Protesta akcija saasina Zviedrijas un Turcijas attiecības

Stokholmā norisinājušies pret Turciju vērsti protesti, kuros arī dedzināts Korāns, un tas palielinājis spriedzi laikā, kad Zviedrijai nepieciešams Ankaras atbalsts, raksta Politico.

Protesti, ko Zviedrijas galvaspilsētā organizēja labējā spārna politiķis, kas zināms ar aso nostāju pret imigrāciju, notika sestdienā, 21.janvārī, un akcijā iepretim Turcijas vēstniecībai arī aizdedzināts Korāna eksemplārs. Turcija nosodījusi akciju un nosaukusi to par zemisku. Atcelta arī plānotā Zviedrijas aizsardzības ministra vizīte Ankarā, kurā bija paredzēts diskutēt par Turcijas iebildumiem pret Zviedrijas iestāšanos NATO. Turcijas ārlietu ministrs paziņojis:

«Mēs visaugstākajā mērā nosodām neģēlīgo uzbrukumu mūsu svētajai grāmatai.»

Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars (Hulusi Akar) informēja, ka sarunas ar viņa zviedru kolēģi Polu Jonsonu (Pål Jonson) ir atceltas, jo tās zaudējušas jēgu. Jonsons 21.janvārī mikroblogošanas tīklā Twitter bija rakstījis, ka Ramšteinā ticies ar Akaru, un viņi nolēmuši pārcelt tikšanos. Vizīte bija plānota 27.janvārī, un Jonsons rakstīja: «Attiecības ar Turciju mums ir ļoti svarīgas, un mēs ceram vēlāk turpināt dialogu par kopīgo drošību un aizsardzības jautājumiem.»

Korāna dedzināšanu organizēja Dānijas galēji labējās partijas Hard Line līderis Rasmuss Paludans (Rasmus Paludan). Atsevišķā protesta akcijā dalībnieki atbalstīja kurdus un iestājās pret Zviedrijas pievienošanos NATO. Pie Turcijas vēstniecības cilvēki pulcējās arī uz demonstrāciju Turcijas atbalstam.

Zviedrijas ārlietu ministrs Tobiass Billstrēms (Tobias Billström) nodēvējis Korāna dedzināšanu par šausminošu un sacīja: «Islamofobiskās provokācijas ir šausminošas. Zviedrijā tiek atbalstīta izteiksmes brīvība, bet tas nenozīmē, ka Zviedrijas valdība vai es personīgi atbalstītu izteikto viedokli.» Svētdien, 22.janvārī, Billstrēms sniedza interviju televīzijā un norādīja, ka nesaskaņas ar Turciju ir gandrīz atrisinātas, un Zviedrija esot tuvu tam, lai iegūtu Turcijas parlamenta atbalstu un varētu sākt iestāšanās procesu NATO.

Lasiet arī: Zviedrija noraida Turcijas pieprasījumu izdot četras personas

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas