Pēc trīs gadus ilgušām sarunām Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Pasaules Veselības asamblejas locekļi otrdien, 20.maijā, Ženēvā pieņēma nozīmīgu vienošanos par to, kā sagatavoties turpmākām pandēmijām pēc Covid-19 uzliesmojuma, kas laikā no 2020. līdz 2022.gadam nogalināja miljoniem cilvēku, ziņo “Politico”.
Pirmdien līgums saskārās ar vēlīnu izaicinājumu, kad Slovākija pieprasīja balsojumu, jo tās vakcīnu skeptiķis-premjerministrs pieprasīja, lai viņa valsts apstrīd nolīguma pieņemšanu.
Simt divdesmit četras valstis balsoja par juridiski saistošo paktu, neviena valsts nebalsoja pret, bet 11 valstis, tostarp Polija, Izraēla, Itālija, Krievija, Slovākija un Irāna, atturējās.
PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss (Tedros Adhanom Ghebreyesus) sacīja, ka, pateicoties šim nolīgumam, pasaule būs drošāka un labāk aizsargāta pret pandēmiju draudiem nākotnē.
“Šī vienošanās ir sabiedrības veselības, zinātnes un daudzpusējas rīcības uzvara,” teica Tedross. “Tā ir arī starptautiskās sabiedrības atzinums, ka mūsu pilsoņi, sabiedrība un ekonomika nedrīkst palikt neaizsargāti, lai atkal ciestu tādus zaudējumus kā Covid-19 laikā.”
Pandēmijas vienošanos varēs parakstīt un apstiprināt tikai pēc tam, kad būs panākta vienošanās par detaļām, piemēram, kā notiks informācijas, zāļu un vakcīnu apmaiņa. Tomēr otrdien pieņemtais lēmums ir būtisks pavērsiens, jo kādā brīdī šķita, ka sarežģītās sarunas varētu izjukt.
Saskaņā ar pirmdienas vakarā apstiprināto rezolūciju lēmums par jauno patogēnu piekļuves un labumu sadales (PABS) sistēmu jāpieņem līdz nākamajai Pasaules Veselības asamblejai 2026.gada maijā.
Plānotās vienošanās mērķis ir uzlabot slimību uzraudzību, stiprināt profilaksi un nodrošināt taisnīgāku piekļuvi medikamentiem un vakcīnām krīzes situācijās.
Lai gan tā neatbilst visām jaunattīstības valstu sākotnējām prasībām, diplomāti to uzskata par soli ceļā uz taisnīgākiem globālās veselības noteikumiem.
“Šo līgumu jāuzskata par pamatu, uz kura būvēt, sākot no šodienas,” sacīja Helēna Klārka, bijusī Jaunzēlandes premjerministre un Neatkarīgās komisijas par gatavību pandēmijām un reaģēšanu uz tām līdzpriekšsēdētāja.
“Joprojām ir daudz nepilnību finanšu jomā, vienlīdzīgā piekļuvē medicīniskajiem pretlīdzekļiem un izpratnē par mainīgajiem riskiem,” sacīja Klārka. “Negaidiet, lai sāktu darbu. Bīstamie patogēni draud, un tie noteikti negaidīs.”
Līdz 15.jūlijam tiksies jauna darba grupa, kas izveidota, lai apspriestu PABS sistēmas detaļas.
Lasiet arī: Krievija un Ukraina “nekavējoties” sāks sarunas par pamieru, saka Tramps, bet Kremlis neko nesola