Pirmo reizi kopš 2020.gada tirgū vērojama sērijveida dzīvokļu cenu lejupslīde

Augustā pirmo reizi kopš 2020.gada tirgū bija vērojama sērijveida dzīvokļu cenu lejupslīde – augustā cenas samazinājās par 1% salīdzinājumā ar gada otro ceturksni, informē nekustamā īpašuma kompānijas Latio pārstāvji.

Augustā sērijveida dzīvokļu viena kvadrātmetra vidējā cena bija 1 122 eiro par kvadrātmetru, bet otrajā ceturksnī – vidēji 1136 eiro par kvadrātmetru.

Cenu lejupslīdi sekmējuši vairāki faktori, un prognozējams, ka, būtiski nemainoties apstākļiem, cenu kritums varētu turpināties arī nākamajos mēnešos, līdz gada beigām samazinoties par 6%, norāda Latio pārstāvji.

Tāpat kompānijā informē, ka augustā vidēji 32 dienas bija nepieciešamas, lai pārdotu mājokli par tirgus cenu, kamēr jūlijā tās bija 28 dienas, bet 14% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža, kamēr jūlijā šādā termiņā tika pārdoti 16% mājokļu.

Latio eksperti secinājuši, ka augustā 63% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (jūlijā 60%), bet 4% pircēju ir piedāvājuši augstāku cenu, nekā norādīts sludinājumā (jūlijā 7%). Augustā 26% darījumu notikuši bez kredītu piesaistes (jūlijā 24%).

Analizējot tirgu, Latio eksperti secinājuši, ka kopumā augustā tas kļuvis nedaudz aktīvāks – salīdzinājumā ar jūliju audzis gan sludinājumu, gan noslēgto darījumu skaits. Vienlaikus palielinājies arī dienu skaits, kurā mājokļi tiek pārdoti par tirgus cenu. To Latio skaidro gan ar plašāku piedāvājumu un pircēju iespējām ilgāk izsvērt lēmumu, gan arī potenciālo pircēju bažām par gaidāmajām apkures sezonas izmaksām un inflācijas radītajām sekām, tostarp Euribor esošo un vēl iespējamo pieaugumu.

Tāpat ietekmi atstāj banku kredītpolitikas, kas nereti palikušas stingrākas, piemēram, iegādājoties īpašumu, kam nepieciešami papildu ieguldījumi,

var tikt lūgts uzrādīt arī plānoto darbu tāmi un apliecinājumu, ka šādi līdzekļi ir pircēja rīcībā, norāda Latio pārstāvji.

Līdztekus, salīdzinot ar šā gada janvāri, augustā par 58% pieaudzis sērijveida dzīvokļu piedāvājums. Būtisko kāpumu lielākoties veido lielas platības īpašumi, bieži ar nemūsdienīgu apdari, turklāt energoneefektīvi. Kaut gan pircēji šobrīd meklē pretējo, jauno projektu piedāvājums ir ļoti niecīgs.

Lasiet arī: Latvenergo būtiski palielināti saražotās siltumenerģijas tarifi; būtiski ietekmēs cenu Rīgā

Augustā Rīgā bija pieejami vien aptuveni 624 jaunbūvju dzīvokļi, kas ir par 15% mazāk salīdzinājumā ar šā gada janvāri. Latio pārstāvji norāda, ka šāda tirgus situācija vēl arvien ļauj nerentablo dzīvokļu īpašniekiem pārdot īpašumus. Tiesa, nevēloties pazemināt cenu, tas kļuvis krietni sarežģītāk un, nepiesaistot starpniecības speciālistus, kas pārzina potenciālo pircēju uzrunāšanas specifiku un to, kā izcelt objektu labākās īpašības, saprātīgā termiņā teju neiespējami.

Skaidrojot jaunumus sērijveida dzīvokļu segmentā, Latio tirgus analītiķe Ksenija Ijevleva norāda, ka divu gadu laikā pirmo reizi redzama šo īpašumu cenu lejupslīdi. Kaut gan kritums kopumā šobrīd ir neliels – par 1% –, lejupslīdei turpinoties, līdz gada beigām tie jau varētu būt 6%.

Ijevļeva uzsver, ka ir jāņem vērā apstākļi, kas to var sekmēt – zināms, ka nākamajā pusgadā jauno projektu dzīvokļu piedāvājums pieaugs. Vairāki objekti tiks nodoti ekspluatācijā, tāpat attīstītāji plāno atvērt vairākas jaunas rezervācijas, kas tirgū nenoliedzami ienesīs korekcijas. Tāpēc, izsverot visus faktorus, Ijevļeva prognozē, ka, ja vien pasaulē atkal netiks piedzīvota kāda «force majeure» situācija, šie apstākļi veicinās arī turpmāku nelikvīdu sērijveida dzīvokļu cenu dempingu.

Vērtējot privātmāju segmentu, Latio secina, ka arī augustā kompaktu, mūsdienu prasībām atbilstošu savrupnamu piedāvājums vēl arvien nespēja apmierināt pieprasījumu.

Aktīvajā Pierīgā atkarībā no īpašuma stāvokļa un apkures veida gada laikā privātmāju cenas ir palielinājušās par 5-10%. Lai gan publiskajā telpā pēdējos mēnešos nereti parādās viedokļi, ka tirgū pirms apkures sezonas sākšanās jānonāk lielam daudzumam ar dabasgāzi apsildāmo privātmāju, šobrīd šāda tendence nav vērojama, informē Ijevļeva.

Gluži pretēji – patlaban šādu īpašumu īpašnieki ļoti aktīvi meklē alternatīvus apkures veidus – to apliecina gan tirgus eksperti, gan arī Latio Energoefektivitātes kalkulatora izmantošanas intensitāte, cilvēkiem vēloties salīdzināt datus esošajam apkures veidam pret citu alternatīvo apkures veidu, secina Ijevleva, izsakot prognozes, ka situāciju nedaudz var pamainīt apkures sezonas sākšanās, jo daļa īpašnieku var nepaspēt veikt sistēmu nomaiņu. Tomēr tam nevajadzētu būtiski ietekmēt tirgu.

Lai arī augustā mājokļu piedāvājumu skaits ir nedaudz kāpis, tas nav audzis segmentos, kas būtu aktuāli vairumam pirkt gribētāju, norāda Ijevļeva. Vienlaikus vērojama pircēju nosvērtāka rīcība lēmumu pieņemšanā. Tas ļauj tirgum kļūt nedaudz «veselīgākam», atgriežoties pie loģiskiem tirgus procesiem un sniedzot iespējas izteikt pamatojamas nākotnes prognozes.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas