Laikā, kad arvien vairāk pieaug spiediens piešķirt Ukrainai Leopard tankus, Vācijas valdība izvirzījusi jaunu aizsardzības ministru, informē ziņu aģentūra Reuters.
13.janvārī, pēc vairākiem kļūmīgiem un pretrunīgi vērtētiem soļiem atkāpās Kristīne Lambrehta (Christine Lambrecht), un tas notika vien nedēļu pirms Ramšteinas gaisa spēku bāzē plānotās sanāksmes par ieroču piegādi Ukrainai. Viņas vietā stāsies Lejassaksijas federālās zemes iekšlietu ministrs Boriss Pistoriuss (Boris Pistorius).
Līdz šim Vācija ir bijusi piesardzīga un nav apstiprinājusi Leopard tanku piegādi, jo bažījās, ka to var uzskatīt par kara eskalāciju. Arī citām valstīm, kuru rīcībā ir šie tanki, pirms to nosūtīšanas nepieciešama Berlīnes piekrišana. Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Habeks (Robert Habeck) sacīja: «Tie ir svarīgi lēmumi, kas jāpieņem ļoti ātri, un īpaši steidzams jautājums ir par to, kā mēs turpināsim atbalstīt Ukrainas tiesības sevi sargāt. Vācija nes atbildību un tai jāpaveic būtiski uzdevumi.»
Gaidāms, ka jaunais aizsardzības ministrs ceturtdien, 19.janvārī, Berlīnē uzņems ASV kolēģi Loidu Ostinu (Lloyd Austin). Pistoriuss, kurš dienēja 1980.gadu sākumā, no 2013.gada bija Lejassaksijas federālās zemes iekšlietu ministrs un šajā amatā sadarbojās ar bruņotajiem spēkiem. Tāpat kā Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz), arī Pistoriuss 2019.gadā kandidēja uz Sociāldemokrātiskās partijas vadītāja amatu. Viņš pazīstams ar stingru nostāju drošības jautājums.
Īsā paziņojumā pirms oficiālās apstiprināšanas amatā, kas plānota 19.janvārī, Pistoriuss norādīja, ka apzinās viņam uzticētā uzdevuma nozīmīgumu:
«Es vēlos padarīt bruņotos spēkus stiprus, lai mēs būtu gatavi visam, kas mums priekšā.»
Šolcs raksturojis Pistoriusu kā draugu un spējīgu politiķi: «Viņš ir cilvēks ar apjomīgu pieredzi drošības politikā, un savā iepriekšējā amatā bija atvērts tuvai sadarbībai ar Bundesvēru; viņam ir spēks un nosvērtība, kas vajadzīga šim uzdevumam.»
Pistoriusam ir bijušas attiecības ar Vācijas bijušā kanclera Gerharda Šrēdera (Gerhard Schroeder) bijušo sievu, un Šrēders savukārt gan Vācijā, gan ārpus tās ir saņēmis asu kritiku par ciešo saikni ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Pistoriuss bijis arī Krievijas–Vācijas sadraudzības grupas loceklis, pirms tā aprīlī beidza darbību. Tomēr Pistoriuss ir stingri nosodījis Krievijas brutālos uzbrukumus Ukrainai. Viņš maijā sacīja, ka Krievijas atbalstītāju veiktā kara slavināšana Vācijas ielās nav pieņemama, un 2.pasaules kara noslēgumu nedrīkst saistīt ar vardarbību Ukrainā.