Prānis lēmumu par JVLMA rektora amata atstāšanu pieņems pēc tikšanās ar kultūras ministri

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektors Guntars Prānis lēmumu par amata atstāšanu pieņemšot pēc otrdien, 12.marta, paredzētās tikšanās ar kultūras ministri Agnesi Loginu (P).

Prānis intervijā TV3 raidījumā “900 sekundes” norādīja, ka pagaidām nevar atbildēt par augstskolas padomes lēmumu viņam izteikt neuzticību. Lēmumu viņš pieņemšot pēc tikšanās ar Loginu.

Rektors gan akcentē, ka neko neesot slēpis un pats ir ieinteresēts atrisināt situāciju, lai nekas līdzīgs ar studentiem nevarētu atgadīties nekad nākotnē. 

“Es neesmu neko slēpis, neesmu neko zem deķa grūdis, kā ir izskanējis, es uzskatu, ka tas ir apmelojums,” komentējot viņa virzienā vērstos apgalvojumus par situācijas noklusēšanu, pauda Prānis.

Viņš uzsvēra, ka notiekošo pats uztverot ļoti emocionāli un ka viņam nav vienalga, kas notiek ar akadēmiju un studējošajiem. “Mana atbildība ir izdarīt maksimālo, ko varu,” norādīja Prānis.

Ņemot vērā studiju specifiku, kad pasniedzējs ar studējošo nereti atrodas vienā telpā divatā, tiek apsvērta iespēja šādas telpas aprīkot ar video kamerām,

lai izslēgtu iespēju, ka pasniedzējs ar studentu paliek divatā.

Jau ziņots, ka pēc ilgstošām diskusijām JVLMA padome nolēmusi izteikt neuzticību akadēmijas rektoram Prānim un aicina viņu atkāpties no amata.

Kā aģentūru LETA informēja augstskolas padomē, ja rektors atteiksies atkāpties no amata, JVLMA padome aicinās Senāta priekšsēdātāju Ilonu Meiju pēc iespējas ātrāk izskatīt šo lēmumu Senāta ārkārtas sēdē.

Padome norāda, ka lēmums pieņemts, lai mazinātu pāridarījuma sajūtu cietušajām studentēm, lai arī padomes locekļi apzinās, ka tas ir praktiski neiespējami.

JVLMA sestdien, 9.martā, ir vērsusies Valsts policijā saistībā ar LTV raidījumā “Kultūršoks” izskanējušo informāciju par pasniedzēju uzmākšanos studentēm.

Pasniedzējiem, kuri īsteno šādu rīcību pret saviem audzēkņiem, nav vietas nedz JVLMA, nedz Latvijas mūzikā, uzsver JVLMA rektors Prānis.

Kā aģentūru LETA informēja izglītības iestādes pārstāvji, jebkuros apstākļos un situācijā JVLMA un tās rektors ir pret neētisku rīcību, pret diskrimināciju, pret jebkādu seksuālu varmācību, norādīts augstskolas paziņojumā.

“Mēs kategoriski iestājamies pret to un darīsim visu, kas ir mācību iestādes un manā kā rektora kompetencē, lai par šo nebūtu ne mazākās aizdomu ēnas, lai mūsu audzēkņiem tiktu sniegts viss nepieciešamais atbalsts un nerastos nekāda veida apdraudējumi, un lai mūsu studiju process būtu profesionāls un visaugstākās kvalitātes”, norāda Prānis.

Saistībā ar raidījumā izskanējušo JVLMA vērsusies policijā un, sadarbojoties ar tiesībsargājošām institūcijām, sola darīt visu nepieciešamo iespējamo pārkāpumu un noziegumu izmeklēšanai. “Mums tas ir ļoti svarīgi,” uzsver augstskolas rektors.

JVLMA vēlreiz aicina visus iespējamos cietušos un aizskartās puses vērsties ar iesniegumiem pie jebkurām atbilstīgām personām vai institūcijām, kas var palīdzēt šī jautājuma risināšanā.

“JVLMA un es kā rektors personīgi rūpēšos, lai neviens iesniegums nepaliktu bez atbilstīgas ievērības un rīcības, un lai mūsu studenti saņem visu iespējamo aizsardzību,” pauž Prānis.

LETA jau rakstīja, ka LTV raidījuma “Kultūršoks” rīcībā nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

“Kultūršoka” rīcībā ir pāridarītāju uzvārdi, bet tie vēl netikšot publiskoti, jo nepieciešams strādāt pie pierādīšanas procesa. Liecības tiks iesniegtas Tiesībsarga birojā, kura pārstāve raidījumā norādīja, ka tās liecina par sistemātisku nepieļaujamu rīcību.

Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka par vismaz vienu pasniedzēju saņemtas vairākas sūdzības. Studentes liecina, ka sajūta pēc uzmākšanās bijusi pretīga, radījusi baiļu sajūtu, traucējušas mācībām, radījušas veselības un citas problēmas.

JVLMA rektors Prānis februāra sākumā izdevis rīkojumu par akadēmijas darbinieku uzvedības noteikumiem, kuros norādīts, ka jebkāda veida uzmākšanās neatbilst vispārpieņemtajām ētikas un uzvedības normām.

Prānis aģentūrai LETA klāstīja, ka 22.janvārī saņemts viens iesniegums. Reaģējot uz to, tikusi sasaukta Ētikas komisijas sēde, kā arī veiktas pārrunas ar iesaistītajām pusēm. Prānis norādīja, ka iesaistītais darbinieks ir saņēmis disciplinārsodu, taču JVLMA rektors neatklāj, kāds tas bijis.

Rektors aicina studentus šādos gadījumos nekavējoties vērsties ar iesniegumu pie rektora vai jebkura cita akadēmijas darbinieka, kuram persona uzticas un kura var palīdzēt jautājumu risināt.

Pēc rektora paustā, lai novērstu iespēju, ka kolektīvā atšķiras izpratne par to, kāda tieši rīcība nav atbilstoša vispārpieņemtajām uzvedības normām, viņš ir izdevis rīkojumu par JVLMA darbinieku uzvedības noteikumiem. Viņš akcentēja, ka visi akadēmijas darbinieki un studējošie ir iepazīstināti ar rīkojuma saturu.

JVLMA padome šovakar vēl pirms LTV raidījuma nonākšanas ēterā izplatīja paziņojumu masu medijiem, kurā norādīts, ka, reaģējot uz plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par iespējamām neētisku JVLMA mācībspēku rīcību attiecībā pret studentēm, tika sasaukta padomes ārkārtas sēde.

JVLMA padome uzskata, ka jebkura veida vardarbība attiecībā pret studentiem vai studentēm ir nepieņemama un pret to ir jāattiecas ar nulles toleranci. Lai stiprinātu drošības situāciju akadēmijā, padome nolēmusi nekavējoties izveidot drošu anonīmu anketu, kurā studenti vai studentes anonīmi var iesniegt sūdzības tieši JVLMA padomei.

Lasiet arī: BNN intervija | Garisons: Ir radīti visi priekšnoteikumi, lai mēs spētu paši sevi aizsargāt

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas