Vācijas un Francijas amatpersonas otrdien, 17.decembrī, Damaskā tiksies ar Sīrijas jauno pārvaldes iestāžu pārstāvjiem, paplašinot Rietumu kontaktus ar jauno administrāciju deviņas dienas pēc Bašara al Asada gāšanas pēc tam, kad Lielbritānijas diplomāti pirmdien vēlu vakarā tikās ar tās vadītāju Ahmedu al Šaraa, ziņo “Reuters“.
Damaskas jaunās varas iestādes vada islāmistu grupējums “Hayat Tahrir al-Sham” (HTS), ko Rietumi joprojām klasificē kā teroristu grupējumu.
Pirmdien vēlu vakarā HTS līderis, kura grupējums reiz bija saistīts ar “Al Qaeda”, Šaraa tikās ar Lielbritānijas delegāciju, mudinot atjaunot sakarus un atcelt sankcijas pret Sīriju, lai Sīrijas bēgļi varētu atgriezties mājās, ziņoja Sīrijas valsts ziņu aģentūra SANA.
Publicētās fotogrāfijas no tikšanās liecina par ģeopolitikas izmaiņām, kopš HTS gāza Asadu, kas ir trieciens Asada sabiedrotajiem – Krievijai un Irānai – un kas potenciāli varētu pavērt ceļu Rietumvalstīm atjaunot kontaktus ar Damasku. Taču Rietumvalstu iesaistīšanās joprojām ir ierobežota, jo HTS ir atzīts par teroristu organizāciju un Damaskai ir noteiktas sankcijas.
Šaraa arī “runāja par nepieciešamību izveidot tiesisku valsti un iestādes, kā arī par drošības nodrošināšanu”, ziņoja SANA.
Pirms tikšanās Apvienotās Karalistes ārlietu ministrs Deivids Lamijs (David Lammy) paziņoja, ka Lielbritānija ir nosūtījusi tās augstāko amatpersonu delegāciju “uz Damasku, lai šonedēļ tiktos ar Sīrijas jaunajiem pagaidu varas pārstāvjiem un Sīrijas pilsoniskās sabiedrības grupu pārstāvjiem”.
Arī Vācijas diplomāti otrdien Damaskā plāno tikties ar HTS pārstāvjiem, lai apspriestu Sīrijas pārejas procesu un minoritāšu aizsardzību, ziņoja Vācijas Ārlietu ministrija.
Tā arī pēta “diplomātiskās klātbūtnes iespējas Damaskā”, vienlaikus uzraugot HTS sakarā ar tā saknēm “Al Qaeda”, ministrijas pārstāvim piebilstot, ka “līdz šim viņi ir rīkojušies piesardzīgi”.
Sīrijas konflikts, kas sākās 2011.gadā kā sacelšanās pret Asadu, piespieda miljoniem cilvēku bēgt no valsts, tostarp aptuveni viens miljons cilvēku meklēja patvērumu Vācijā.
Paredzams, ka vēlāk otrdien Damasku apmeklēs arī Francijas diplomāti, lai tiktos ar HTS pārstāvjiem, paziņoja Francijas amatpersonas.
ASV Valsts departaments pirmdien paziņoja, ka ASV valdība pagājušajā nedēļā vairākkārt sazinājusies ar HTS.
ES ārpolitikas vadītāja Kaja Kallasa (Kaja Kallas) pirmdien paziņoja, ka ES jābūt gatavai mīkstināt sankcijas pret Sīriju, ja valsts jaunā vadība spers “pozitīvus soļus”, lai izveidotu iekļaujošu valdību un ievērotu sieviešu un minoritāšu tiesības.
Lasiet arī: Eiropas valstis pēc Asada krišanas aptur sīriešu patvēruma pieteikumus