Par robežžogam neatbilstošām dzeloņstiepļēm apsūdz NVA vadību

Krimināllietā par iespējamām nelikumībām, piegādājot neatbilstošas dzeloņstieples robežžogam ar Baltkrieviju, apsūdzēta Nodrošinājuma valsts aģentūras (NVA) vadība.

Publiski pieejamais Rīgas pilsētas tiesas kalendārs liecina, ka apsūdzēta NVA direktore Ramona Innusa. Toreizējo Iekšlietu ministrijas amatopersonu par NVA direktori 2021.gada vasarā iecēla tābrīža iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (Republika) pēc tam, kad bez rezultāta noslēdzās konkurss uz NVA direktora vietu.

Tāpat apsūdzēts NVA Infrastruktūras attīstības departamenta vadītājs Oskars Dzirkalis, kurš ir viens no trīs Innusas vietniekiem. Viņš savulaik bijis VAS Tiesu namu aģentūra valdes priekšsēdētājs.

Apsūdzēto vidū ir Raimonds Dūcis, kurš patlaban ir NVA Administratīvā un iepirkumu departamenta vadītājs. Publiski pieejamā informācija liecina, ka

Dūcis divtūkstošo gadu sākumā bijis galvenais speciālists Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā.

Tāpat viņš savulaik strādājis par padomnieku un vecāko ekspertu Aizsardzības ministrijā.

Apsūdzēta arī NVA Juridiskās pārvaldes Iepirkumu juridiskā atbalsta nodaļas vadītāja Baiba Dzene un uzņēmuma DN Sistēmas līdzīpašnieks Juris Teivāns.

Pirmā sēde Rīgas pilsētas tiesā Mazā Nometņu ielā nozīmēta 24.aprīlī puksten 10.

NVA un minētās amatpersonas komentārus nesniedza – tostarp par to, vai tām piemēroti drošības līdzekļi. Arī prokuratūra nekomentēja, vai amatpersonām ir piemēroti drošības līdzekļi. Abās iestādēs aicināja vērsties pie procesa virzītāja. Patlaban tā ir tiesa.

Pašreizējais iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS) aģentūrai LETA ar padomnieka Andreja Vaivara starpniecību norādīja, ka, ja tiesas nolēmums attiecībā uz NVA vadītāju būs notiesājošs, turpmākā rīcība būs atbilstoša.

«Vērtējot lietā uzraugošā prokurora rīcību, no prokurora puses nav ierobežota amata pienākumu veikšana vai piemērota atstādināšana no amata. Kā ministrs es uzticos tiesībsargājošajām iestādēm,» noradījis Kučinskis.

Neminot personu vārdus, prokuratūra pagājušā gada decembra beigās paziņojumā medijiem rakstīja, ka apsūdzības pēc Iekšējās drošības biroja veiktās izmeklēšanas celtas par krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisīja smagas sekas.

Prokuratūra uzskata, ka laikā no 2021.gada 20.oktobra līdz 6.decembrim apsūdzētais uzņēmējs, rīkojoties uzņēmuma interesēs līdzdalībā ar NVA četrām amatpersonām kā atbalstītājiem, piegādāja aģentūrai 25 000 metrus dzeloņstieples Concertina CBT-60, kas paredzēta pagaidu dzeloņstiepļu žoga izbūvei uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, apzinoties, ka dzeloņstieple neatbilst NVA izvirzītajiem raksturlielumiem.

Tādā veidā apsūdzētās personas, prokuratūras ieskatā, izkrāpa 373 602 eiro, kas NVA bija piešķirti no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai apsūdzētās NVA amatpersonas rīkojušās neatbilstoši dienesta interesēm un veicamajiem uzdevumiem un ļaunprātīgi izmantojušas dienesta stāvokli, rezultātā valstij nodarot zaudējumus 373 602 eiro apmērā.

Tāpat tiesai nodots process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai, jo pirmstiesas kriminālprocesā iegūtie pierādījumi norāda, ka apsūdzētā fiziskā persona izdarīja krāpšanu uzņēmuma interesēs. Lieta nodota izskatīšanai Rīgas pilsētas tiesai.

LETA jau rakstīja, ka pērn NVA noslēdza līgumus par dzeloņstiepļu piegādi ar uzņēmumiem Aimasa un DN Sistēmas. Aimasa tika pie 275 650 eiro un 484 500 eiro apjomīgiem līgumiem, bet DN Sistēmas – pie 239 217 eiro līguma. Aimasa arī uzvarēja iepirkumā par pagaidu dzeloņstiepļu žoga uzstādīšanu, un kopējā līguma summa bija 2 035 394 eiro.

Kā liecina firmas.lv dati, visa veida nožogojumu tirdzniecībā strādājošā DN Sistēmas pieder Santai un Jurim Teivāniem. Uzņēmums 2021.gadā apgrozīja 1 047 135 eiro un strādāja ar 76 522 eiro peļņu. Dati par 2022.gadu nav vēl pieejami.

Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka DN Sistēmas ir pieredze žogu piegādē dažādām valsts struktūrām. Piemēram, pērn uzņēmums ieguvis 66 422 eiro apjomīgu līgumu iepirkumā par Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes teritorijas žoga nomaiņu. Tāpat pērn uzņēmums ieguvis 41 999 eiro apjomīgu līgumu par pārvietojamo žogu piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Iepriekš uzņēmums vairākkārt uzvarējis AS Latvijas valsts meži iepirkumos.

Lasiet arī: Ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā pagarina līdz 10.maijam

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas