Pieprasījums pēc krājobligācijām “sit pušu” līdzšinējos rekordus

Marta beigās un aprīļa pirmajās dienās Latvijas iedzīvotāju pieprasījums pēc krājobligācijām ir sasniedzis augstāko līmeni, informē  Valsts kases pārstāvji.

Kopš 30.marta iedzīvotāji ir iegādājušies krājobligācijas aptuveni septiņu miljonu eiro apmērā, savukārt 3.aprīlī, ir sasniegts lielākais līdz šim novērotais noguldījumu apmērs krājobligācijās vienas dienas laikā – 1,8 miljoni eiro.

Vispieprasītākās ir 12 mēnešu krājobligācijas, bet ir novērota interese arī pēc garāka termiņa – piecu un 10 gadu krājobligācijām.

Valsts kasē atzīmē, ka Latvijas iedzīvotāju interese ieguldīt līdzekļus krājobligācijās ir būtiski pieaugusi kopš 2022.gada vidus līdz ar procentu likmju kāpumu finanšu tirgos. Ja vēl šā gada sākumā iedzīvotāju īpašumā esošo krājobligāciju apmērs bija tuvu 15 miljoniem eiro, tad šobrīd ieguldījumu apmērs šajā valsts nodrošinātajā ieguldījumu instrumentā ir pārsniedzis 46 miljonus eiro un turpina strauji augt.

Iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju investēt krājobligācijās, jo krājobligāciju procentu likmes atbilst aktuālajai finanšu tirgus situācijai, un Valsts kase tās nosaka reizi nedēļā, publicējot aktuālo krājobligāciju piedāvājumu vietnē “www.krajobligacijas.lv”. Piemēram, otrdien krājobligāciju fiksētā gada procentu likme 12 mēnešiem ir 3,65%, pieciem gadiem – 3,65%, bet 10 gadiem – 4%.

Iedzīvotāju ieinteresētība par noguldījumu piedāvājumu krājobligācijās vērojama dažādās vecuma grupās – šā brīža vidējais krājobligāciju investors ir vecumā no 35 līdz 55 gadiem, savukārt, trešdaļa no krājobligācijām pieder investoram vecuma grupā virs 55 gadiem.

Krājobligācijas ir valsts vērtspapīri ar fiksētu procentu likmi, kurus Latvijas vārdā izlaiž Valsts kase. Valsts garantē iedzīvotāju ieguldījumus krājobligācijās pilnā apmērā neatkarīgi no to summas. Saņemtie procenti par ieguldījumu krājobligācijās netiek aplikti ar nodokļiem.

Iedzīvotājiem ir iespēja nepieciešamības gadījumā pieteikt un dažu dienu laikā atgūt sava ieguldījuma pamatsummu pilnā apmērā pirms termiņa.

Krājobligācijas ir pieejamas iegādei jebkurā diennakts laikā tiešsaistē vietnē “www.krajobligacijas.lv”, un tās var iegādāties tikai fiziskas personas. Tuvākajā nākotnē plānots modernizēt krājobligāciju iegādes vietni, lai tās lietošana mobilajās ierīcēs būtu ērtāka. Tāpat plānots paplašināt krājobligāciju pieejamo termiņu klāstu un pilnveidot krājobligāciju iegādes nosacījumus.

Lasiet arī: Pīlēns kandidēs uz Valsts prezidenta amatu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas