas laikā ir gūta skaidra aina par nozieguma apstākļiem un iesaistītajām personām, tostarp lomu sadali – no pasūtītāja līdz pat slepkavības organizatoram un izpildītājam.

Šī gada 24.novembrī VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes 1.nodaļa pabeidza izmeklēšanu vienā no VP vēsturē apjomīgākajām pasūtījuma slepkavības izmeklēšanas lietām, kuras šķetināšana un

noziegumā iesaistīto personu noskaidrošana prasījusi mazliet vairāk par 4 gadiem aktīva policijas darba, kas, izmeklēšanu noslēdzot, apkopota 121 sējumā.

Izmeklēšanas laikā VP guvusi un nostiprinājusi pierādījumus, kas ļāvuši kriminālprocesā par aizdomās turamām atzīt četras personas – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni. Kriminālprocess kvalificēts pēc vairākiem krimināli sodāmiem nodarījumiem, kas personām inkriminēti atbilstoši nodarījumiem –

1974.gadā dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 118.panta piektā punkta, 233.panta otrās daļas un 304.panta. Respektīvi, par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā; par šaujamieroča, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, munīcijas, lielas enerģijas pneimatiskā ieroča, sprāgstvielas vai spridzināšanas ietaises izgatavošanu, remontēšanu, iegādāšanos, glabāšanu, nēsāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu bez attiecīgas atļaujas, kā arī par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu bez izmeklētāja vai prokurora atļaujas līdz šā procesa pabeigšanai, ja to izdarījusi persona, kura ir bijusi brīdināta par attiecīgo ziņu neizpaušanu.

1961.gadā dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 20.panta trešās un ceturtās daļas un 118.panta pirmā un piektā punkta. Respektīvi, par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi izdarīt noziedzīgu nodarījumu un par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt noziedzīga nodarījuma izdarītāju vai līdzdalībnieku, noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rīkus un līdzekļus, noziedzīga nodarījuma pēdas vai noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus vai arī iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus. Tāpat par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā, sakarā ar to, ka cietušais izpildījis savus profesionālos pienākumus vai piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā, vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā.

1953.gada dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 20. panta trešās daļas un 118.panta pirmā un piektā punkta. Respektīvi, par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi citu personu izdarīt noziedzīgu nodarījumu, kā arī par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā, sakarā ar to, ka cietušais izpildījis savus profesionālos pienākumus vai piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā, vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā.

1970.gada dzimušajai personai – pēc Krimināllikuma 118.panta piektā punkta – par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā.

Trim aizdomās turētajiem piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, bet vienam ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Kā norāda VP, papildus šim kriminālprocesam pieņemts lēmums par vēl divu jaunu kriminālprocesu sākšanu – Vienu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, organizētā grupā, attiecībā pret 1970.gadā dzimušo personu, bet otru par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā attiecībā pret 1961. un 1953.gadā dzimušām personām. Izmeklēšana izdalītajos kriminālprocesos šobrīd turpinās.

Tāpat likumsargi uzsver, ka Bunkus slepkavības izmeklēšanā būtiska nozīme bija arī starptautiskajai sadarbībai – gan īstenojot informācijas apmaiņu un ieguvi uz izmeklēšanu interesējošiem jautājumiem no vairākām citām valstīm, gan organizējot speciālas starptautiskas izmeklēšanas darba grupas, arī ar Europol atbalstu.

Kā norāda VP, tā vairs nav procesa virzītājs un kriminālprocess vēl jānoved līdz notiesājošam spriedumam, tādējādi institūcija šobrīd nesniegs detalizētāku informāciju par izmeklēšanas laikā konstatētajiem faktiem un noskaidroto notikušā gaitu. Vienlaikus, kā uzsver VP, tiklīdz šādu informāciju varēs sniegt, sabiedrība tiks informēta.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas