«Pabrika biroja pārstāvis» iesaistījies lemšanā par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu

Iepriekšējā aizsardzības ministra Arta Pabrika (LA) biroja pārstāvis ir iesaistījies lemšanā par 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu, otrdien, 20.februārī, intervijā TV3 sabiedrību informēja aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA).

«Pirmie secinājumi ir nepatīkami,» par sākto iepirkuma izvērtēšanu stāstīja politiķe, «ir izveidojusies netipiska situācija – iepriekšējā ministra politiskā biroja pārstāvis ir bijis klāt iepirkuma komisijā un lēmis par konkrētām prasībām, kas ir saistītas ar šo iepirkumu.» [Šī cilvēka vārds netiek minēts – BNN.]

Šādos apstākļos Mūrniece lūgusi veikt tālāku detalizētu pārbaudi. Tajā iesaistīts Aizsardzības ministrijas (AM) Audita departaments, izpēti turpinās «trīs, četrās jomās».

Desmit dienu laikā ministre sagaida padziļinātāku vērtējumu par iepirkumu, lai lemtu par tālāko rīcību.

Jau ziņots, ka Rojā reģistrēts uzņēmums Zītari LZ pērn decembrī ieguvis 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām turpmākos piecus gadus. AM ir uzskaitījusi pamatojumu, kāpēc iepirkumā izraudzīti tieši Zītari LZ, tomēr vienlaikus Mūrniece ir uzdevusi veikt pārbaudi par armijas pārtikas iepirkumu. Turklāt Aizsardzības ministrija jau pērn rudenī ar iepirkuma procesu saistītos dokumentus ir nosūtījusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

Datubāzes Firmas.lv informācija liecina, ka jau 31 gadu pastāvošais uzņēmums patlaban pieder Laurai Zeltiņai un advokātam Modrim Supem. Patiesais labuma guvējs ir Zeltiņa, kura ir arī uzņēmuma valdes priekšsēdētāja. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) datu bāze liecina, ka Supe pērn maijā partijai Latvijas attīstībai ziedojis 2500 eiro, vēl gadu iepriekš – 2000 eiro. Viņš 2017.gadā un 2015.gadā kopumā ziedojis 10 000 eiro partijai Gods kalpot Rīgai.

Uzņēmums 2021.gadā apgrozījis 562 498 eiro un strādājis ar 141 546 eiro peļņu. Gadu iepriekš apgrozīti 797 051 eiro un strādāts ar 62 399 eiro zaudējumiem. 2019.gadā apgrozīti 3 400 068 eiro un strādāts ar 31 800 eiro peļņu, bet 2018.gadā apgrozīti 2 314 098 eiro un strādāts ar 160 985 eiro peļņu. Arī iepriekšējos gados katru gadu apgrozīti vairāk nekā divi miljoni eiro.

Uzņēmumam ir četras ēdnīcas Talsos un Rīgā, bistro Rojā, krogs, kafejnīca un picērija Ventspilī. Datubāzes Firmas.lv informācija liecina, ka uzņēmumam ir deviņi transportlīdzekļi – četri vieglie auto, četri kravas auto un viena piekabe.

Iepirkuma uzraudzības biroja (IUB) mājaslapa liecina, ka uzņēmums iepriekšējos gados bijis viens no uzvarētājiem Bērnu un jauniešu basketbola skola Rīga rīkotajos iepirkumos par ēdināšanas pakalpojumiem sporta treniņu nometņu dalībniekiem. Veicis šos pakalpojumus arī Ventspils Augstskolai. LETA arhīvs liecina, ka uzņēmums savulaik sniedzis pašvaldības apmaksātu bezmaksas silto ēdienu Rīgas pilsētas mazturīgajiem iedzīvotājiem.

Uzņēmuma 2021.gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka Zītari LZ galvenokārt sniedz ēdināšanas pakalpojumus Rīgas satiksmei, ēdināšanas punktos un Rojas vidusskolas ēdnīcā, kā arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus citām juridiskām un fiziskām personām. 2021.gadā uzņēmuma saimniecisko darbību ievērojami ietekmēja un ierobežoja Covid-19 pandēmija, kā arī tās seku ierobežošanas pasākumi. 

2021.gadā uzņēmums saņēmis valsts atbalstu apgrozāmo līdzekļu krituma kompensēšanai, kas nodrošinājis apgrozāmo līdzekļu pieejamību un uzņēmuma finanšu stabilitāti.

Ar Zītari LZ līgums ir noslēgts par loģistikas sistēmas izveidi, kas apvieno virkni pārtikas ražotājus un citus komersantus, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visām NBS vienībām visā Latvijas teritorijā. Saskaņā ar līgumu, uzņēmumam pēc NBS pieprasījumiem būs jānodrošina arī nepieciešamie pārtikas krājumi. Tāpat vienošanās paredz pienākumu uzņēmumam nodrošināt NBS nepieciešamās pārtikas ražošanu un piegādi kara gadījumā.

Lasiet arī: Ukrainā atkāpjas vairākas augsta ranga amatpersonas

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas